Saskia Noort De harige punani als statement Zo doen zij dat In Brazilië krijgt het gas nog gewoon ruim baan VEEL GEDEELD Van de steden tot de binnen landen: het gasmannetje komt overal 14 Aapje kijken maar een man met bosjes om mijn neus in te begraven Is de kale punani of piemel dan mooier? Als je het mij per soonlijk vraagt, nee. Ik word in het geheel niet geil van een gladde man. Doe mij maar een behaarde, helemaal het liefst, hoofd, oksels, benen borst, kan me niet harig genoeg, bosjes om mijn neus in te begraven, oneindig feromonen opsnui vend, ervan uitgaande dat hij zich regelmatig wast. En ik vind een volwassen vrouw mooier met haar daar, mezelf ook, van mij hoeft die rosbief niet zo in het oog te springen, maar toch, voor de minnaar doe ik het, dag in dag uit, rats rats, oksels, kut, benen, stiekem hopend dat de volle dot, zo als we die kennen van de Helmut Newton-modellen, weer in de mode raakt, al was het maar vanwege de duurzaam heid ervan. De harige oksel mag dan misschien geen femi nistisch statement zijn, het is zeker een statement, niet al leen voor het grote, maar vooral ook voor het eigen kleine milieu daar beneden. JOOST DE JONG RIO DE JANEIRO Tingelingelingeling. ,,De man van het gas is er!'' Op de klanken van Beethovens Für Elise rijdt een kleine pick-up truck de straat in. De laadbak gevuld met bol vormige gasflessen. Botijöes heten ze, ze wegen dertien kilo en de man van het gas brengt ze op zijn nek twee, drie of vier hoog - of nog hoger als het moet, maar meestal is er dan een lift - om ze aan te sluiten op je fornuis. Beetje zeepsop over de aansluitbeugel om te kij ken of er geen gas ontsnapt en klaar. De botijöes, gevuld met lpg, zijn in Brazilië van oudsher hét middel om te koken. Van de steden tot in de binnenlanden, het man netje van het gas komt overal, al dan niet begeleid door de klassieker van Beet hoven. Van de 68 miljoen Braziliaanse huishoudens zijn er slechts 3 miljoen aangesloten op een leidin gennetwerk dat huizen en appartementen voorziet van aardgas. Dat moet de komende ja ren anders worden. De gas flessen zijn behalve gevaar lijk (er ontploft er wel eens één) ook onhandig. Ze ple gen doorgaans op zondag avond of een feestdag leeg te zijn en dan geeft de man van het gas geen gehoor en zit je met een half gebakken kipfilet of ongare aardap pels. Bovendien zijn de Bra ziliaanse kustwateren rijk aan olie en gas en wordt daarvan pas slechts een klein deel (5 procent) geëx ploiteerd. Het programma Gas om te groeien, twee jaar gele den gelanceerd door het mi nisterie van Mijnen en Energie, gaf al een eerste aanzet om de door het staatsbedrijf Petrobras ge monopoliseerde gasmarkt open te breken. Ook de be gin dit jaar aangetreden pre sident Jair Bolsonaro en vooral zijn minister van Economische Zaken Paulo Guedes zijn groot voorstan der van meer concurrentie. Daarbij moet het transport en leidingennetwerk wor den uitgebreid, zodat meer huishoudens en bedrijven op gas kunnen gaan draaien. Volgens een deze week gepubliceerd onderzoek van BP leidt dat tot een jaar lijkse groei van het gasver bruik van 3,4 procent en een ruime verdubbeling (114 procent) in 2040 ten op zichte van 2017. Het aandeel van gas in de totale energie consumptie moet tegen die tijd gestegen zijn van 11 naar 15 procent. Dat tegelijkertijd de CO2-uitstoot met 31 pro cent stijgt, hoger dan het gemiddelde in niet-Oeso- landen, is volgens goed Braziliaans gebruik van later zorg. k weet het, Ajax won van Real Madrid, Wes en Yo gaan scheiden en de wereld brandt, waarom zouden we ons dan bezighouden met de cover van LINDA.meiden waarop Famke Louise een feministisch statement zegt te maken door haar beeldschone ongeschoren okseltje te tonen. Famke zegt te doen wat ze wil, en als ze zich even niet wil scheren, dan doet ze dat niet. 'Waarom mag een man wel okselhaar hebben en is het bij een vrouw vies?' vroeg ze in terviewer Mano Bouzamour (met baard), die het met haar eens was. De okselfoto leidde op sociale media tot nogal veel afschuw en braak-emoticons. Zoals ook die foto van Ju lia Roberts destijds en zelfs het door mij geposte portret van Sophia Loren, mét dot, leidde tot afschuw. In pakweg twin tig jaar heeft de cosmetische industrie het voor elkaar ge kregen dat we ons natuurlijke vachtje beschouwen als het goorste dat er bestaat, vooral bij vrouwen. En wat mij opviel: de braak-emoticon postende heren bezaten bijna allemaal wel iets van beharing in het gezicht. Sommigen een ni- cotinegele snor, anderen een baard, het was in ieder geval net of ons schaamhaar terugkeerde op hun kaken. Waar zij de teruggetrokken kaaklijn en kalkoenlel kun nen verstoppen achter een flinke foef, was de onze ver dwenen, de lellen vol in het zicht. in het leven heeft geroepen dat lichaamsbeharing onhy giënisch is, waarschijnlijk wederom die vermaledijde cosmetische industrie, maar niets is minder waar. De ha ren beschermen juist tegen bacteriën en virussen, hou den de boel op de juiste temperatuur en verspreiden de zo felbegeerde feromo nen. Dus met hygiëne heeft het niets van doen, in tegen stelling tot die baard die vol gens een onderzoek van twee jaar geleden net zoveel bacteriën bevat als een openbare toiletbril. Ofwel, terwijl we ons tere oksel- en schaamvelletje teisteren met bloedhete wax, vlijm scherpe messen en bran dende laserstralen tot het daar rood ziet teneinde de date of de partner te plezieren, maken we de poes alleen maar kwetsbaarder voor de vuiligheid die hij daar met zijn baard neerplant. Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. ZATERDAG 9 MAART 2019 GO Poppy, een kroonsifaka, knabbelt aan een blad in de dierentuin van Mulhouse, Frankrijk. Deze aapachtigen leven in het wild in Madagaskar en worden met uitsterven bedreigd. Sifaka's worden bejaagd voor hun vlees. Enkele dierentuinen hebben een fokprogramma om de sifaki's te behouden. foto sebastien bozon FOTO SHUTTERSTOCK Nederland moet van het gas af. In Brazilië is het juist andersom. Ik weet niet wie de mythe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62