heeft een eigen klokje Niet gek dat je als moeder een burn-out krijgt Opvoeden is een kwestie van multitasken maar dat kunnen wij, man en vrouw, niet goed 21 René Diekstra STAR THle schouwd en aangesproken. Het gevolg is dat opvoeden vooral organiseren is geworden. Hoe stem je alles en iedereen die bij de opvoeding van de kinderen is betrokken qua opvattingen en omgang op elkaar af? Door al die invloeden is opvoeden een kwestie geworden van dingen tegelijk doen, van multitasken. Maar juist dat kunnen wij, man en vrouw, niet goed. Kortom, opvoeden is, misschien wel meer dan ooit eerder in de geschiedenis, een zeer stressvolle aangelegenheid geworden. Vooral voor degenen die daar nog hun weg in moeten vinden, de jonge ouders en met name de jonge moeders. Dat zij volgens recent TNO-onder- zoek het meest kwetsbaar zijn voor burn-out en soortgelijke gezondheidsklachten moet ons daarom verontrusten. Maar vooral de devaluatie van de opvoeding moet dat. 18:00 tot later (in de zomer) 24:00 01:00 20:00 - 21:00 22:00 - 23:00 03:00 02:00 Diekstra vindt opvoeden een veeleisende taak die nog maar weinig wordt gewaardeerd. n 1945 voorspelde psycholoog Helene Deutsch in een boek getiteld Psychologie van de vrouw het al: 'In de moderne westerse samenleving zullen vrouwen hun sociale status en hun waardering als persoon steeds minder verwerven via kinderen baren en op voeden en steeds meer door rollen en activitei ten die dat bemoeilijken'. De afgelopen drie kwart eeuw heeft haar op onweerlegbare wijze gelijk gegeven. Met kinderen baren, bemoede ren en opvoeden red je het als vrouw absoluut niet meer voor wat betreft zelfwaardering, zelf vertrouwen en sociale positie. Sterker nog, als je het daarvan moet hebben, is de kans groot dat je niet alleen door anderen als oninteressant, zielig of zelfs tekortschietend wordt be schouwd, maar ook door jezelf. Kinderen opvoeden is een taak die nog maar weinig maatschappelijke waardering en geen financiële beloning oplevert. Opvoeden is sterk gedevalueerd, zeg maar. Tegelijkertijd is het wel een uitermate veeleisende taak. En die veel eisendheid is de afgelopen driekwart eeuw toegenomen. Steeds meer personen en partijen bemoeien zich met de opvoeding terwijl toch de ouders, en vaak vooral de moeder, nog altijd door zowel overheid als omgeving als eerste opvoedingsverantwoordelijken worden be- dinsdag 12 maart 2019 er wel een klok Heb jij 's avonds een deken nodig maar word je vroeg in de ochtends zwetend wakker? Dat komt omdat je hypothalamus ook een klok heeft. Verwijk: ,,In de tweede helft van de nacht is je lichaamstemperatuur het laagst. Die stijgt voor dat je wakker wordt.'' Men sen slapen het best als hun temperatuur wat lager is. Wanneer het in de och tend tijd wordt om je li chaam uit de ruststand te krijgen, helpt de stijgende temperatuur bij het op- startproces. „Lichaams warmte heeft een eigen ritme, zodat je lichaam be paalde functies en proces sen kan optimaliseren.'' Om in het 24-uursritme te blijven, maakt je pijnappelklier het hormoon melatonine. Ver wijk: ,,Dit wordt onterecht een slaaphormoon genoemd, want het is een ritmestof. Het hoort overdag laag en 's avonds hoog te zijn.'' Als je in het kunstlicht zit, bijvoorbeeld omdat je te lang op je tablet kijkt, kun je deze curve verstoren. Misschien voel je je om mid dernacht doodmoe, maar blijf je door het laptoplicht toch tot diep in de nacht actief. Op dit tijdstip zijn lichaamstemperatuur en stresshormonen in ons bloed op het laagste niveau. Ga je tegen de werking van ritme- stof melatonine in, dan word je vaak moe, dik en depressief. Of je tot zo laat wakker blijft (avondmens) of dat onmogelijk haalt (ochtendmens), is deels genetisch bepaald. Verwijk: ,,In onze evolutie is dat verschil belangrijk, want daarmee konden gemeen schappen taken verdelen.'' In 2017 herken den Amerikaanse antropologen dit oerritme bij Tanzaniaanse stammen. De leden sliepen van nature op verschillende uren, zodat altijd iemand een oogje in het zeil hield. De maag heeft een eigen ritme. De zenuwen die aangeven of je 'vol' zit, zijn overdag minder gevoelig dan 's avonds. Daardoor eet je snel meer tijdens de uren waarop je ac tief bent. Een vast eetritme zorgt voor betere nachtrust. Vermijd na dit tijdstip maaltijden zodat je spijsvertering 's nachts geen overuren draait. Begin elke dag met een ontbijt. Dat maakt de spijsvertering wakker. Wil jij afvallen? Ga dan vooral op tijd naar bed: slaperige men sen eten meer. Dus misschien is dit tijdstip voor jou al te laat. Gor dijn: ,,Als je moe bent, heb je be hoefte aan meer koolhydraten. Onderzoek toont aan dat mensen die hetzelfde blijven eten, meer aan komen als ze een uur minder slapen.'' Ook andere etenstijden kunnen helpen. Uit onderzoek aan de Engelse universi teit van Surrey blijkt dat mensen die an derhalf uur later ontbijten en anderhalf uur eerder dineren twee keer sneller afvallen. Denk jij dat je op de camping vooral lekker slaapt door de frisse buiten lucht? Dan doe je het effect van zon licht en de invloed van ons oerritme tekort. Verwijk: „Mensen houden van nature een ritme aan waarbij ze actie ver zijn als het licht is en minder be wegen als het donker wordt.'' Antropologen hervonden zelf dit ritme toen zij bewegingssensoren plaatsten bij inheemse stammen. De stamleden hielden onbewust een ritme aan waar bij zij minder bewogen wanneer de zon onderging, zelfs als het nog uren duurde voordat zij in slaap vielen. In het moderne leven blijft er vaak wei nig van dit natuurlijke patroon over, maar in je tent onder de sterren is het een ander verhaal. ,,Mensen die kam peren voelen zich vaak fitter en sla pen beter omdat zij het ritme van hun voorouders onbewust overnemen.'' De schemering beïnvloedt ons zicht. Volgens onderzoekers van de Goethe Universiteit in Frankfurt is ons zicht namelijk het beste tijdens zonsopgang en -ondergang. Op deze momenten zenden de hersenen minder rustsignalen naar de visuele centra, waardoor we meer details opmerken en beel den scherper worden verwerkt. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21