Opnieuw explosief gevonden van dode tuinman 8 NIEUWS Als het aan CDA-leider Sybrand Buma ligt, krijgen bijstandsgerechtigden geen geld meer om thuis te zitten. Alle handen zijn nodig, ook van de mensen die nu afgeschreven zijn, stelt hij. „Kom maar op met die oud-linkse kritiek." zaterdag 9 maart 2019 ,,Ja, en zorgen dat ze ritme houden, dat ze contact houden met de samenleving, zodat ze makkelijker kunnen doorstromen naar een echte baan. Vergis je niet welk stempel mensen krijgen als ze nu in de bijstand raken. Daar kom je heel moeilijk vanaf. 'Ze staan langs de kant, kunnen toch niets'. Terwijl we door de toenemende vergrijzing alle Nederlanders heel hard nodig zullen hebben.'' ,,We moeten vanuit de bijstand denken. Daar komt 15 procent bovenop, waarbij de werkgever de helft voor zijn rekening neemt. Deze mensen gaan niet veertig uur per week werken, maar de helft. Dan kom je automatisch onder het mini mumloon uit. Er zal vast kritiek komen uit linkse hoek, maar is het dan sociaal om tegen mensen te zeggen: je krijgt een uitkering ter hoogte van 70 procent van het minimumloon en zoek het voor de rest maar uit? Want zo is het nu geregeld. Nou, ik leg me niet neer bij ruim 400.000 mensen ,,Er zijn nauwelijks overeenkomsten met de Melkertbaan. Ik wil een nieuw sociaal vangnet in plaats van de bijstand, maar mét een baan. Niet fulltime, maar voor circa 20 uur per week, zodat alleenstaande moeders tijd hebben om hun kind van school te halen. En in plaats van dat we men sen 70 procent van het minimumloon betalen, zoals nu in de bijstand, doen we daar 15 procent bovenop. Bij de Melkertbanen was het anders: mensen gingen met subsidie werken, en zodra de subsidie ophield, stopte de baan ook." Terwijl de economie groeit en werkgevers staan te springen om personeel, neemt het aantal bij standtrekkers nauwelijks af. Bijna een half mil joen mensen staat inmiddels langdurig aan de kant. Alleenstaanden moeten rondkomen van 1000 euro per maand, stellen van nog geen 1400 euro, exclusief vakantiegeld. ,,Dat is geen vetpot'', zegt CDA-leider Sybrand Buma. ,,En wie eenmaal in de bijstand zit, komt er heel moeilijk uit. Als het aantal in één jaar met tienduizend is afgeno men, vinden we dat in Den Haag al heel wat. Nou, ik niet! De bijstand is een gevangenis geworden.'' Experts lieten het explosief ter plekke gecontroleerd ontploffen. De eigenaresse van het huis was in het buitenland. De wraakzuchtige hovenier uit de buurt van Kaiserslautern, die zelfmoord pleegde maar na zijn dood lijkt af te rekenen met men- sen met wie hij ruzie had, is we reldnieuws. Het bizarre verhaal doet niet onder voor een span nende Netflix-serie. Inmiddels zijn drie explosieve ladingen ontdekt. Twee gingen af, met als gevolg één dode (een arts van 64) en twee gewonden. Zondag raakten een kleuter (4) en haar moeder gewond doordat een explo sief ontplofte in hun houtkachel. Het was verstopt in een stuk brand hout. Graumann had voor de slachtoffers gewerkt. De laatste aanslag werd dus voorkomen. De politie in de regio herhaalde de waarschuwing voor het 'onzichtbare gevaar'. Volgens een woordvoerder heeft de tuin- man zeer waarschijnlijk nog meer explosieven verstopt en mogelijk ook verstuurd in postpakketten. Duitse media speuren naar meer nieuws over de 59-jarige hoofdver dachte, die zichzelf vorige week vergiftigde. De zelfmoord bleek een opmaat naar verbij sterende moord aanslagen. Zestig mensen hebben zich bij de politie gemeld, omdat ze er niet zeker van zijn of ze postuum nog iets van Graumann kunnen verwachten. Volgens getuigen zou het alle maal gebeuren omdat de tuinman (getrouwd, vader van twee, onder wie een zoon die bij de politie werkt) met veel mensen ruzie maakte, privé en professioneel. De politie doet huiszoeking in de woning van Graumann. foto ap Thuiszitten met een bijstandsuitkering is er dus niet meer bij. U wilt dat mensen iets om handen hebben. Waarom vindt u het acceptabel om mensen die werken onder het minimumloon te betalen? En nu wilt u deze mensen aan het werk helpen in een basisbaan. Is het CDA nu ineens voor de Melkertbaan geworden die het eerder zelf afschafte? Laurens Kok Den Haag De Duitse politie vreest dat de postume terreur van tuinman Bernard Graumann (59) nog wel even duurt. Gisteren werd bekend dat een nieuw explosief is ontdekt. Dat was verstopt in een carport. Bob van Huët Rotterdam/Fischbach

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8