GEZOND Sinds kort weten we: elk orgaan Vraag het onze specialisten 20 Van opstaan en eten tot sporten en slapen: ons lichaam volgt een biologische klok. Hoe werkt die? Journalist Samuel Bom neemt met het oog op de Dag van de Slaap, 15 maart, de nacht door. dinsdag 12 maart 2019 Mijn 16-jarige zoon wil stoppen met voetbal. Is dat oké? Hoe moet het met seks nu ik vanaf de navel verlamd ben? Wat is het verschil tussen een pukkel en een steenpuist? onze hersenen stuurt - deels een verzameling kleinere klokjes aan. Esmée Verwijk, klinisch neuropsy- choloog aan het Amsterdam UMC en de Universiteit van Amsterdam: ,,Elk orgaan heeft een zogeheten perifere klok, en de hoofdklok zorgt dat alles in de pas loopt.'' De kleinere regelen de werking van cellen, hart, maag, lever, longen, darmen en alvleesklier in ruwweg een 24-uursritme. Dit ritme is in bijna elke levensvorm te vinden, van bacteriën tot mensen. Er valt nog veel te leren over hoe alle klokken samenwerken, weet Marijke Gordijn, verbonden aan de Rijksuniversiteit Groningen en hoofd van onderzoeksbureau Chrono@Work. De wetenschap die zich hiermee bezighoudt heet chro- nobiologie. ,,Veel inzichten zijn van recente datum. Zo weten we sinds 2002 dat het oog speciale lichtgevoe lige cellen heeft die onze biologische klok beïnvloeden en dat ook organen een klok hebben.'' Die kennis is be langrijk voor artsen. Gordijn: ,,Chro- Hoe meer we onze biologische klok negeren, hoe schadelijker dat is nobiologie en chronotherapie helpen behandelingen te verbeteren en bij werkingen te verkleinen. Schrijf je medicijnen voor dan is het belangrijk te weten op welk moment die het best werken. Een astma-aanval begint bijvoorbeeld vaak 's nachts.'' Voor onze gezondheid is het be langrijk in de pas te lopen met onze interne klok. Hoe meer we die nege ren, hoe schadelijker. Eet je als je vol gens je hersenklok hoort te slapen, dan raken de kleine klokken van slag. Je wordt dan sneller dik, stelt René Brant in Aap op schoenen met een buikje, waarin hij onze gezondheid langs de evolutionaire meetlat legt. 08:00 05:00 r 04:00 07:00 06:00 GO Elk uur slaat Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@persgroep.nl - M ll -• Psycholoog Coach seksualiteit Huisarts Steven Pont Carla Rutgers Rutger Verhoeff De eerste vraag is natuurlijk waaróm uw zoon van voetbal af wil. Houdt hij niet meer van de sport, of speelt er bijvoor beeld iets binnen het team waar hij ongelukkig van is geworden? Ten tweede is hij wellicht klaar voor een andere sport, dus dan wint u allebei. Hij hoeft niet meer te voetbal len, maar hij sport nog wel graag. De derde optie is dat hij gewoon niet zo van sporten houdt. Dat kan pijnlijk voor u zijn, maar wellicht is hij meer geïnteresseerd in bijvoorbeeld muziek of een andere crea tieve richting. Een zogenaamd 'derde milieu' (een omgeving naast thuis en school) is belangrijk voor een kind, maar het hoeft niet per se een sport te zijn en zeker niet als een kind daar niet (meer) met plezier naartoe gaat. Ga dus het gesprek met uw tienerzoon aan en vraag hem wat hij zelf buiten school en thuis zou willen doen. En daar bij geldt allereerst: goed luiste ren. -Steven Pont Het is mogelijk voor mannen met een dwarslaesie om met hulpmiddelen een erectie te krijgen en seksuele opwinding en orgasmes te ervaren. Som mige reflexen vanuit de rug gengraat blijven werken. Praat eens met een revalidatiearts of seksuoloog. Ook kunt u zich verdiepen in andere manieren van vrijen. Er zijn tantrische methoden om seksuele ener gie op te wekken en deze door het lichaam te sturen, ook wel lichaams-of dalorgasme ge noemd. Er zijn technieken om met een slappe penis in de vagina te komen en dan de energieuitwisseling tussen penis en vagina te leren voe len. Dit vraagt veel oefening, doorzettingsvermogen en ge duld. Tot slot: we focussen veel op erectie, penetratie en or gasme. Seks omvat meer, het mag een ontdekkingsreis zijn naar alle gevoelige plekken en allerlei manieren van stimulatie. Veel mensen met een dwars laesie vertellen dat zij betere minnaars zijn geworden omdat ze op andere manieren zijn gaan vrijen. -Carta Rutgers Jeugdpuistjes, gewone puk kels, ontstaan in de puberteit doordat talgkliertjes in de huid verstopt of ontstoken raken. Hormoonveranderingen zorgen ervoor dat talgkliertjes meer talg aanmaken, dat de opper laag van de huid dikker wordt, dat de kliertjes door talg en huidschilfers verstopt raken en dat mee-eters ontstaan, die kunnen ontsteken. Een steenpuist kan ontstaan als een haarzakje verstopt raakt of als de huid wordt beschadigd door bijvoorbeeld strakke kleding. Bacteriën - met name stafylokokken en soms streptokokken - kunnen daar, als ze in het haarzakje terechtkomen, een ontsteking veroorzaken. Er zijn veel men sen die deze bacteriën bij zich dragen, maar bij wie het geen klachten geeft. Pas als u regel matig een steenpuist heeft, kunt u drager zijn van de stafy- lokok. Dat betekent dat er een plek op het lichaam is waar veel van deze bacteriën zitten, bijvoorbeeld in de neus, de oren of rond de anus. Van daaruit kunnen de bacteriën zich verspreiden. Voor beide geldt een andere aanpak, vraag ernaar bij uw huisarts. -Rutger Verhoeff Onze biologische klok in - zo weten we sinds kort -RENÉ BRANT Lees rechtsboven verder, bij 18 uur. Komt de zon al op? Chronobiologen zien liever een jaar lang win ter- dan zomertijd. Ons ritme sluit het beste aan op dagen waar we met veel zonlicht uit bed komen en voldoende tijd hebben om te slapen in het donker. Dat komt het best overeen met per manente wintertijd. Gor dijn: ,,Om rustig te slapen heb je overdag vol doende licht nodig op de juiste momenten. Aan zonlicht in de avond heb je niet veel, je hebt het juist 's ochtends nodig. Een jaar lang wintertijd is daarom gezonder.'' Slechte slapers verdragen pijntjes minder goed. Volgens onderzoek aan de universi teit van Californië maakt slecht slapen je 15 tot 30 procent pijngevoeliger. Wie uit angst voor de tandarts de hele nacht wakker ligt, kan de pijn alsnog beperken met een afspraak rond lunchtijd. Gordijn: ,,Je kunt het best aan het begin van de middag naar de tandarts, want dan is je pijndrempel het hoogst en slaat verdo ving beter aan.'' Hoe dat komt, is nog onbekend. Opstaan? Na een vermoeiende werkweek wil je lekker uitslapen. Volgens Verwijk is dat geen goed idee. ,,Als je uitslaapt, ver stoor je jouw ritme. Dan kun je hoofdpijn krijgen of je juist heel gaar voelen.'' Wie moe is, kan beter eerder naar bed gaan en er op de gewone tijd uit komen. Een lekker zonnige ochtend doet ons 's avonds beter (in)slapen. „Zonlicht heeft een breder spectrum dan lamplicht'', legt Gordijn uit. ,,Hoe meer zonlicht je overdag ontvangt, hoe beter je 's nachts slaapt.'' Heb je slaapproblemen of een win terdepressie? Dan kan wintersport hel pen. Verwijk: ,,Je bent de hele dag actief buiten en de reflecterende sneeuw geeft je zelfs op bewolkte dagen zonlicht. Dat is goed voor je melatoninepiek in de nacht Eenmaal wakker kun je direct sporten. Zonlicht en beweging - er wordt adrenaline en endorfine aan gemaakt - zorgen ervoor dat je lichaam alle systemen sneller uit de ruststand haalt. Je voelt je door 'zo'n vroege schop onder je kont' de rest van de dag actiever en alerter. Fanatieke sporters kunnen volgens Gor dijn beter wachten. ,,De namiddag is algemeen het beste moment voor grotere sportprestaties. Dat is waarschijnlijk een samenspel van temperatuur, hartslag en spierkracht.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20