Zestien balletjes EGBERT JAN Samen met zijn dochter bezoekt Egbert Jan de Ikea. Vanzelfsprekend verdwalen ze. Sven: ,,Ik ben gestopt omdat ik geen dierenharen via mijn kleren mee naar huis wil nemen. Ik vond het leuk werk." Simone: ,,Dat is lief. We kennen elkaar al elf jaar, van het speciaal onderwijs." Sven: ,,We hebben allebei een Wajong- uitkering. Simone heeft een heel hoge intelligentie, een IQhoger dan 120." Simone: ,,Mijn intelligentie ligt 'in de kast', ik kan er geen gebruik van maken vanwege mijn ziekte. Ik zou graag bewindvoerder willen worden." Sven: ,,We redden het met ons geld, maar het is puzzelen." Simone: „Gelukkig hebben mijn ouders de wasmachine en het grootste deel van de koelkast en droger betaald." Sven: ,,Simones ouders nemen ons ook mee op vakantie en naar uitstapjes. Zelf kunnen we uitjes haast niet betalen." Simone: ,,We krijgen samen 2000 euro." Sven: ,,Soms geven we minder geld uit aan boodschappen, zodat we kunnen wokken in een all you can eat-restau- rant. Dat kost 30 euro." Simone: ,,Ik dacht 31 euro per persoon, inclusief drinken. We krijgen ook wel eens korting via de GelrePas, zo kunnen we bijvoorbeeld goedkoper naar de Huishoudbeurs." Sven: ,,Als we iets leuks willen doen, kijken we wel eens op Groupon of SocialDeal." Simone: ,,Dan vinden we bijvoorbeeld een high tea voor 7,50. Sven: Voor onze drie katten kopen we voer in grootverpakking. Dat kost 100 euro. Daar doen we drie maanden mee. We hebben ook een noodpotje, daar staat 439 euro op." Sven: ,,Voor de computers hebben we twee of drie jaar gespaard." Simone: ,,We gamen veel 's avonds, allebei op onze eigen computer, naast elkaar." Sven: ,,We doen alles samen. Aan andere vrienden heb ik geen behoefte. Simone is ook mijn beste vriend." Simone: ,,Als we leuke mensen zouden ontmoeten, dan staan we open voor vriendschap, maar het is niet zo dat we echt op zoek zijn naar andere koppels." Sven: ,,We hebben genoeg aan elkaar.'' Met de Ikea heb ik een complexe verhouding. Het is een geweldig warenhuis, en alles wat er in zo'n blauwgele loods fout loopt, ligt aan mij. Ten eerste overvalt me zodra ik de parkeergarage inrijd al een zekere nervositeit. Waar moet ik heen? Hoe kom ik bij de auto terug? Ik zie een bord P-nul. Ont houden. Bij het laadvak zie ik mensen met kartonnen dozen in de weer die nauwelijks in hun autootje passen. Een heel jong stel dat waarschijnlijk voor het eerst gaat samenwonen, staat te kiften. ,,Naar rechts! Nee! Je weet toch wel wat rechts is?'' Dat is het patroon dat ik de ko mende uren vaker zie: vrouw heeft de leiding, man volgt, of probeert dat. Daar, de ingang. Vandaag ben ik voor het eerst sinds 2009 in Ikea. De laatste keer was met - toen nog - m'n vrouw. In de Ikea hadden we het altijd heel gezellig. Zij liep in trance langs al het begeerlijks en ik hing er een beetje achteraan. Of om heen. Vaak verstopte ik me achter een wand, want om de haverklap wilde ze iets laten zien: leuk hè, vind je niet? Is dit niet wat? Ik liep overdreven te klagen dat het warm was, en speelde dat ik flauw ging vallen. Ze vond die misdragingen grappig, als ze maar een aankoop kon doen en zo kwamen we er wel uit. Vandaag ben ik met m'n doch- ter. Voorbij de ingang nemen we eerst de fameuze Ikea-gehaktbal- letjes. ,,Twaalf of zestien?'' vraagt de man die de borden volschept. Zestien, vanzelfsprekend. Dan lopen we de Ikea-fuik in. Eenmaal in het doolhof verzeild, bestrijd ik de paniek. Het zweet breekt me uit, ik zink in elke Klippan of Grönlid om even bij te komen. Het geslenter, het ge hang, het geweifel, het gewemel van mens en kind. Ik stap een doorgang door en blijk weer een derde terug in de route te zijn. Dezelfde doorgang terug lukt niet meer, die is onvindbaar. Overal vrouwen met bezeten blik, mannen met karretje erach ter. ,,Die past niet in onze kamer zeg ik je.'' De man incasseert gelaten. D ochter zegt dat ik niet achter haar mag lopen. Wordt ze onrustig van. Ik wankel. De zestien balletjes zijn zwaar gevallen. Uiteindelijk koop ik iets wat ik niet nodig heb. Dochter is wel helemaal tevreden. Parkeerplaats P-nul? „Bestaat niet, meneer'', zegt een medewerker meewarig. Topwinkel. In 2029 weer. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@persgroep.nl Egbert Jan Riethof (65) is journalist. Hij heeft een dochter (26) en een zoon (24). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 9 MAART 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 95