Kracht INHOUD VOORWOORD De middelbare school van mijn zoon had het als volgt aangepakt: alle leerlingen die begin februari in D en Haag wilden demonstre ren voor strengere klimaatmaatregelen kregen een dag vrij. Tenminste, als ze de rector in minimaal zes alinea's uitlegden waarom het klimaat hen zo aan het hart ging. Had zoon de dagen ervoor nog op hoge toon beweerd dat er belangen op het spel stonden die niet eens onderwerp van discussie kónden zijn, toen hij een mini-essay diende in te leve ren, leek het hem ineens toch beter zich die dag bij de verwarming aan de studie te zetten. Want hé, met het klimaat kon het bij lange na niet zo beroerd zijn gesteld als met zijn cijfers. En als die niet een beetje op orde waren, hoe kon hij dan ooit Future Planet Studies studeren? ,,Dat gaat allemaal over hernieuwbare energie enzo.'' Kortom: de aarde redden, dat kwam wel als hij ervoor was opgeleid. Van een andere moeder begreep ik dat haar zonen het voornemen de barricaden te bestor men hadden laten varen toen ze haar auto niet meekregen naar Den Haag. En dan was er nog een dochter die ook heel graag voor het klimaat wilde demonstreren, ware het niet dat ze ineens met een vriendinnetje naar Thailand kon vliegen omdat dier moeder stewardess is. Al met al vond ik het een wonder dat er die dag nog zoveel pubers in Den Haag waren. 29/10/83: 'Liever een Russin in bed dan een kruisraket' Lex Harding haalt herinneringen op aan zijn carrière als dj Vakantie vieren op z'n Italiaans in het Toscaanse Novanta Bij ons op de redactie riepen de klimaat demonstraties (morgen is er weer een, in Am sterdam) herinneringen op aan de grootste demonstratie uit de Nederlandse geschiedenis: die tegen de komst van 48 kruisrakketten, op 29 oktober 1983 in Den Haag. Meer dan een half miljoen mensen kwam daar op af. Collega Rob Wissink, toentertijd student in Groningen, tekende voor ons zijn herinnerin gen op aan die dag. En we vroegen nog drie demonstranten naar hun beleve nissen van destijds. Mooi om te lezen: ze vinden het allemaal nog altijd bijzonder dat ze deel uitmaakten van een enorme groep mensen die allemaal het zelfde wilden. De kracht daar van. Die herinner ik me ook. 04 Goeie zaak 06 Geld geluk 07 Egbert Jan 08 Marianne Thieme 16 Kruisraketten Nee 23 Fijn spul 24 Lex Harding 29 Monica 31 BV De Liefde 32 Lezen 36 Eten 38 Reizen 43 Joost mag 't weten 44 Puzzelen Colofon Chef Anniek van den Brand Artdirection Henk Marseille Redactie Theo den Boer, Merel Dado, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Ruud Roodhorst, Mark Roos Vormgeving Sasja Kooistra, Ieke Kootstra, Jolanda Vogelaar Beeldredactie Bart Jansen, Janneke Koorevaar Medewerkers Edith Andriesse, Monica Beek, Shody Careman, Suzanne Eijgenraam, Ronald Giphart, Tobias den Hartog, Koen Verheijden, Joost Hoving, Julia Maria Keers, Annemarie Kleywegt, Jeroen Kreule, Rianne van der Molen, Jolanda van der Ploeg, Joost Prinsen, Egbert Jan Riethof, Jeroen Schmale, Peter Sierksma, Studio Ski, Loes van Splunter, Pam van der Veen, Peter Winterman, Rob Wissink, Manon van der Zwaal Reageren? magazine@persgroep.nl De foto op de voorkant is van Manon van der Zwaal Anniek van den Brand ZATERDAG 9 MAART 2019 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 91