Dreigt uw trap een obstakel te worden? NIEUWS 13 Voor beledigen van land en politici krijgen Russen straks torenhoge boetes Een traplift van thyssenkrupp is dé oplossing PHET Wie Poetin, ministers, parlementa riërs of andere gezagsdragers en bo vendien de kerk beledigt in ge schreven vorm, op televisie of on line kan rekenen op een boete van maximaal 100.000 roebel (bijna 1350 euro). Wie recidiveert gaat mogelijk twee weken de cel in. Waar het gaat om nepnieuws verspreiden, kunnen wetsovertre ders maximaal 300.000 roebel (ruim 4.000 euro) aan boetes ver wachten. Websites kunnen erop re kenen dat ze, zonder waarschu wing, direct worden geblokeerd. Pavel Krasjenikkikov, lid van de Staatsdoema, het Russische lager- huis, stelde dat de wetten bescher ming moeten bieden tegen web terroristen, terwijl een collega- Doemalid het wetsinitiatief prees als een inspanning om 'burgers dis cipline bij te brengen' en 'verant woordelijkheid' te bevorderen. Trollen In wezen is de wet helemaal niet nodig, want iedere bewindvoerder die zich beschimpt en uitgejouwd voelt, kan gewoon naar de rechter om zijn beklag te doen. Het wettelijk willen tegengaan van nepnieuws, klinkt in Rusland als een kroegbaas die alcoholisme wil bestrijden in zijn eigen café: in Sint-Petersburg staat een agent schap waar de 'internettrollen' 24 uur per dag niets anders doen dan wereldwijd opzettelijk hele en halve leugens verpreiden op sociale media. Wat de wetten extra gevaarlijk maakt, is dat ze heel vaag zijn opge steld, zodat ze op alles en iedereen van toepassing zijn. Volgens critici is dat met opzet zo gedaan, zodat het een extra wapen is tegen de op- positie tegen president Poetin. Opvallend is, dat zelfs de open baar aanklager, de ministeries van Justitie en comminicatie-, media- en internetwaakhond Roskomnad- zor zich kritisch hebben uitgelaten over de wet, als praktisch niet uit voerbaar. Eerste slachtoffers kunnen mo gelijk oppositionele vloggers wor den. En dan als eerste natuurlijk Ruslands belangrijkste politicus in de oppsitie Aleksej Navalnyj. Zijn vlog, dat met meer twee miljoen volgers meer kijkers heeft dan me nig programma van de staatstelevi sie, is de autoriteiten al jaren een doorn in het oog. De bijdragen zijn buitengewoon kritisch en tonen om de haverklap ogenschijnlijk goed onderbouwde corruptieonderzoeken tegen Kremlingetrouwen tot aan premier Dmitri Medvedev aan toe. Met de nieuwe wet kan Navalnyj nu van twee kanten aangepakt worden: op basis van het versprei den van nepnieuws ('zijn onder zoeken deugen niet') en op basis van belediging ('omdat de onder- zoeken niet deugen, zijn ze kwet send voor het slachtoffer'). Het is niet voor het eerst dat Mos kou een wet uitvaardigt die inter netters moet beknotten in hun vrij heid. Zo heeft Poetin eerder al een wet getekend, die het mogelijk maakt Russen te straffen voor het verspreiden van 'extremisme', wat dat ook moge zijn. Spotprenten Het heeft er al toe geleid dat jonge ren die spotprenten over Jezus op het internet retweeten, zijn opge pakt en aan gerechtelijk vooronder zoek zijn onderworpen. De dienst doende procureurs hadden vaak geen idee op basis waarvan ze een zaak moesten bouwen en konden soms zelfs wel grinniken om de on deugende plaatjes. De liberale zakenkrant Vedomosti (onderdeel van The Wall Street Jour nallaakte de zelfgenoegzaamheid van politici die stellen dat de wet ten goed zijn voor burgers en voor de staat. Het kopte vorige week bo ven de opening voorpagina: 'Nep- bezorgdheid over de maatschappij.' Advertentie 0800-5003 trapliften.nl dinsdag 12 maart 2019 M Russen demonstreren in Moskou tegen de beperkingen op internet. foto afp Poetin: nepnieuws strafbaar De Russische autoriteiten heb ben hun grip op het internet ver sterkt, nu president Vladimir Poetin een wet heeft getekend die 'fake news' strafbaar stelt. Ook kan het beledigen van hun land en politici de Russen door het opleggen van torenhoge boetes duur komen te staan. Joost Bosman Moskou Aleksej Navalnyj keert zich regelmatig tegen de Russische regering en wordt mogelijk een van de eerste slachtoffers van de nieuwe wetten. foto ap Het verspreiden van nepnieuws kan je in Rusland op een boete van 300.000 roebel (meer dan 4000 euro) komen te staan. Veel senioren vrezen dat ze hun eigen huis moeten verlaten als het traplopen lastiger wordt. Bij thyssenkrupp realiseren we ons als geen ander dat trappen een obstakel kunnen zijn, maar we weten ook dat geen enkele trap een onoverkomelijk probleem hoeft te vormen. Met een goede traplift op maat kunt u gewoon zelfstandig blijven wonen, in uw eigen huis. Traplift voor iedere trap Onze Swing-traplift is de steun en toeverlaat in steeds meer woningen. Deze traplift past op iedere trap en kan zelfs naar de zolder worden door getrokken. Met behulp van de innovatieve HoloLinc-techno- logie wordt de trap tot op de millimeter nauwkeurig inge meten, waarna de traplift op maat wordt geproduceerd. En het mooiste: binnen twee we ken wordt de Swing bij u thuis gemonteerd. Obstakel opgeheven De Swing-traplift heeft al veel mensen hun mobiliteit in huis teruggegeven. Een tevreden gebruiker vertelt: "Onze trap werd een steeds groter obsta kel voor mij, de treden leken steeds verder uit elkaar te lig gen. We hebben een huis met twee verdiepingen, en mijn hobbykamer is op zolder. Een aantal keer per dag de trap pen op- en aflopen ging echt niet langer. Toen hebben we een Swing aangeschaft. Ik ga nu moeiteloos met mijn trap lift naar boven en weer terug en geniet weer volop van mijn hobbykamer." Profiteer van onze korting U ontvangt de hele maand maart 750,- korting* op de aanschaf van een Swing-traplift! Vraag een gratis en vrijblijvend gesprek aan met een van onze advi seurs. En wist u dat u op een nieuwe thyssenkrupp traplift levenslange garantie heeft? Bekijk onze voorwaarden op onze website. thyssenkrupp *Actie onder voorwaarden, zie trapliften.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13