Comments likes Bernadette Rombach 'De bus ruimte geven, dat is de oplossing' 18 Bernadette Rombach, moeder van Lotje en in 2009 gescheiden, is Zeeuws coördinator van Single SuperMom, een platform voor alleenstaande moeders. Dinsdag stond de Middelburgse vooraan toen de Single SuperMoms in Den Haag een petitie aanboden. De moeders vinden dat politici meer oog moeten hebben voor de slechte economische positie van veel alleenstaande moeders. 'Als de kinderen aan de moeder toegewezen worden, betekent dat voor veel vaders: jij hebt de kinderen, dus jij mag alles oplossen' Wat leefde er afgelopen week op sociale media in Zeeland? Wat werd er geliket, wie werd geretweet en waarover gingen de commentaren? SECUS „Absoluut. Volmondig ja. Tien jaar geleden kreeg ik mijn dochter Lotje. Binnen een jaar was ik alleenstaand. Er is heel duidelijk een le ven vóór en na. Ik zit heel veel thuis omdat ik het geld niet heb om dingen te doen. Het trein kaartje voor de actie in Den Haag heb ik voor delig gekocht via Kruidvat. Veel Single Moms leven van een minimuminkomen en lopen daardoor meer risico in een isolement te belan den. Nooit gedacht dat het zo moeilijk zou zijn om als alleenstaande moeder mijn economi sche zelfstandigheid terug te krijgen, met mijn diploma's en ervaring. Ik heb gewerkt als offi cemanager en communicatiemanager, ben make-upartiest, bruidsstylist, schoonheidsspe cialiste, energetisch kindercoach, ik heb een ei gen salon gehad. Maar dat moederschap maakt alles anders. Het lukt simpelweg niet om werk te vinden dat goed te combineren is met de zorg voor mijn kind, dat soms even wat meer aandacht nodig heeft." ,,Als je nog bij je familie in de buurt woont, kun je misschien makkelijk terugvallen op opa's en oma's. Dat had ik niet. Kinderopvang is duur. Je krijgt wel iets terug van de overheid, maar het blijft een flinke hap uit je inkomen. Daarom zocht ik een baan waarbij ik in school tijden kon werken. De afgelopen vijfjaar ben ik drie keer aan de slag gegaan als onderwijsassis tent. Dat is drie keer misgegaan omdat mijn dochter veel ziek was en ik geen opvang kon re gelen. Als de kinderen aan de moeder toegewe zen worden, betekent dat voor veel vaders: jij hebt de kinderen, dus jij mag alles oplossen. De zorg komt bij die moeders terecht, dat klopt, maar de verantwoordelijkheid voor de kinderen blijft een zaak van beide ouders. Toch zullen veel vaders niet gauw op het idee komen dat zij ook vrij kunnen vragen omdat hun kind ziek is. In veel verhalen van alleenstaande moe ders komt dat terug: een gebrek aan ondersteu ning, vanuit de andere ouder en de overheid, om kinderen op te voeden en tegelijk te wer ken of een opleiding te volgen." ,,Weet je, de situatie waarin de vrouw groten deels voor de kinderen zorgt en de man het geld binnenbrengt, is voor alle partijen vaak een uitkomst, juist omdat werk en zorg moei lijk te combineren zijn. Het lijkt ideaal om het zo te verdelen. Totdat je uit elkaar gaat. Een ei gen bedrijfje waaruit ik een eigen inkomen had, werk dat ik goed met het moederschap kon combineren, zo zag ik mijn toekomst vroe ger. Toen ik mijn man ontmoette, woonde ik in mijn geboorteplaats Den Haag en werkte ik fulltime. Voor hem liet ik alles achter: mijn baan, mijn vrienden, mijn familie. Eigenlijk wilde ik niet, maar ik ging toch. Hier vond ik al snel een andere baan. Ik werd zwanger. Het was een uitgemaakte zaak voor mijn ex: ik zou stoppen met werken om me aan ons kind te ZATERDAG 9 MAART 2019 GO Natuurlijk was het een verkiezingsactie, maar PvdA-Statenlid Ralph van Hertum maakt met zijn rondreis per bus door Zeeland veel reacties los. Een van zijn conclusies: de dienstregeling laat nogal eens te wensen over. Ook Elly Kopmels-Fraanje zag in een reactie op Facebook nadelen aan het openbaar vervoer: ,,Niet alleen de prijs maar ook het gebrek aan bus sen die op goeie tijden rijden is een reden om niet met de bus te kunnen gaan." Het idee om bussen gratis te maken is niet de op lossing, denkt Jan van der Schee. ,,De bus ruimte geven, dat is de oplossing, nu staan wij ook ge woon in de file. Nergens meer busbanen. Neem de situatie in Middelburg waar wij niet meer over de Stationsbrug mogen vanaf het station en we ge zellig in de file voor de Schroebrug mogen gaan staan. Dag aansluitingen. Waanzin.'' Claudia Noordenbos ziet het vooral in méér bus sen: „Gewoon weer ieder half uur een bus zal een stuk fijner wezen.'' Geldtransportbedrijjf Secur Cash ging failliet en dus komen er opeens 46 geldwagens op de markt. Ze wegen wel 6550 kilo, dus in de wegen belasting zal zo'n wagen een lieve duit kosten. Toch zagen sommigen op Facebook wel mogelijk heden. ,,Pino Pino, zullen we nu die ene heist eindelijk eens plannen?'', grapte Roy Verduijn. Marco Ammerlaan keek vooral vooruit naar vol gend jaar: „Willem Devisser. Cobes Broeren. Peter En Tanja van den Oever. Dit is een mooie voor car naval. Gaan we ook als SWAT.'' En Alexandra Al berts zag nog een ander voordeel: „Olivier Al berts: handig in Amsterdam? Overal op de stoep parkeren.'' Ondernemingsraden van onder meer grote bedrij ven in Zeeland vroegen in een open brief aan de lijsttrekkers in de provincie om aandacht voor hun werkgelegenheid. Zij vinden de aandacht voor CO2-reductie terecht, maar vinden het niet te recht dat hun bedrijven steeds worden weggezet als grote vervuilers. Andre Brouwer (@AndreBrouwer) reageerde op Twitter: „Onder de indruk (not): De industrie in Ne derland heeft sinds 1990 de uitstoot van broeikas gassen met 32 procent verminderd. Dat is maar liefst 1% per jaar." 'Moederschap maakt alles anders' ONDINE VAN DER VLEUTEN Je zet jezelf nadrukkelijk neer als single mom. Is dat zo allesbepalend in je leven nu, het alleenstaand moederschap? Hoe was dat voor jou, toen je alleen kwam te staan? Waarom komen juist vrouwen in die situatie terecht?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66