effeweg.nl Tsjechië, Hongarije en Roemenië effeweg.nl 5 'Uitzetten is lastig' zaterdag 9 maart 2019 komst, door wie radicalisering op de loer ligt. „Vroeger hadden de nestors op een afdeling aanzien, maar ook dat wordt minder. Ook zij worden onder druk gezet.'' De mannen wachten niet zonder verzet op hun gedwongen vertrek. Bij veel cellen staat 'no name' op het bordje. Weinigen brengen hun iden titeit naar buiten, van sommigen zijn wel zeventien aliassen bekend. Ze traineren hun uitzetting, ontvangen nauwelijks bezoek omdat dit een stukje van hun identiteit zou prijsge ven. En anders dan in de gevangenis, mag hier niet worden gewerkt. Dat betekent dat de mannen niet hoeven op te staan, velen blijven tot het mid daguur in bed. 's Middags wordt er gesport of geknutseld, gegeten en verder veel geslapen. ,,Niet iedereen kan met de geboden vrijheid om gaan, de verveling is groot. We wer ken aan een meer omvattend activi teitenprogramma, want afleiding helpt.'' Spanning Als oud-directeur van gevangenissen in Arnhem, Vught en Sittard was Pellemans gewend direct op te tre den tegen ongewenst gedrag. ,,Maar in het detentiecentrum willen we wegblijven van straffen, proberen we altijd te praten. Achteraf gezien heb ben we misschien te veel geduld, waardoor de spanning zo hoog kon oplopen, maar we hebben nou een maal met elkaar afgesproken dat dit geen gevangenis is.'' Drie jaar geleden schrapte de direc teur het eigen interne bijstandsteam, omdat het nauwelijks hoefde te wor den ingezet. Maar deze onrustige winter zat hij opeens dringend verle gen om wat harde handen. Het lan delijke bijstandsteam, een mobiele eenheid voor gevangenissen, werd ingevlogen en in de tussentijd bouwt het detentiecentrum weer een eigen team op. Omdat het werkt, merkt Pellemans. ,,Alleen al het zien van het schild, de helm en de knuppel zorgt er vaak voor dat de mannen als nog meewerken.'' De lockdown was uitzonderlijk en misschien niet de bedoeling omdat het centrum geen gevangenis mag lijken. ,,Ik bied mensen onderdak in het eindstation in Nederland en ik doe er alles aan om dat humaan te doen. Maar ik overtreed liever de re gels dan dat ik bij mensen moet aan bellen om te vertellen dat hun zoon of dochter iets is aangedaan.'' kunnen nog maar één ding doen: het ons moeilijk maken.'' Het 'asociale' gedrag van de man nen is vervelend, maar meestal wel handelbaar, stelt Pellemans. ,,Mijn professionals zijn heer en meester in het omgaan met spanningen zonder te straffen. Ze hebben de juiste socia le vaardigheden voor zo'n multicul turele plek als deze. Ga je uit je plaat na een vervelend gesprek? Prima. Maar als je de neus breekt van een medewerker, ga je te ver.'' Echter: de mannen klitten steeds vaker samen. Zij kennen elkaar van de straat, uit asielzoekerscentra of gevangenissen. En dat is een ander, veel gevaarlijker verhaal dan een onhandelbaar individu. Afgelopen januari nog kwamen bijna veertig mannen in opstand tegen het perso neel. Er vielen meerdere gewonden. Dagenlang werd herhaaldelijk de noodknop ingedrukt. ,,Dat doet wat met de mensen die hier werken. Het is niet goed om drie dagen lang een hartslag van 180 slagen per minuut te hebben.'' Vorig jaar moest Pellemans een af delingshoofd ontslaan, omdat hij een uitgeprocedeerde asielzoeker had ge slagen en geduwd. ,,Dat geeft aan hoe strak de boog hier gespannen staat. Het heeft mij aan het denken gezet.'' Pingpongen De recente lockdown was volgens hem nodig om de orde, rust en veilig heid terug te krijgen in het detentie centrum. ,,Dat is gelukt. Ik wilde te rug naar een normale situatie, waarin de mannen rondlopen op de afdeling. Dat ze pingpongen, lezen, internet ten, knutselen en als het aan mij ligt mogen ze in de toekomst 's nachts facetimen met hun familie. En dat alles zónder voortdurend vrouwelijk personeel uit te schelden, mensen te bespugen of met poep en plas te smijten.'' De directeur weet nog precies wat hij voelde toen hij thuis in Limburg op de bank zat en via WhatsApp came rabeelden binnenkreeg van de toe zichthouders. Hij zag hoe een mede werker een emmer vol menselijke ontlasting over zich heen kreeg en zijn maag draaide om. ,,Wat is dit in tens vernederend, zó walgelijk. Ik stond op het punt om die beelden te laten uitlekken om maatschappelijke verontwaardiging te laten loskomen. Volgens mij beseffen mensen name lijk niet met wat voor situaties wij te maken hebben. Door de spanning is de saamhorigheid tijdens het werk hier enorm, maar het is ook topsport voor enkel dappere mensen. Je blijft van mijn personeel af.'' Waar in Nederland verschillende soorten gevangenissen zijn, passend bij elk type crimineel, zit in het de tentiecentrum alles bij elkaar. Van huisvader tot veroordeelde terrorist die terug moet naar het land van her- Boek nu en profiteer! Aanbetaling niet verplicht Boedapest, Balatonmeer Q en de Poesta Bohemen en Praag Bjjzonder Moravië Wenen, Boedapest en Praag A Het detentiecentrum in Rotter dam. FOTO MARCO DE SWART Uitgeprocedeer de asielzoekers en vreemdelin gen die Neder land moeten ver laten maar dit weigeren, kunnen worden vastgezet in een detentie centrum. Ze mo gen hier maximaal achttien maanden verblijven voordat ze worden terug gevlogen. Gemid deld zitten ze 43 dagen vast. In Rotterdam verblijft 'een handvol' man nen langer dan zes maanden. Wie niet meewerkt, kan het proces rekken. Velen heb ben geen geldig identiteitsbewijs en vreemdelingen kunnen tot aan de dag van vertrek herhaaldelijk be- zwaarmaken te gen hun uitzetting. 8 dagen, haLFpension Vertrek: apr, mei.jun ,juL, sep 10 dagen, haLFpension Vertrek:jun,juL, aug, sep, okt 12 dagen, haLFpension Vertrek: apr, mei,jun,jul, aug, sep, okt 5 dagen, Logies en ontbjjt Vertrek: apr,jun, okt, nov, dec 8 dagen, Light ALL inclusive Vertrek: mei,jun,jul, aug, sep ALle Fouten voorbehouden. ExcL. reserveringskosten en CalamiteitenFonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5