©NDERNEMER Veiligstellen privébelangen a HET ONDERNEMERSDINER AGENDA hetondernemersdiner.nl 'Het bedrijf werd tien keer zo hoog gewaardeerd' O Speel je met de gedachte je bedrijf vroeg of laat te verkopen of samen te werken met een investeerder? Ben je geïnteresseerd in waarde- optimalisatie van je bedrijf? Of wil je je bedrijfswaarde omzetten naar een nieuwe investering of privévermogen? Tijdens 'Het Ondernemersdiner' gaat Ronnie Overgoor in gesprek met onder nemers die dit traject succesvol hebben doorlopen en geven specialisten prakti sche tips waarmee je direct aan de slag kunt om de waarde van je bedrijf te maximaliseren en deze waarde optimaal in te zetten voor je toekomst, zowel privé als zakelijk. 'Het Ondernemersdiner' bezoekt de komende maanden 13 steden. Het aan tal plekken is beperkt. Bekijk de agenda en meld je aan voor 'Het Ondernemers - diner' bij jou in de buurt. deondernemer.nl ONDERNEMERSDirVER Geleidelijke verkoop Technomed brengt familie Paes veel goeds Als John Paes zoon Roel op de koffie krijgt, voeren discussies over de koers van Technomed niet langer de boventoon. John droeg het bedrijf in medische hulpmiddelen sinds 2008 geleidelijk over aan zijn zoon, die het eind 2016 besloot te verkopen. Opgericht door John Paes in 1980, ontwikkelde het Limburgse Technomed zich tot wereldwijde producent van medische hulpmiddelen en op maat gemaakte accessoires, zoals oppervlakte-elektrodes die op het lichaam worden geplakt. Het bedrijf had in 2016 een omzet van 8 miljoen euro en zo'n 140 werknemers, waarvan zo'n 40 op het hoofdkantoor in Maastricht Airport en 100 op de productielocatie in Indonesië die in 2005 was geopend. Paes kreeg in 2008 het gouden advies van zijn accountant om vroeg met de bedrijfsoverdracht aan zoon Roel te beginnen, zodat hij rustig in zijn rol kon groeien en niet de hoofdprijs voor het bedrijf zou hoeven te betalen. Paes: "Roel was net afgestu deerd en ik wilde dat hij de zaak over nam tegen zo min mogelijk belasting plicht. We hadden in 2005 bovendien een tegenvallend jaar gehad, wat de overnameprijs drukte." Technomed had in 2008 100 personeelsleden en bijna 5 miljoen omzet, met goede vooruitzich ten. Johns tweede zoon Lars, die een verstandelijke beperking heeft, werkte sinds enkele jaren ook bij het bedrijf. De Europese activiteiten werden tegen de intrinsieke balanswaarde aan Roel overgedragen. In 2014 volgde de over dracht van de Indonesische tak. Dat jaar kreeg John de diagnose kanker. Hij kwam erbovenop, maar kreeg in 2016 een ernstige hersenvliesontsteking. Juist in die periode kreeg Roel een aantrekkelijk aanbod. Het Amerikaanse Telegraph Hill Partners wilde met Technomed de activiteiten op het Europese vasteland uitbreiden. Het bod en de ziekte van zijn vader zetten de zoon aan het denken: "Ik had me geregeld afgevraagd hoe mijn leven eruit zou zien zonder Technomed. We konden garanties afdwingen dat medewerkers niet op straat kwamen te staan en het bedrijfspand van de familie konden we meeverkopen." Het bedrijf, inclusief pand, werd uiteindelijk tien keer zo hoog gewaardeerd als tijdens de ver koop aan Roel in 2008. John Paes: "Niet alleen was het bedrijf inmiddels vele malen groter, de Amerikanen waardeerden ook moeilijk meetbare factoren zoals loyaliteit van werknemers en de marktpositie." Helaas voor de familie is het dienstverband van zoon Lars inmiddels beëindigd. Toch heeft de bedrijfsverkoop de familie veel gebracht: vooral rust. De keukentafel discussies over de koers van het bedrijf zijn verleden tijd. John Paes: "Sinds de bedrijfsverkoop hebben we eigenlijk nooit meer woorden gehad." Al te vaak blijken ondernemers zich bij de overdracht van hun onderneming alleen te richten op de onderneming. Logisch, je hebt er ook je hele ziel en zaligheid in gestoken. Maar met welke privé- zaken moet je dan rekening hou den om het beste resultaat voor jezelf en je familie te bereiken? We onderscheiden drie fasen: voor, tijdens en na de bedrijfs- overdracht. In de eerste fase maak je je onderneming gereed voor de overdracht, door bijvoor beeld je privézaken uit de onder neming te halen. Wil je het bedrijfspand behouden of wil je het mee verkopen? Weet je wat de minimale verkoopopbrengst moet zijn om onbezorgd te kunnen leven? Een indicatieve berekening voorkomt teleurstellingen tijdens de onderhandelingen. Draag je je bedrijf over binnen je familie, wees dan transparant over je plannen naar ieder gezinslid. Zodat iedereen zijn zegje kan doen en eventueel oud zeer kan worden uitgesproken. Dat scheelt later een hoop gedoe. Wil je kind de onderneming overnemen? Schakel dan minimaal 5 jaar daarvoor een ervaren fiscalist in. Als de beste koper is gevonden, tegen de beste verkoopprijs, ver andert de samenstelling van het vermogen. Het vooral zakelijke vermogen wordt dan omgezet in een (aanzienlijk) privévermogen. Zet je dit bedrag tijdelijk op een speciale bankrekening, dan heb je naast flexibiliteit en een fatsoen lijk rendement ook de tijd om je te bezinnen op je toekomst. Benut die tijd om na de overdracht je nieuwe positie te bepalen. Wat betekent de verkoopprijs voor je toekomstplannen? Is uitstel nodig, of kun je juist versnellen? Als je weet wat je wanneer wil, kan je bijvoorbeeld bepalen of je de opbrengst in je Holding BV of in privé (duur zaam) wilt beleggen. De juiste keuze kan flink fiscaal voordeel opleveren. Misschien wil je niet beleggen. Wil je liever investeren in (jonge) ondernemingen, in kunst of in klassieke auto's. Mis schien wil je liever een deel van je vermogen weggeven aan je (klein)- kinderen of goede doelen. En sta ook zeker stil bij de vraag: wat wil je dat er met je vermogen gebeurt als je er niet meer bent? Zo spe len er bij een bedrijfsoverdracht dus tal van privévragen waar je als echte ondernemer misschien niet direct aan denkt. Toch goed om nu al bij stil te staan. VAN BEDRIJFSWAARDE NAAR PRIVÉVERMOGEN Amsterdam 13 maart Groningen 22 mei Rotterdam 20 maart Enschede 5 juni Voorburg 27 maart Antwerpen 12 juni Utrecht 3 april Arnhem 19 juni Den Bosch 10 april Goes 26 juni Valkenburg 17 april Zwolle 3 juli Eindhoven 15 mei Je verkoopt je bedrijf maar één keer, doe het dus goed en bereid je optimaal voor. Dat begint met deelname aan een van de exclusieve ondernemersdiners. Ga naar de site en registreer direct volg ons op nffloa Aan keukentafel gaat het niet meer over het bedrijf Dit artikel kwam tot stand in samen werking met ABN AMRO MeesPierson: abnamromeespierson.nl RINUS MARINISSEN OVER VERMOGENSPLANNING Als ondernemer weet je altijd het beste resultaat voor je onderneming te bereiken. Stel, je staat op het punt je onderneming te verkopen. Als je dan rekening houdt met jezelf en je familie, hoe kom je dan tot het beste ver koopresultaat? Uitstel of versnellen Rinus Marinissen is Specialist Vermogensplanning bij ABN AMRO MeesPierson. rinus.marinissen@nl.abnamro.com Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19