hun koopkracht na relatiebreuk Het enige dat niet gratis is aan de bieb: de boetes jl h rs Lekker makkelijk Ik sprak zelfs een medewerker van de bibliotheek die nog boetes moest betalen Alleen bij de notaris afgesloten contracten worden door pensioen fondsen aanvaard 11 Nynke de Jong, Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst schrijven per toerbeurt over zaken die het leven van jonge ouders gemakkelijker moeten maken. Fanatiek voorlezer Alex is blij met de bieb, maar baalt van de boetes. Telkens is het weer raak met de vergeten of kwijtgeraakte boeken. Met het project kind kun je de hele dag bezig zijn. Als je dat tenminste wilt, een project maken van de opvoeding. Daarin past ook voorlezen. Onderzoek bewijst hoe goed het is voor de taalontwikke ling, maar veel belangrijker vind ik dat het gewoon leuk is. Even een stemmetje doen als mevrouw Helderder bij Pluk van de Petteflet, de verschillende poep- geluidseffecten nabootsen bij Over een kleine mol die wil weten wie er op zijn kop gepoept heeft of opgaan in de vrolijke rijm van Welkom op de dierderij. Voorlezen is een feestje, maar niet als je het moet doen met de gratis sinterklaasboeken van de super markt - kreupel geschreven door BN'ers. Dan kun je maar beter een boekje vinden dat voor de voor lezer óók leuk is. Anders wordt het afzien voor het slapengaan. Lang leve de bibliotheek. In Nederland is zo ongeveer alles geregeld en zeker de ontwikkeling van kinderen. Dus kun je nu, zo ongeveer overal waar een biblio theek in de buurt is, kinderen gratis lid maken. Dan zijn er altijd nieuwe boeken beschikbaar als je het gehad hebt met 'Hoihoi, riep Nijn. Wat fijn'. Op het moment zijn hier in huis de zoekboeken populair. Bij sommige Jan van Haasteren- zoekplaten kan ik blind alle pijl tjes, kabouters, tandenborstels en lopende kunstgebitten vinden. Ook daar biedt de bibliotheek uitkomst, zodat we voor de extra uitdaging nu op zoek kunnen naar Waldo, Walda, de geel-zwarte Waldo en de Waldo-hond. Een bezoek aan de bibliotheek wordt daarnaast steeds meer een uitje. Moest ik het vroeger in het dorp doen met een saaie Bibliobus en iets later met wat kale schap pen in de bibliotheek, tegenwoor dig zijn de kinderafdelingen, in ieder geval in mijn stad, een waar speelparadijs met boomhutten, schommelpaarden en koffie voor de ouders. Het enige dat niet gratis is aan de bibliotheek zijn de boetes. We vergeten het inlevermoment, raken boeken thuis kwijt en klik ken herinneringsmails weg. ,,Ik kan elke maand een boek kopen van de boetes die ik moet betalen", zei een schoolpleinmoeder tegen me. Ik sprak zelfs een bibliotheek medewerker die nog boetes moest betalen, terwijl ze toch elke dag boeken op haar werk kon inleve ren. Zouden de bibliotheken niet stinkend rijk zijn door al die boetes? Afijn, als je genoeg leest hebben de kinderen aan het eind van de leentijd meer dan genoeg van die boeken en willen ze nieuwe. Fana tiek voorlezen scheelt dus ook geld. Het is bijna overal goed voor. -Alex van der Hulst van de verzekeringen. Toch bestaan er helaas ook vrouwen die blindelings op hun partner vertrouwen als het om de financiën gaat, weet ook Brik. ,,Ik ken vrouwen die er na de scheiding ineens achter kwamen dat al het spaargeld op de beurs was verdampt. Of van wie de man zijn hele kapitaal via zijn bedrijf had afgeschermd." Volgens de echtscheidingsmediator is het van belang dat je minstens één keer per jaar samen gaat zitten om de financiën door te nemen. Is een van beiden ondernemer, vraag dan ook naar het reilen en zeilen van de zaak. Brik: ,,Neem samen de jaarrekening door en vraag goed door. Haal er even tueel een financieel adviseur bij of een andere onafhankelijke derde." 4. Denk aan je pensioen Vrouwen 'vergeten' hun pensioen vaak bij een scheiding. Bijna 70 pro cent van de Nederlandse vrouwen praat bij een scheiding niet over het pensioen dat tijdens het huwelijk is opgebouwd, blijkt uit onderzoek in opdracht van Mijnpensioenover- zicht.nl. Daardoor lopen ze soms een deel van hun pensioen mis. Waar heb je recht op? Wanneer je gehuwd of geregistreerd partner bent, krijg je de helft van het ouderdoms pensioen dat je ex tijdens het huwe lijk heeft opgebouwd. Maar daar moet je wel binnen twee jaar na de schei- ding aanspraak op maken. Je moet dan een formulier van de website van de rijksoverheid downloaden en dit ingevuld opsturen naar de pensioen uitvoerder van je ex. De overheid heeft overigens aangekondigd dit bin nenkort automatisch te willen regelen. Het is ook mogelijk om an dere afspraken te maken. Die moeten dan wel worden vastgelegd in een echtscheidingsconvenant én - nu nog - binnen twee jaar gemeld aan de pensioenuitvoerder. Woon je samen, dan ligt het wat in gewikkelder. Dan moet je zelf afspra ken maken en dit vastleggen in een samenlevingscontract. Anders heb je geen recht op het pensioen van je ex. Alleen contracten die bij de notaris zijn afgesloten, worden door pensi oenfondsen geaccepteerd. 5. Denk aan jezelf Brik: ,,Ik kom vaak vrouwen tegen die zichzelf tijdens hun relatie hebben weggecijferd om hun gezin gelukkig te maken. Ze ontleenden hun eigen waarde aan het geluk van hun partner of kinderen. De teleurstelling is dan extra groot als blijkt dat ze tijdens de scheiding moeten vechten om mee te delen in het financiële succes waar ze met zoveel toewijding aan hebben bijgedragen." De financieel planner vindt dat vrouwen beter voor zichzelf moeten zorgen. Om te voorkomen dat ze berooid achterblijven én om de re latie beter te houden. ,,Draai het eens om: als jij gelukkig bent, komt dat je partner ook ten goede." GO ZATERDAG 9 MAART 2019 Nynke de Jong (33), Hanneke Hendrix (38) en Alex van der Hulst (41) hebben kinderen in de leeftijd van 0 tot 7 jaar. Ze heb ben de opvoed-podcast Ik Ken Iemand Die en schreven het gelijknamige boek. De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, BesteProduct.nl, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers. op een scheiding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 83