19 'Mannen zowel als vrouwen zouden beter moeten nadenken over de gevolgen van de taakverdeling tijdens het huwelijk' wijden. Met ruim twintig jaar voltijds werken achter de rug vond ik dat wel een aantrekkelijk idee. Een nieuwe fase in mijn leven. Zo van zelfsprekend: je draagt negen maanden een kind, je neemt daarna de verzorging op je, want je houdt van je kind. Hij zorgde voor het geld, ik voor onze dochter. Ik dacht: later kom ik wel weer aan de beurt. Als het onverhoopt zou misgaan, als we zouden scheiden - iets waar je op zo'n moment niet van uitgaat - pakte ik toch gewoon de draad weer op?" ,,Dat platform is tien jaar geleden opgericht, door een vrouw uit Terneuzen trouwens: Eva Brussaart. Twee jaar geleden ben ik lid gewor den van hun Facebook-community. Daar zit ten nu bijna 40.000 alleenstaande vrouwen uit Nederland op, die daar hun ervaringen delen. Dat gaat over omgangsregelingen, opvoedkun dige kwesties, heel veel over economische zelf- standigheid. Hoe knoop je de eindjes aan elkaar zónder dat stukje alimentatie van de ex-part ner? De ervaring leert dat afspraken die je daar over maakt, vaak niet nagekomen worden. Voor eigen inkomen moet je werken en dan heb je kinderopvang nodig. Goede kinderopvang is het belangrijkste struikelblok. Die is óf te duur, of de opvangtijden zijn niet flexibel en sluiten niet aan bij de behoeftes, of er is geen opvang op redelijke afstand, of er is geen plek. Overi gens, je laat je kinderen niet zomaar ergens achter. Niet alle kinderen zijn geschikt voor commerciële opvang. Het liefst zou je ze ach terlaten op een vertrouwd adres, bij je familie bijvoorbeeld. Maar ja, dan moet dat wel kun nen." ,,Mannen zowel als vrouwen zouden beter moeten nadenken over de gevolgen van de taakverdeling tijdens het huwelijk. De gevol gen op lange termijn bedoel ik, tot en met het pensioen en eventuele scheiding toe. Ook voor de man is het niet ideaal dat hij een vrouw ach terlaat die hij financieel moet ondersteunen. Zeker als de vrouw dan de kinderen nog eens bij hem weghoudt ook. Dat gedoe over geld verstoort de verhoudingen tussen exen enorm. Vrouwen denken vaak: mijn ex en ik maken goede financiële afspraken, we hebben samen kinderen, dat komt wel goed. Maar mannen kunnen of willen financiële verplichtingen niet altijd meer nakomen. In mijn geval ston den er afspraken op papier die twaalf jaar zou den gelden. Na een paar jaar werd alles noodge dwongen teruggedraaid. Ik heb het nu losgela ten. Het is zoals het is. Nu wil ik mijn ervarin gen positief inzetten door andere vrouwen te helpen als vrijwilliger van Single SuperMom en coach voor andere alleenstaande vrouwen." GO ZATERDAG 9 MAART 2019 Bernadette Rombach met haar dochter Lotje (rechts) en Lotte, vriendin van Lotje en deel van het gezin. foto dirk-jan gjeltema Je bent coördinator Zeeland voor Single Su perMom. Wat is dat precies? Had je achteraf gezien dingen anders moe ten doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 67