OZCAN AKYOL Uitspraak rechter: dood Ivana Smit was ongeluk Bi •cl Over de doemdenkers: wordt dit de totale ondergang? t yj Over de onderhandelaar: was Michel Barnier wel de juiste keuze? 6 IV BREXIT DE TUSSENSTAND De officiële B-day is aanstaande, maar nog steeds weet niemand wat er op 29 maart gaat gebeuren. Komt er een brexitdeal? Komt er geen brexitdeal? Of gaan we nog door met onderhandelen? En zo ja, hoe lang dan? Toch is er na bijna drie jaar rumoer wel het een en ander duidelijk geworden aan deze kant van Het Kanaal. i zaterdag 9 maart 2019 Column Een premier die zich met de schoolkeuze van ouders be moeit, het zal ongetwijfeld een noviteit zijn. Toch gebeurde het gisteren: Mark Rutte zei tij dens zijn wekelijkse persconferen tie dat het beter was om het Haga Lyceum in Amsterdam te weren. Dat had te maken met een waar schuwing van de Nationaal Coör dinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). De docenten van de islamitische school zouden banden onderhou den met de terroristische organi satie het 'Kaukasus Emiraat', een club die verantwoordelijk is voor aanslagen in onder andere Mos kou. Daarbij wordt de onderwijsin spectie gedwarsboomd, bijvoor beeld door het intimideren van in specteurs, of simpelweg door niet mee te werken aan controles. Het vermoeden is dat de leerlingen worden geïndoctrineerd met sala- fistische denkbeelden. Veel criticasters grijpen deze kwestie aan om een bekend stok paardje te berijden: onderwijs dat geïnspireerd is door geloof of spi rituele denkbeelden leidt zelden tot iets goeds. Er bestaat een grote beweging die hiervan af wil. Maar dat gaat niet gebeu ren, al thans: niet op korte termijn. De misstanden op de islamitische middelbare school laten vooral zien dat we met een systeemfout kampen. De wetgeving is ontoereikend. Om die reden kan minister Slob (Onderwijs) niet meteen de school sluiten, maar doet hij ook een wanhopige oproep in de me dia, in de hoop dat ouders zijn ge zag erkennen, en hun kinderen niet naar het Haga Lyceum sturen, of ze juist meteen uitschrijven. Maar wat voor beeld de school leiding van Slob heeft, werd dui delijk in een verklaring van giste ren. De bestuursvoorzitter van de Stichting Islamitisch Onderwijs liet onverbloemd weten: 'Wij heb ben afspraken met de inspectie. Ze komen langs, dat staat zwart op wit. Dus wat mij betreft kan de minister de boom in.' Dus: onze premier én de minis ter kunnen wel roepen dat ou ders er verstandig aan doen om hun kinderen elders te stallen, het gaat toch niets uithalen. De ferme taal van de docenten, in combina tie met een sterk wij-zij-gevoel, heeft veel meer effect op de ouders en kinderen. Voor onze politici komt de waarschuwing van de NCTV be hoorlijk slecht uit. Niet alleen wordt hiermee aangetoond dat de wet in extreme gevallen tekort schiet, ook zullen politieke tegen standers andermaal roepen dat onze 'slappe leiders' alles maar la ten gebeuren. Misschien hebben ze nog gelijk ook. Misstanden laten vooral zien dat we met systeemfout kampen De uitspraak zorgt voor tal van vragen, want volgens de rechter overleed Smit A (foto) wel in het apparte ment van Alex en Luna Johnson., ,De prangende vraag die iedereen nu heeft is: hoe kan het dan dat ze veertien ver diepingen lager werd gevonden? Een lijk kan niet naar de rand lopen en springen'', zegt advocaat Nair van de familie Smit. ,,Iemand moet haar lichaam naar beneden hebben gegooid. En alleen Alex en Luna Johnson waren aanwezig. Hoe kan het dan een ongeluk zijn?'' Volgens Nair heeft de rechter een fout be gaan door daaraan voorbij te gaan. Volgens de rechter is Smit overle den doordat ze vrijwillig een risico heeft genomen. Er volgt nog een schriftelijke motivatie. Volgens de rechter is niet duidelijk geworden wat zich tussen de Johnsons en Smit heeft afgespeeld en dat daarom 'een ongeluk' de enige terechte conclusie is. Ofwel, er is ondanks dat Smit bij de Johnsons thuis overleed, geen hard bewijs dat die haar over de rand hebben gegooid. Leden van de familie Smit reageerden boos en verdrietig bij het vernemen van de uitspraak. Ad vocaat Nair raadt de familie aan in hoger beroep te gaan. Alsof er een bom insloeg. Mis schien kunt u zich nog de cover van deze krant herinneren, de dag na De Dag, met daarop een ang stige David Cameron, Angela Merkel en Mark Rutte, die er bij stonden als op het schilderij De Schreeuw van Edvard Munch. De Britten weg uit de EU! ,,Een ramp'', stamelde europarlements voorzitter Martin Schulz. ,,De Unie moet veranderen of ze zal sterven'', somberde de liberale voorman Guy Verhofstadt. De meest dramatische reactie kwam van Donald Tusk, voorzitter van de Europese Raad: ,,Dit is het begin van de vernietiging van niet alleen de EU, maar van de totale Wes terse politieke beschaving.'' Nou, we zijn er nog, dus het viel redelijk mee. Maar het was wel een gedoe, en het einde is nog niet in zicht. Het was de bedoeling van het inmiddels beruchte Artikel 50 om een vertrek van een lidstaat zo goed mogelijk te regelen, maar dat het zo ingewikkeld zou zijn en voor zoveel reuring zou zorgen, daar hadden maar weinig mensen rekening mee gehouden. Volgens de opsteller van het artikel, de Brit John Kerr, was het eigenlijk be doeld om ongewenste autoritaire leiders in goede orde naar de uit gang te begeleiden. ,,Ik had nooit gedacht dat het Verenigd Konink rijk het zou gebruiken'', zei hij ooit verbouwereerd in een interview. En een chaos zoals we die nu mee maken, had hij ook niet voorzien. Zelfs nu, met nog een paar weken te gaan, weet niemand wat er op 29 maart gaat gebeuren. En als de Britten eenmaal zijn vertrokken, dan pas gaan de onderhandelingen over de toekomstige relatie begin nen. Toen in de zomer van 2017 bekend werd dat de grijze Fransman namens de Europese Unie zou gaan onderhandelen met Londen, waren de Britten er snel uit: dit was 'de gevaarlijkste man in de Europese Unie'. Sterker, hij was een Fransman, en erger kun je de Britten niet be ledigen. 'EEN OORLOGSVERKLARING!' schreeuwde tabloid The Sun. 'EEN OOR LOGSDAAD!' ging de Sunday Times er over heen. En toen hij ook nog eens aankondigde dat hij bij voorkeur in het Frans wilde onder handelen, was de boot helemaal aan. Gedoe in Londen dus, maar ook in Brussel was Barnier niet onomstreden. Hij was welis waar ooit minister (van Milieu) en eurocom missaris (voor de Interne Markt), maar lang zaam een beetje weggezakt in de mottenbal- len. Moest uitgerekend hij dit proces gaan lei den? Ja, dat moest, vond de Europese Com missie. Waarmee Barnier meteen ook nog eens een 'marionet' werd. Inmiddels is in Brussel iedereen vol lof over Barnier en zijn team. Zij hebben geleverd. Er ligt een omvangrijk akkoord, waarin vele dui- GO y @OzcanAkyol aga Lyceum De dood van Ivana Smit was een ongeluk. Zo luidt het vonnis dat de rechter in Maleisië gister nacht uitsprak. Ton Voermans Rotterdam/ Kuala Lumpur Kijk op de site bij /video De oom van Ivana reageert: ,,We laten het hier niet bij.'' De Schreeuw 2 Mark van Assen Brussel 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6