De Jong wil door de voordeur weg bij De Graafschap II moet het nu gebeuren 23 geweldige eerste helft van het seizoen FC Utrecht, toen Luuk de Jong zijn voorzet binnengleed voor de 2-2, na een 2-0 achterstand. En zelfs zater dag tegen NAC stond de ploete rende back op het scorecord, als de man van de assist bij de 2-0 van Donyell Malen. Pastoor: ,,Zo is het dus ook, hè. Daarom denk ik ook wel: het gaat misschien nog meer over beeldvor ming dan over prestatie bij hoe er nu op Dumfries wordt gereageerd." Wat ook geldt: Misschien is het bovenal logisch wat Dumfries nu meemaakt. Spelers die van 'klei nere' clubs naar topclubs overstap pen komen hun debuutseizoen zel den door zonder blessures of een vormdip. Kijk ook naar die andere back bij PSV, Angelino. Die wordt ook langs een andere meetlat ge legd na de winterstop. En ook hij moet weer een nieuwe (mentale) drempel over. Hoe je zo'n fase als deze door komt, dat bepaalt vaak het verdere verloop van een carrière. Is door groeien naar de top haalbaar? Blijft iemand steken? Valt-ie af? Natuur lijk doet het wat met j ongens van 21, 22 jaar als ze door eigen fans worden uitgefloten, zoals Dumfries nu te gen NAC. Trainer Mark van Bom mel sprong direct voor hem in de bres. ,,Aan fluiten heb je niets'', zei Van Bommel. En ook: ,,Soms móet je de bal achteruit spelen. Alleen als de keuze er is om naar voren te spe len, speel je vooruit.'' De gezondheidsklachten van zijn vrouw liggen ten grondslag aan het besluit om te vertrekken, zegt Henk de Jong. Hij ziet bij De Graafschap af van een beter con tract voor één of twee jaar. De toe komst van zijn vaste assistent Sandor van der Heide is nog onge wis, maar verwacht wordt dat ook hij na het seizoen vertrekt. ,,Ik vertrek met pijn in mijn hart, ik kan niet anders'', zegt De Jong. Zijn gezin woont nog in Drachten. ,,Ik wil meer thuis zijn, dat is nodig gezien de gezond heidsproblemen van Diana (zijn vrouw, red.). Een verhuizing is ge zien mijn gezinssituatie onmoge lijk. Dan blijft er één optie over: teruggaan naar het noorden." Ik heb een geweldige tijd bij De Graafschap gehad, maar ik moet nu voor mijn gezin kiezen De coach hakte na het uitduel van zaterdag bij Willem II (3-2 ne derlaag) de knoop door. ,,Ik kwam 's nachts om drie uur thuis en de volgende ochtend liep ik al om half acht met Diana in het bos. Tij dens die wandeling wist ik het ze ker: ik heb een geweldige tijd bij De Graafschap gehad, maar ik moet nu voor mijn gezin kiezen. Dan moet je de club niet onnodig in onzekerheid laten.'' De Jong lichtte de clubleiding en spelersgroep gisterochtend in. ,,De reacties waren geweldig. De spelers begonnen te klappen en toonden begrip. Normaal gespro ken ben ik vrij emotioneel in zulke situaties. Maar nu voelde het goed. Ik heb de juiste beslis sing genomen.'' De Jong volgde bij De Graaf schap op 1 januari 2017 de ontsla gen Jan Vreman op. Hij leidde de Superboeren vorig jaar via de play-offs terug naar de eredivisie. De club staat daarin zeventiende, met alleen NAC onder zich. ,,We gaan hier iets unieks doen met z'n allen, we gaan ons handhaven'', aldus De Jong. ,,Daar hoeft nie mand ook maar één seconde over in te zitten. Ik wil hier goed afslui ten. Ooit hoop ik ooit terug te ke ren. De warmte die ik bij De Graafschap voel, is niet normaal.'' De Jong hoopt volgend seizoen bij een club in zijn omgeving aan de slag te gaan. Hij wordt in ver band gebracht met zijn oud werkgever SC Cambuur. Maar de Fries ontkent dat er al contacten zijn gelegd. ,,Er speelt nog niets.'' Het vertrek van De Jong is een flinke domper voor De Graaf schap. De club wilde graag verder. ,,Henk past uitstekend bij ons'', zegt technisch manager Peter Hofstede. ,,Maar we hebben hier begrip voor.'' De zoektocht naar een opvolger is direct gestart. An- dries Ulderink, Darije Kalezic en Ron Jans worden in de wandel gangen genoemd als kandidaten. hoogste Europese prijs die de club al sinds 1996 niet meer heeft ge wonnen. Sindsdien gingen er maar liefst vijf finales verloren. Maar die finale halen, of zelfs de kwartfinale, dat zou nu al heel wat zijn, met de zo slechte uitgangspositie tegen een defensief altijd sterk Atlético. Eén speler, gehaald voor 100 mil- »De druk is groot voor de Portugees, vanavond bij de return in de achtste finale van de Champions League tegen Atlético Madrid joenhet geeft geen absolute garantie van niet goed, geld terug. Bij Manchester United was Ronaldo nog wel heel jong toen hij er in 2003 terechtkwam, als belofte van Sporting Lissabon. Andere, grotere spelers moesten het doen. Giggs, Rooney, Scholes, Keane, Van Nistelrooy. Maar dat grote United vloog er twee keer in de achtste fi nale uit, en eindigde zelfs eens als vierde en laatste in de groepsfase. De verloren halve finale van 2007, tegen AC Milan, was de opmaat naar de titel een jaar later, na een verlenging en strafschoppen tegen Chelsea. Ronaldo miste zijn pe nalty, maar de meest begeerde be ker had hij. Zijn eerste. Een seizoen later vertrok hij naar Real Madrid, nu wel als grote ster, de man die aan jarenlang Europees leed - vroege uitschakelingen in kwart- en achtste finales - een einde moest maken. Het duurde, opnieuw, vijf jaar. Dichtbij waren hij en de Koninklijke wel vaak, met drie verloren halve finales. Maar dus nét niet. Dat is geschiedenis. In 2014 was het net wél, in de finale te gen stadgenoot Atlético. En daarna nog eens driemaal, waarin opnieuw een keer tegen 'Atleti'. Vandaar dat vernederende gebaar met de hand. Eentje waaraan de At- lético's hem vanavond graag zullen herinneren. Zij kunnen en willen, meer dan wie ook, het werk van Ajax afmaken: na Real Madrid ook Cristiano Ronaldo uitschakelen. dinsdag 12 maart 2019 Henk de Jong (54) is bezig aan zijn laatste maanden als coach van De Graafschap. Hij ver lengt na tweeënhalf jaar zijn contract niet, maar wil de club achterlaten in de eredivisie. Mark van Steenbergen Doetinchem (even) niet -Henk de Jong (54) Henk de Jong vertrekt met 'pijn in het hart' uit Doetin- chem. foto bsr agency/soccrates Krijgt Atlético Madrid Cristiano Ronaldo vanavond definitief op de knieën, of richt de Portugese spits zich nog één keer op? foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23