'Hoe leuk Ewald is? Dat vertel ik allemaal niet, joh. Dat houd ik lekker voor mezelf' ,,Wat het publiek nodig heeft om vertrou wen te hebben, is te weten: kun jij je werk doen? Het goede nieuws is dat ik mijn werk kan doen. En mijn ziekte was niet levens bedreigend. Meer zeg ik er niet over.'' ,,Ja, dit is het jongens, haha.'' ,,Ik moet mijn privacy goed in de gaten houden. In deze tijd wordt alles maar op internet gedeeld. Groepsdruk, vermoed ik. Vooral jongeren denken dat ze er niet on deruit kunnen om op internet op te biech ten wat ze voelen en meemaken. Ik wil juist laten zien dat er ook nog iets als een privé- leven is.'' ,,De tol daarvan is een interview als dit. De privévragen die jullie stellen. Dat is de prijs die ik betaal. Mensen hebben tot op zekere hoogte het recht te weten op wie ze stem men. Maar tegenslagen in de persoonlijke levenssfeer wil ik daar houden.'' ,,Dat klopt. Maar mijn oudste dochter An- nika, ze is bijna 18, heeft tegen mij gezegd dat ze liever niet meer wil dat ik persoon lijke dingen over haar vertel. Ze wil haar eigen woord voeren.'' Heus. Ze 'snapt de vragen wel', zegt Thieme vriendelijk. Haar scheiding van Jaap Korte- weg, oprichter van D e Vegetarische Slager, na negen jaar huwelijk, maakte ze in 2017 daarom zélfbekend. ,,Ook omdat Korteweg een bekend persoon is, zeker in onze krin gen'', zegt ze. ,,Dus daar hebben we kort melding van gemaakt. Het hoe en waarom niet. Over de redenen van de scheiding ben ik potdicht. Iedereen weet dat een schei ding geen sinecure is. Dat gaat gepaard met veel emoties en er zijn veel mensen bij be- trokken. Kinderen, partner. Ik vind het ook helemaal niet relevant voor mijn werk. Wat ik leuk vind om te vertellen, is dat ik mijn kinderen opvoed als vegetariër." Inmiddels heeft ze een relatie met Ewald Engelen, hoogleraar financiële geografie en columnist voor De Groene Amsterdammer en Follow The Money. In 2014 was hij lijst duwer voor de Partij voor de Dieren. Twee jaar later schreef hij met Thieme een boek over de onhoudbaarheid van ons financiële systeem en politieke stelsel. Maandenlang toerden ze door het land om hun boek te promoten. ,,Ewald is een leuke vent. Klaar. Punt.'' ,,Hij is een heel intelligente, idealistische, grappige man.'' Na een stilte: ,,Dat vertel ik allemaal niet, joh. Dat houd ik ook lekker voor mezelf. Het is iets tussen mij en hem. Dat is totaal niet relevant allemaal, met vonken enzo en wat er allemaal is gebeurd. Wat wil je dan schrijven? Ze heeft 'het ge luk weer gevonden' en dat soort termen? Dat is meer voor de Privé, toch? Mijn vrien den en familie weten hoe het zit. Dat is vol doende. Dat hoeven niet 17 miljoen mensen ook nog eens te weten.'' ,,Ik heb een balans gevonden. Ik kan het werk goed loslaten. Als ik thuiskom, ben ik daar. Mijn kinderen eisen dat terecht op. Soms is het lastig om te schakelen. Dan ga ik even lekker douchen of zo.'' Lachend: ,,Jaaaa, en koud!'' ,,Nee joh! Naast mijn werk vind ik het ontzettend belangrijk om ontspanning te zoeken. Ik hou erg van dansen en theater. Dat zorgt voor de lichtheid van het bestaan, die je ook nodig hebt als idealist.'' Als zevendedagsadventist staat er boven dien een hek om de zaterdag, zegt ze. Dat is haar rustdag, haar sabbat. ,,Dan hoeven mensen mij niet te bellen, dat weet ieder een in mijn omgeving. Die dag laad ik mijn batterij op. Ik ga niet naar het theater of een café, want ik wil niet dat andere mensen dan voor mij werken. Soms ga ik naar de kerk. Ik slaap uit, maak een wandelingetje met de kinderen, doe een spelletje of kijk op Netflix naar Ozark, Homeland of Outlan- der tot ik vierkante ogen heb.'' ,,Als u doelt op alle problemen die op ons afkomen, ja. In het parlement ben ik aan klager. De uitdager van de macht. Dan is ernst onontbeerlijk.'' ,,Ze zeiden vroeger niet: goh, wat een seri eus kind. Als puber was ik lekker tegen draads. Ik hield er niet van om in een hokje te worden gestopt. Nog steeds niet. Ik wil in zo'n hectische omgeving als de Tweede hiervoor. Zo laat ik zien dat een medisch dossier gelukkig nog privé is.'' We vragen ook niet om een medisch dossier. Nou, dan vertelt u in ieder geval iets. Vindt u deze vragen vervelend? Maar u heeft ook een publieke carrière. U wilt dat mensen op u stemmen. U vertelt wel over uw partner, uw kinde ren. Dat is toch ook privé? Als u liever praat over leuke dingen, wilt u vast vertellen over uw nieuwe liefde. Daar moeten we het weer mee doen? Veel van uw collega's geven aan privé in de problemen te komen door de hoge werkdruk. Kort dan wel, toch? Bent u een ernstig mens? Uw imago is juist weinig ontspannen. Van nature bent u dat minder? 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 98