'Er is een keerzijde aan langer zelfstandig wonen' 16 'Het zijn niet de mooie overlijdens. Heftig. Veel gedoe, viezigheid en emotie' terdam. We vroegen: hoe kijkt u naar de ouderen om u heen en wat doet u als er iets opvalt? Ouderen blijken elkaar goed in de gaten te houden. Ze wisten vaak van de hele galerij op de flat wie er woon den en wat hun situatie was. 'Daar woont meneer Janssen, die is net weduwnaar geworden.' Maar nu komt het: ze dóen niet altijd wat met die wetenschap. Stel dat ze opmerken dat meneer Janssen ver eenzaamt of vervuilt, dan zullen ze dat signaal niet snel doorspelen. Dat voelt heftig. Privacy is in Nederland een groot goed. We zijn erg terug houdend, uit angst als bemoeizuchtig te wor den ervaren." Er is on der sommigen een 'in tense wens om niet te Van Dijk: ,,Van veel ouderen heb ik teruggehoord dat het angstig maakt, als je zulke dingen hoort op het nieuws. Ergens in het achter hoofd is er de gedachte: 'dat zal mij toch niet Het is een onprettig, maar niet onrealistisch schrikbeeld. Foren sisch arts Sjef Vrencken van de GGD Zeeland: ,,Ik heb in de afge lopen 27 jaar veel te maken gehad met overlijdens van mensen die twee, drie weken lagen voordat men hen miste. Voor iemand die een heel teruggetrokken leven leidt, is drie weken niet lang. Voor anderen, die continu contact heb ben met kinderen en buren, is drie uur al lang. Het komt heel vaak voor dat iemand twee dagen niet gezien is en dan pas gemist wordt." Huisarts Bij een normaal overlijden, dat snel wordt opgemerkt, zal meestal de huisarts degene zijn die de doodsoorzaak vaststelt. Vrencken: Zodra een lichaam vier, vijf da gen ligt, worden wij ingescha keld. Een huisarts zal dan niet meer zo gauw zelf durven vaststellen of het om een na tuurlijke dood gaat. Negen van de tien huisartsen zeg gen dan: laat de GGD maar komen. Zelfs als het er vrij onschuldig uitziet en iemand in bed ligt. Het lichaam begint dan te ontbinden. Dat durft niet elke huisarts te onder zoeken." Hoeveel men sen sterven een stille - natuurlijke - dood, pas veel la ter opgemerkt? Dat wordt nergens geregis treerd. Vrencken doet beeld. Ik kijk daar afstandelijk naar, als professional zie ik een bi ologisch proces, maar voor ande ren kan het een traumatische er varing zijn. Dus je kijkt naar kle ren, lichaamskenmerken, tatoe ages. Er zijn allerlei manieren om de familie te traceren. In telefoons kijken, in laptops, in politiesyste men. Soms worden namen gevon den van kinderen die elders in het land wonen. Dan vragen we of de politie daar het slechtnieuwsge- sprek wil doen. Zoiets doe je in principe niet telefonisch." Forensisch onderzoek Vrencken is de man die de lijk schouw doet, die informeert naar de medische achtergrond, die kijkt naar letsels. De tactische recherche staat al bij de buren te praten: heb ben die iets gehoord? Had de over ledene schulden? Werd hij be dreigd? Wat voor mensen kwamen er over de vloer? In huis staan mannen en vrouwen in witte pak ken - de forensisch rechercheurs. Ze zoeken naar sporen van bloed, van inbraak, vingerafdrukken. Vrencken: ,,Samen bepalen we of het om een natuurlijk of niet-na- tuurlijk overlijden gaat. In het laat ste geval: is er betrokkenheid van derden en gaat het al dan niet om een misdrijf? Als het huis over hoop lag, er lijkt een vechtpartij te zijn geweest, de portemonnee is zoek en het slachtoffer is bekend bij de politie, krab je je toch achter de oren. Gerechtelijke sectie moet ondanks de staat van ontbinding uitwijzen of er letsels zijn aan het lichaam: botbreuken, een klap op het hoofd. Of toch een hartin farct." Zo'n driekwart van de Neder landers overlijdt op natuurlijke wijze, met hart- en vaatziekten, kanker en ouderdom als belang rijkste doodsoorzaak. Dan is er heel lang niks. En dan, de infectie ziekten en epilepsie. Onder niet-natuurlijke dood - het resterende kwart - vallen eu thanasie, zelfdoding, huis-, tuin en keukenongevallen (bijvoor beeld achter de rollator), verkeers ongevallen en als laatste: de mis drijven. ,,Dat zijn er in Zeeland be trekkelijk weinig", zegt Vrencken. overleven. Een zware alcoholist met een verschrompelde lever en slechte bloedstolling hoeft alleen zijn knie maar tegen een tafelpoot te stoten of er ontstaat al een wond die fataal kan worden. Zeker als je niet gewend bent hulp in te roe pen." Universitair docent Hanna van Dijk van de Erasmus School of He alth Policy Management deed onderzoek naar de 'signalerende rol' van buren. ,,Mijn promotieon derzoek ging over de vraag: hoe kunnen zelfstandig wonende ou deren ondersteund worden in de eigen buurt? In het kader daarvan heb ik gekeken hoeveel burenhulp er eigenlijk is in Rotterdamse wij ken. Heel uiteenlopende buurten, van achterstandswijken tot welge stelde. Je kunt de resultaten na tuurlijk niet één op één naar Zee land vertalen, maar een aantal conclusies is toch ook interessant voor de Zeeuwse situatie. Zo staat een wijk in Rotterdam-Zuid, Vreewijk, bekend om zijn dorpse sfeer. Deuren kunnen daar nog open staan, mensen kennen el kaar. Heel uitzonderlijk voor Rot- veel bij elkaar over de vloer te ko men', ziet Van Dijk. Een beetje af stand is ook prettig als je, zoals Van Dijk in het dorpse Rotterdam Zuid opmerkte, 'je vuile was niet graag buiten hangt'. ,,Wat ik heel vaak hoorde: 'Ik heb prima contact met mijn buren, we zeggen elkaar gedag, maar we gaan niet bij elkaar op de koffie.'" Hulp vragen Oudere bewoners die zich bewust werden van hun toenemende kwetsbaarheid, vertelden dat ze het moeilijk vonden hulp te vra gen. Van Dijk: ,,Dat heeft vaak te maken met angst om anderen te belasten. Iedereen heeft het al zo druk. Vroeger kwamen de kinde ren zondags op de koffie. Dat is niet meer vanzelfsprekend. Met het ouder worden kun je niet meer goed uit de voeten, je mobiliteit neemt af, je kringetje wordt klei ner. Als anderen in de buurt de rol van die kinderen niet overnemen, kan iemand achter de horizon wegzakken." '...heeft daar vermoedelijk al een poos gelegen..' Vereenzaming Na zoveel jaar ervaring hoeft Vrencken maar even om zich heen te kijken om de tekenen van ver eenzaming te zien. ,,Ik kijk altijd even: hangen er foto's van de kin deren, de kleinkinderen? Is er een verjaardagskalender? Als de over ledene net jarig is geweest, liggen er kaartjes? Zijn er kranten? Het zegt niet alles over het contact met de omgeving, maar wel iets. Vaak zien we vervuiling. Bij vereenza ming is de vraag altijd: koos die persoon er zelf voor, of had hij het anders gewild? Je karakter, om standigheden in je leven, een psy chiatrische ziekte - dat kan er alle maal toe leiden dat je mensen schuw wordt. Verslaafden zijn vaak zorgmijders. Ze glijden af, zijn alleen nog maar bezig met ZATERDAG 9 MAART 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 Hannah van Dijk, universitair do cent aan de Erasmus School of Health Policy Manage- - ment, deed on derzoek naar de 'signalerende rol' van buren. Een over volle brie venbus... ...en gordij nen die nooit meer open- of dichtgaan: tekenen die kunnen duiden op een overlij den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64