EUWS 11 minder werkdruk voor docenten Studenten vinden dat ze te weinig individuele begeleiding krijgen Buijzer arriveert in Seoul, Zuid-Korea, nen maken. ,,Als je kijkt waarom middelbare scholieren niet voor een lerarenopleiding kiezen, is het salaris één van de belangrijkste re denen om af te haken'', aldus Ver heggen. Daarom moet er een ho gere salarisschaal komen. Kosten: 246 miljoen euro. Ook voor middel bare scholen geldt: met een aan trekkelijker salaris hopen ze meer docenten te trekken en het leraren tekort te dempen. Mbo Zelfs als docenten ziek zijn, komen ze nog naar school om les te geven. Want ook op het mbo groeit het le rarentekort. ,,Bij ons is de concur rentie met het bedrijfsleven groot'', merkt Tommy Derksen van MBO in Actie. Daarom eisen de docenten in het mbo een goede beloning en betere doorstroommogelijkheden (117 miljoen euro). ,,Het gebeurt nu vaak dat mensen die carrière willen maken uit de klas worden getrokken en bijvoor beeld kwaliteitszorg gaan doen. Waarom kunnen goede docenten niet beter worden beloond?'' De salarissen hebben jarenlang stilgestaan, zegt onderwijsbond AOb. De organisatie vindt het tijd voor loonsverhogingen, net als in de andere sectoren. Mbo-docent John Brewster maakt zich vooral zorgen om het slechte imago dat aan het beroep le raar kleeft. „Niemand wil meer voor de klas staan. Er worden geen concurrerende salarissen betaald, er komt steeds meer werk bij.'' De werkdruk in het mbo is een bijzondere: docenten hebben geen specifieke, inhoudelijke bevoegd heid nodig om voor de klas te kun nen staan. Verheggen: ,,Een docent kunst kan bij wijze van spreken ook voor een klas installatietechniek worden gezet. Maar als je zo breed inzetbaar bent, heb je snel veel werk.'' Hbo In het hbo klagen docenten over groeiende klassen en volle college zalen. „Studenten vinden dat ze te weinig individuele begeleiding krijgen. Er moet meer geld komen voor meer docenten'', aldus Ver heggen. Want net als op de univer siteiten groeit het aantal studenten gestaag, maar beklagen hbo-scho- len zich erover dat de financiering van de overheid niet even hard stijgt. Sterker, er hangt deze sector nog een bezuiniging boven het hoofd. De actievoerders willen die zo snel mogelijk van tafel. Verheggen: ,,Ook de salarissen van die docen ten zijn jarenlang gelijk gebleven. We moeten ons afvragen hoe we deze mensen voor het onderwijs behouden.'' Universiteiten Bomvolle collegezalen, docenten die geen tijd hebben om scripties kritisch na te kijken, uitpuilende la boratoria. De klachten van univer sitair docenten zijn niet mals. Zij zien een enorme stroom studenten op zich afkomen, maar universitei ten zeggen er niet genoeg geld bij te krijgen. En dus ligt er een eis van 1,15 miljard euro op tafel. Dat is niet overdreven, zegt Carline van Breu- gel, voorzitter van de Landelijke Studentenvakbond (LSVb). ,,Er is te weinig geld om persoonlijke aan dacht te bieden. Dat veroorzaakt grote druk op studenten en docen ten.'' Het bedrag is nodig voor meer docenten. ,,Nu zijn er situaties van één docent op duizend studenten. Moet je je voorstellen", vertelt Rens Bod, oprichter van WO in Actie. Er hangt de universiteiten echter een bezuiniging van 40 miljoen euro boven het hoofd. Die moet wat de actievoerders betreft als eerste van tafel. dinsdag 12 maart 2019 PC schreeuwt om meer geld -Liesbeth Verheggen, voorzitter AOb M Leraren en leerlingen houden een lawaaiprotest in de hal van het ROC in Hengelo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11