Oefenen, observeren, vallen en opstaan 3 4 Geloof we, j) /^dit it) &06P voor je verhaal Carry Slee (69) is een van de succesvolste jeugdboekenschrijvers van ons land. In Durf te schrijven! helpt ze de ruim een miljoen Nederlanders op weg die ook "L schrijfambities s hebben. 5 VIVIAN DE GIER f Exclusief voor 1*4 A abonnees Niet storen a.u.b. Schrijven begint met een goede werkplek waar je niet wordt ge stoord. ,,Toen ik met schrijven begon, woonden mijn vrouw Elles en ik met onze twee kinderen in een vakantie huisje", vertelt Slee, die in 1989 debu teerde met Rik en Roosje. ,,Ik tim merde op onze slaapkamer een werk blad aan de muur. Het was gehorig, dus ik deed oordoppen in en werkte vooral als de kinderen op school za ten. Hoe klein ook, het was mj schrijfplekje, met mijn spullen: een pak printpapier, een paar boeken die me inspireerden - van Guus Kuijer en Roald Dahl - en mijn schrijfpen." Nog altijd schrijft ze de eerste ver sie met de hand op printpapier. ,,Pas als het boek af is, tik ik het over in de computer. Dertig jaar geleden begon ik met een vulpen, nu gebruik ik een fineliner. Het uiterlijk van de pen vind ik niet zo belangrijk, als hij maar lekker glad over het papier glijdt en mooi dik schrijft. Mijn speciale pen gebruik ik alleen voor schrijven en signeren, die leen ik aan niemand uit. Zulke rituelen zijn belangrijk." 2 Probeer je in te leven in een vreemde voorbeeld. Slee leerde wat dat betreft veel van films. ,,Een boek met cliff- hangers, die de spanning en vaart erin houden, leest lekker. Voor jonge ren zeker, maar ook voor volwasse nen. Ik hou er zelf ook van. Je moet ervoor zorgen dat het boek blijft trekken. Vroeger las ik mijn verhalen altijd voor aan mijn kinderen. Onze jongste dochter hield niet zo van lezen. Zij stond meteen weer op als het haar niet genoeg boeide. Dan wist ik genoeg." Bedenk: falen is niet erg Voor schrijven is moed nodig, weet Slee. Iedere schrijver wordt weleens gekweld door vragen als: wat zal mijn familie of geliefde zeggen als ik dit schrijf? Misschien schrik je van hef tige beelden die uit je onderbewust zijn opborrelen, of ben je bang om ie mand te kwetsen. Soms moet je ook de moed opbren gen aan jezelf toe te geven dat je schrijfsels niet goed zijn. Slee: ,,Je manuscript weggooien is eng, dus je wiït vaak dat je werk goed is, terwijl je vanbinnen wel voelt dat dat niet zo •is. Wees niet te snel tevreden. Ik heb weleens een heel boek weggegooid. Kwade dagen heette het. Het ging over mijn jeugd en ik vond het zelf Goed leren schrijven is vooral veel oefenen en uitproberen. ,,Oefen jezelf bijvoorbeeld in inleven. Dat kun je doen door je van alles af te vragen bij iemand die in het park op een bankje zit. Wat voor werk zou hij doen? Is hij getrouwd? Is hij verlegen of eenzaam? Zo doe ik dat ook van te- ik lees in de krant of op het journaal voren met mijn hoofdpersonen en bijfiguren. Dan krijgt iemand een ka rakter en zie ik de persoon voor me. Bij mijn debuut Rik en Roosje moest ik dat allemaal nog leren. Mijn redac teur vertelde me dat Rik en Roosje een eigen karakter moesten hebben. Zo werden het personen in plaats van poppetjes op papier." Houd je oren en ogen altijd open Alles wat je om je heen ziet en hoort kan je voeden met ideeën, zegt Slee. ,,Ik laat me inspireren door verhalen die ik van anderen hoor, of door wat Het Landelijk Kennisinstituut Cultuureducatie en Amateur kunst berekende dat tussen 2012 en 2017 7 procent van de bevolking van 6 jaar en ouder zich bezighield met creatief schrijven. Dat betekent dat zo'n 1,1 miljoen Nederlanders zich weleens wijdt aan een gedicht, essay, toneel- of rap- tekst. In 2017 telde Nederland ook 19.175 'actieve auteurs': schrijvers die binnen een peri ode van vijf jaar minstens één nieuw werk publiceerden. zie. Houd dus je oren en ogen open. Zo kom je op onderwerpen die je hart raken, die je bezighouden. Ik las eens in de rubriek Achterwerk van de VPRO Gids over een meisje dat zelf moord had gepleegd omdat ze gepest werd. Dat vond ik shockerend en dat bleef me bezighouden. Hier moet ik een boek over maken, dacht ik. Zo ontstond in 1996 Spijt!." Gebruik de juiste ingrediënten Schrijven heeft wel iets weg van koken; je moet er de juiste ingrediën ten voor gebruiken. Cliffhangers bij heel mooi. Maar mijn uitgever noemde het een draak van een boek. Daar was ik boos over, maar ze had gelijk. Bij Spijt! moest ik ook opnieuw beginnen. Nachten lag ik wakker, omdat het maar niet werkte. Toen besefte ik dat ik de verkeerde hoofdpersoon had gekozen. Van wat we weggooien le ren we het meest. Verlies je zelfver trouwen niet. Je wordt nou eenmaal ook niet zomaar een goede timmer man.'' GO ZATERDAG 9 MAART 2019 Schrijven is durven Op zondag 17 maart om 13.30 uur kunnen lezers Carry Slee ontmoeten op het hoofdkantoor van De Persgroep in Rotterdam, waar ze Durf te schrijven! presenteert. Meld je aan via pzc.nl/ontmoet Eén miljoen schrijvers hanger is een belangrijk ingre diënt voor een goed verhaal. ILLUSTRATIE AIMÉE DE JONGH Durf te schrijven! van Carry Slee is verschenen bij Overamstel Uitgevers (€16,99).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 77