17 een gooi: ,,Ik heb niet zitten tur ven, maar als we een grens trek ken bij lichamen die langer dan een week liggen, denk ik dat het er per maand twee, drie zijn. Ga er maar van uit dat er elke week in Zeeland wel iemand gevonden wordt die langer dan vier, vijf da gen in huis ligt. Soms zullen het er drie op een dag zijn. Soms een hele tijd niemand." Steeds ouder Het worden er meer. Vrencken heeft daar zijn gedachten over. ,,Het vanzelfsprekende persoon lijke contact is weg. Iedereen is druk met werk, kinderen gaan buiten Zeeland studeren en blij ven daar hangen. Dan kun je wel gaan appen, skypen of bellen, maar als aan de andere kant niet wordt opgenomen, spring je dan direct in de auto om te gaan kij ken? Dat is één. Daar komt bij dat de afgelopen jaren de zorg voor ouderen en mensen met psychia trische problematiek uit de grote instellingen gehaald is en naar de woonwijken toe verplaatst. Zo lang mogelijk zelfstandig en een 'normaal' leven leiden, is het de vies. Dat pakt vaak goed uit, maar de medaille heeft ook een keer zijde. Het risico dat mensen ver geten worden, uit het zicht ver dwijnen, is groot. Mensen worden steeds ouder. Ze blijven leven maar met steeds meer beperkin gen: doofheid, blindheid, demen tie, slecht ter been. Heel normale ouderdomsziekten. Als er dan niemand is die je meesleurt, naar buiten, raak je al snel in een isole ment. Dat is de Nederlandse maatschappij van nu. Vroeger zat je in het bejaardentehuis en werd dat je nieuwe familie. Nu zit je al leen in je huisje." Mooie dood De laatste jaren, als hij de geboor tedata van de overledenen invult, moet hij vaak constateren dat ze jonger zijn dan hij. Het begint hem meer te raken, hoewel Vrencken het nog altijd goed van zich af kan schudden. ,,Ik verbaas me daar zelf over, want ik weet dat ik me best dingen aantrek. Dit is een mooi vak, het gaat echt er gens om, razend interessant, ik zou niet anders willen. Maar het zijn niet de mooie overlijdens. Heftig. Veel gedoe, viezigheid en emotie." Kan alleen sterven ooit mooi zijn? Vrencken, stellig: ,,Ja. Pas geleden werd ik bij een Duitse toerist geroepen die op het strand overleden was. Hij heeft er niet lang gelegen. Die man, hoogbe jaard, is gaan wandelen, met van die wandelstokken. Op zijn favo riete plek, op een prachtig strand. Daar is hij een natuurlijke dood gestorven. Zijn gezicht was vre dig, ontspannen; hij heeft niet ge leden, het was mooi weer. Hoe was die tekst ook weer, van Bl0f? Wat een mooie dag, wat een mooie dag, voor de dood. Zelden heb ik een mooier overlijden meege maakt." GO ZATERDAG 9 MAART 2019 "HFSTTS1 IM^SHETTTT'! Sjef Vrencken van de GGD Zeeland bij de capsule waarin stoffelijke overschotten bewaard worden die al in verregaande staat van ont binding zijn. FOTO'S LEX DE MEESTER In het mortuarium van Monuta in Vlissingen kan het stoffelijk overschot van iemand die mogelijk door een misdrijf om het leven is gekomen achter slot en grendel bewaard worden. Het idee te overlijden zonder dat de omgeving het opmerkt, is voor veel mensen een schrik beeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 65