De kleine Beatrix* 40 uur spoorloos op de oceaan Altijd cel in na geweld tegen hulpverleners Özcan Akyol Minister hoopt dat maatregel afschrikt JOL brengt Terneuzen in beeld De dag na de storm Walcheren Tijdens de overtocht in juni 1940 van de prinsessen Juliana, Beatrix en Irene naar Canada verdwijnt hun schip in de mist. Een verhaal dat tot vandaag alleen in kleine kring bekend was. P8 Dat kondigt minister Sander Dek ker (VVD, Rechtsbescherming) vandaag aan. Hij komt met een wet waardoor geweld tegen 'functiona rissen met een publieke taak' met celstraf wordt bestraft, óók als geen letsel is toegebracht. Volgens Dekker moet dat een 'af schrikkende werking' hebben. ,,We vragen mensen voor ons in de frontlinie te staan, dan moeten we ook alles doen om hen te bescher men.'' De maatregel is opmerkelijk, omdat die de vrijheid van rechters inperkt om maatwerk te leveren in strafzaken. In het verleden werd er al een soortgelijk taakstrafverbod ingesteld in ernstige gewelds- en zedenzaken. Hierop reageerden rechters, bleek in 2017, door dan maar één dag cel op te leggen. Ook is het in theorie nog mogelijk alleen een hoge boete op te leggen, maar dat doen rechters zelden, wijst de praktijk uit. Als ze alsnog een taakstraf willen opleg gen, móet die gekoppeld zijn aan celstraf. Dekker denkt niet dat dit nu va ker gaat gebeuren. ,,Het blijft moge lijk, want de rechter bepaalt de exacte zwaarte van de straf. Maar we schrijven duidelijk voor dat wij vinden dat bij ernstige delicten echt celstraf past.'' Het bestrijden van geweld tegen agenten en hulpverleners heeft al langer de aandacht. Zo heeft Dek kers collega-minister Ferd Grap- perhaus (CDA, Veiligheid) aange kondigd dat hij de maximumstraf wil verhogen voor het hinderen van hulpverleners. Die zou omhoog moeten van één naar drie maanden celstraf. De straf voor het bedreigen van burgemeesters wordt verdub beld van twee naar vier jaar cel. Agressie Het Openbaar Ministerie eist sinds 2011 bovendien al een drie keer zo hoge straf in zaken van geweld te gen hulpverleners. Overigens gaat het om een richt lijn, niet altijd wordt het maximale geëist en ook rechters leggen dit niet altijd op. Volgens tellingen van justitie krijgt één op de drie medewerkers met een 'publieke taak', dat zijn dus ook ambtenaren, te maken met enige vorm van agressie. Dat le verde in 2017 nog strafzaken op te gen 7502 verdachten. P7 dinsdag 12 maart 2019 Nieuwsmedia 5 5 5 530" »P28 Het grote f opruimen is begonnen Prinses Beatrix (l) speelt met haar vriendinnetje Renée Röell aan boord van de kruiser Hr.Ms. Sumatra onderweg van Engeland naar Canada. 2 juni 1940. FOTO NATIONAAL ARCHIEF/COLLECTIE SPAARNESTAD Rechters mogen geen taakstraf fen meer opleggen aan daders die geweld hebben gebruikt tegen hulpverleners en politie agenten. Zij moeten in alle ge vallen de cel in, minstens een dag. Tobias den Hartog Den Haag Nog weinig verandering pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: 9°C Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 "'-itift-r AiifTïïïr i lui ui a'; ZEELAND 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1