Sterrenrestaurant maand na overlijden klant weer open 9 Het is ook niet de bedoeling dat je je hele leven in een basisbaan zit zaterdag 9 maart 2019 y die langs de kant staan, dus kom maar op met die oud-linkse kritiek.'' „Doorgaans zal het om werk gaan waarvoor je minder opleiding nodig hebt. Denk aan onder steuning in de zorg. Dan heb ik het dus niet over verpleegkundigen. Denk aan plantsoenonderhoud bij gemeenten of ondersteuning in het onderwijs. Maar deze mensen zullen ook terechtkomen bij reguliere bedrijven.'' ,,Dat zie ik niet gebeuren. Ook mensen met een basisbaan hebben er alle belang bij om te solli citeren op een baan die meer verdient. Het is bovendien niet zo dat mensen tot hun pensioen in een basisbaan zullen blijven.'' ,,Nou, we gaan niet morgen iedereen in de bijstand bellen en zeggen dat ze overmorgen een basisbaan hebben. We moeten beginnen bij mensen die al meer dan twee of drie jaar in de bijstand zitten. Dan heb je het over 150.000 tot 200.000 personen.'' ,,Ik denk aan twee a drie jaar maximaal. Dan moet je echt wel zijn doorgegroeid naar een echte baan. Ik ben daar optimistisch over. Als mensen eenmaal de drempel over zijn van thuiszitten naar een werkomgeving.Het is niet de bedoeling dat je je hele leven in een basisbaan zit.'' ,,Nee. Maar laten we niet beginnen met de mensen voor wie dit niet werkt. Vergeet niet dat er nog altijd families zijn die van generatie op generatie in de bijstand zitten. In plaats van financiële ondersteuning om thuis te zitten, bouwen we echt aan een beter en socialer systeem.'' ,,Je wilt voorkomen dat mensen misbruik maken van het stelsel. Maar de sollicitatieplicht is bijvoor beeld te veel een bureaucratische handeling geworden, waarbij mensen toch al weten dat ze keer op keer worden afgewezen. Mensen lopen vast in systemen. Dat zie je ook in de zorg, waar minister Hugo de Jonge vorige week op wees. Er zijn wel wijkverpleegkundigen, maar die zitten door de marktwerking meer in hun autootje dan dat ze zorg aan het verlenen zijn. Dat vergroot het wantrouwen in de politiek: is het systeem er nu voor de mensen of zijn de mensen er voor het systeem?'' ,,Ik zie het als een gezonde correctie. Je ziet op een aantal plekken dat de marktwerking vastloopt. Het zou ontzettend star zijn als je dan vasthoudt aan je ideologische gelijk." ,,Voor het eerst in lange tijd wordt gezegd: de markt is niet de baas. Maar er is inderdaad geen waterscheiding in die zin dat ik vind dat we als overheid weer staatsbedrijven moeten gaan beginnen.'' ,,Omdat die vraag mij niet werd gesteld. Maar ik acht ze beiden zeer geschikt voor de functie. Dat ze allebei met een zeer positieve blik worden bekeken, vind ik alleen maar mooi. Jullie krant noemde dat een luxepositie en ik heb geen boze brief geschreven dat ik het daarmee oneens ben.'' ,,Ik heb steeds gezegd dat we de toekomst later bepalen. Maar ik zie met grote tevredenheid dat het CDA meer mensen heeft van wie niet alleen ik maar ook anderen zeggen: hé, die zijn best in staat om premier te worden. Ik vind dat alleen maar heel goed.'' ,,Nee, zo ben ik niet. En zo is het ook niet.'' Ellen den Hollander Valencia Vanaf 14 maart is het weer moge lijk te reserveren op de website van Riff. Eerder liet het restaurant weten de deuren pas te openen als bekend was waaraan de vrouw overleed. Nergens maakt het res taurant melding van het incident, het geeft slechts informatie over het menu, de reserveringsvoor- waarden en foto's van gerechten. Het onderzoeksrapport is nog niet vrijgegeven. Het ministerie van Volksgezondheid wacht nog altijd op de resultaten van het Nationaal Instituut voor Toxico logie. De Spaanse nieuwssite ABC meldde eerder deze week dat het aantal zieken is opgelopen tot 31. Zij dineerden tussen 12 en 16 fe bruari bij Riff. Ze kregen diarree en moesten overgeven, sympto men van voedselvergiftiging. Er zouden in die periode in totaal 137 mensen hebben gegeten bij het restaurant dat een Michelinster heeft. De vrouw overleed een uur na thuiskomst. Haar man en 12-ja- rige zoon werden ook ziek, maar zij knapten weer op. Het blijft vooralsnog onduidelijk wat er precies misging bij het res taurant, door Michelin geroemd om de hoge kwaliteit van de pro ducten waarmee het werkt. Dui delijk is wel dat alle gasten die ziek werden het verrassingsmenu had den besteld. Daarin waren moriel- jes verwerkt. De paddenstoelen zijn giftig wanneer ze niet goed worden bereid. De eigenaar van Riff is Bernd H. Knöller. De Duitse chef-kok kreeg als eerste in Valencia een Miche- linster. Hij zei na de dood van de vrouw in een verklaring dat 'uit de eerste onderzoeken en inspecties bleek dat het restaurant voldoet aan alle hygiënevoorschriften'. Hij stelde zijn volledige medewerking te verlenen aan het onderzoek. Op vragen van deze krant over de mogelijke doodsoorzaak en het opnieuw opengaan, reageerde het restaurant niet. Knöller kookte gisteren op een culinair festival in Valencia, samen met andere chefs uit Spanje en ver daarbuiten. GO Wat gaan deze mensen precies doen? Bent u niet bang dat goedkopere krachten via uw basisbaan het werk inpikken van laag betaalden die nu nog wel het minimumloon verdienen? U bepleit een totale stelselwijziging. Hoelang gaat die duren? En hoelang kunnen zij in een basisbaan blijven? Gelooft u echt dat er voor iedereen in Neder land werk is? Dat iedereen uit de bijstand of een basisbaan kan groeien? Heeft de politiek niet juist bijgedragen aan het imagoprobleem van mensen in de bijstand? Ze worden met wantrouwen bejegend: één foutje en je krijgt een hoge boete. De Jonge zegt dat de marktwerking is door geschoten. In het debat over de aankoop van aandelen Air France-KLM benadrukte uw fractie dat de vrije markt niet heilig is. Waait er een nieuwe wind bij het CDA? Minister Wopke Hoekstra ontkende in het KLM-debat dat er sprake zou zijn van een waterscheiding of nieuw tijdsgewricht. U zei vorige week Hoekstra als premier te zien. U noemde De Jonge niet. Heeft u uw eigen ambitie laten varen? U heeft niet het gevoel dat er aan uw stoel poten wordt gezaagd? Sybrand Buma: ,,We moeten beginnen bij mensen die al meer dan twee of drie jaar in de bijstand zitten. FOTO BART MAAT -Sybrand Buma, CDA Het restaurant Riff in Valencia, dat eind februari wereldnieuws werd toen een 46-jarige vrouw overleed nadat ze er had gedi neerd, gaat deze maand weer open. De doodsoorzaak van de vrouw is nog altijd niet bekend. In totaal werden 31 mensen ziek na het eten van het verras singsmenu. Inspecteurs van het ministerie van Volksgezondheid verlaten het restaurant. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9