Zogezien Kapelle moet Blauw B' ^*-1 /~^N 1 Wonen omarmen ASHTONIA Kapelle heeft de kans om een uniek project binnen te slepen. Een innovatief en uiterst duurzaam bouwproject dat nieuw is voor Kapelle en voor Zeeland. En dat zelfs Europees gezien een voorloper is: Blauw Wonen. Maar toch lijkt het dat de gemeente Kapelle niet staat te springen. Het is nu aan de willekeur van drie mensen in het college 23 GRATIS DVD: ASHTON BROTHERS naar Marokko en worden fruitkistjes. De rest van het hout wordt hergebruikt om bijvoorbeeld een huisje in het gebied van te bouwen. Zo dragen we bij aan een circu laire economie." Rozemeijer leidt ons rond op een haast zomerse februa- riochtend. De Hedwige is kurk- en kurkdroog. Twee vrachtwagens met gerooide populieren laten een grote stofwolk achter zich. ,,Wil je daar een foto van maken?", vraagt Rozemeijer aan de fo tograaf. ,,Ik zie ze voor het eerst rijden met dat hout." We staan bovenop de Schel- dedijk, die vermoedelijk over drie jaar afgegraven zal zijn, helemaal tot aan het gehucht Ouden Doel op Vlaams grondgebied. ,,De nieuwe dijk is in Vlaanderen al aan gelegd", legt de projectleider uit. Op een akker rijdt een een zame trekker. Over een jaar of drie moet daar het begin van een krekenstelsel ont staan, compleet met eb en vloed. ,,Voor de pachtende boeren is vervangende grond gevonden. Het is natuurlijk heel jammer voor hen dat ze hier weg moe ten, maar we hopen dat dit een goede op lossing is." Ro- zemeijers ogen twinkelen. „Hier ont staat 4.700 hec tare nieuwe na tuur, dat is toch fantastisch? En nee, het wordt hier geen baggerbak. Ik heb die verha len ook gehoord, maar on derzoek van het NIOZ (Ko ninklijk Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee, red.) en de Universiteit Antwerpen hebben aange toond dat hier de natuur komt die we willen. Met slik ken en schorren en zeer waardevol voor vogels. In het begin zal het een modderbak lijken, maar over veertig of vijftig jaar is het prachtige natuur met geulen, slikken en riet." Gasdam Door eb en vloed worden straks krekenstelsels ge vormd. Die klei die daarbij vrij komt, wordt gebruikt om de nieuwe dijk te bedekken. De gasdam in het gebied, waar leidingen voor onder meer Dow in Terneuzen in liggen, krijgt ook verstevi ging door de klei. Dat is no dig, omdat de dam verandert in een 'belevingsas'. ,,Daar komt sowieso een wandel pad op, en wellicht komen er uitkijkpunten zodat wande laars naar de vogels kunnen kijken en echt kunnen genie ten van het gebied." Het plan heeft nog wel bijschaving nodig, benadrukt Rozemei- jer. Dat geldt ook voor een groots plan voor een panora maheuvel. Die moet, als alles doorgaat, liefst 28 meter hoog worden. ,,Door het afgraven van de Sieperdadijk en Schel- dedijk komt ongeveer drie honderdduizend kubieke meter grond vrij. Die kun nen we niet afvoeren via de Wester- schelde, dat is veel te gevaar lijk. Over de weg is hele maal on doenlijk. Dus willen we die grond herge bruiken in het gebied." Een heuvel van 28 meter. Als dat door gaat, is dat een berg die drie keer hoger dan de Schelde- dijk is. ,,Het plan staat in het bestek, maar het is nog niet rond. Als de panoramaheuvel er inderdaad komt, willen we er een bezoekerscentrum op. En dan heb je zicht over het hele gebied, van het Ver dronken Land van Saef- tinghe tot aan de haven van Antwerpen. Je hoort een trekker, ziet de schepen va ren. Landbouw, haven en na tuur, je kunt het dan alle maal beleven." mf: H Eerst maar even uitleggen wat dat Blauwe Wonen is. Simpel gezegd komt het er op neer dat er dertig woningen worden gebouwd bij Maelstede. Waarom daar? Omdat daar een zoetwaterbel onder de grond zit. En die grond is boven dien al familiebezit van de initia tiefnemer. De dertig woningen in Mael- stede gaan hun eigen energie op wekken met zonnepanelen en een ontziltingsinstallatie. In dat laatste zit hem het bijzondere. Want door de ontzilting van zout water ont staat elektriciteit. En die stroom kan door de woningen in de nach telijke uren worden gebruikt en in de donkere dagen rond kerst. Dan wekken de panelen immers veel te weinig elektriciteit op. Naast stroom zit er nog een voordeel aan ontzilting. De instal latie pompt zout grondwater op en door dat water te ontzilten ont staat een flinke plas zoet water. Die kan weer worden terugge pompt in de al bestaande zoetwa- terbel en worden gebruikt voor de landbouw. Die heeft al jaren ge brek aan zoet water. Via de aan de overkant van de weg gelegen wa terleiding kan de zoetwaterreserve zo het systeem in worden ge pompt. Prachtig toch? Appeltje eitje, zou je dus den ken. Een win-win-situatie, alleen maar voordelen. Maar toch re ageert Kapelle niet enthousiast op het initiatief van geboren Kapelle- naar Peter van Wallenburg. Burge meester Huub Hieltjes somde tij- dens de laatste raadsvergadering zelfs een heleboel mitsen en ma ren op. Kort samengevat: Het mag niet van de provincie en het pro ject is een directe concurrent van de overige nieuwbouw in Kapelle. Misschien heeft Hieltjes een punt. Misschien ook niet. Eerst maar eens kijken naar de provin cie. Dat bezwaar kan al snel de prullenbak in. In gesprekken met Statenleden en gedeputeerden kreeg Van Wallenburg al te horen dat 'er voldoende mogelijkheden worden geboden aan de gemeente' en dat 'een aanvraag voor het pro ject Blauw Wonen welwillend zal worden bekeken'. In een reactie aan deze krant laat de provincie bovendien weten naar aanleiding van onze vragen contact op te zullen nemen met de gemeente Kapelle over het initia tief. De betrokken bestuurders kunnen binnenkort een uitnodi ging verwachten om de kwestie te bespreken. Dan de vermeende woning- bouwconcurrentie. Hieltjes is bang dat Kapelle blijft zitten met twee wijken die half afgebouwd zijn. Omdat ze met elkaar concur reren. Maar is dat wel zo? Van Wal lenburg wil in Maelstede levens- loopbestendige woningen neer zetten. Daar is volgens hem juist een tekort aan in Kapelle. Boven dien is Kapelle zeer gewild. De ge meente heeft de laatste jaren veel nieuwe inwoners mogen verwel komen. De Zuidhoek is inmiddels bezig aan de derde en laatste fase. En ook die gaat als de brandweer. Het principeverzoek voor het project is inmiddels bij de ge meente ingediend. Volgens Hiel tjes is het nu aan het college om te kijken of het überhaupt besproken gaat worden. Of het college er een startnotitie voor wil maken. Huh? Wil maken? Een project dat mega-goed is voor het milieu en super-innovatief? Zoiets moet je omarmen. Dat hoort niet in een achterafkamertje afgeschoten te worden. Maar goed, zo werkt het kennelijk in de politiek. Het is nu aan de willekeur van drie mensen in het college om een project, waarvoor uit 'Europa' al miljoenen aan subsidie is toegezegd omdat het zo innovatief en duurzaam is, eventueel in de kiem te smoren. Maar zo ver zullen ze het toch niet laten komen? Het college is vast zo slim om het Blauwe Wo nen wél te omarmen. In deze tijd van klimaatverandering valt een milieuverantwoord en duurzaam project als dit gewoonweg niet aan de kant te schuiven. En Ils Kapelle het omarmt, kan het er zomaar aan bijdragen dat Blauw het nieuwe Groen wordt. Bestel nu tickets op pzc.nl/ashtonia PC ZATERDAG 9 MAART 2019 Richard Rozemeijer WILLEM ADRIAANSENS MEI T/M JULI 2019 - EINDHOVEN APELDOORN ZEIST Wegens oorverdovend succes komt ASHTONIA terug! Na twee buitensporig succesvoLLe jaren (met vorig jaar een compLeet nieuwe show) in de achtertuin van Slot Zeist gaat het absurde, avondvullende spektakel van de Ashton Brothers op reis. Grijp nu je kans om deze krankzinnige karavaan zelf te ervaren. Geen zintuig blijft onaangeroerd, geen buikspier onbelachen en geen voet op de vloer. ASHTONIA is een ongekend avondvullend spektakel waar zelfs de inwendige mens niet wordt vergeten. Eindhoven: 3 mei t/m 19 mei - Apeldoorn: 24 mei t/m 16 juni - Zeist: 21 juni t/m 14 juli *Prijzenzijn inclusief servicekosten en exclusief transactiekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71