Hoe ziet de wereld eruit als we de doelen halen? 11 Nogmaals: een toekomst voor spellen is lastig. Wat warmer dan nu wordt het hoe dan ook; zelfs als we nü stoppen met uitstoten stijgt de temperatuur nog een jaar of dertig door en de zeespiegel zelfs nog een eeuw of wat langer. Ook warmt de aarde nog wat verder op doordat de luchtvervuiling min der wordt (fijnstofdeeltjes houden nu de zonnestraling deels tegen). Want de wereld wordt een stuk schoner. Zonder de uitstoot van kolencentrales, dieselmotoren en brommeruitlaten verdwijnt de vieze deken van luchtvervuiling die nu boven de steden ligt. Goed nieuws voor de zeven miljoen mensen die naar schatting van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) jaarlijks sterven aan ge volgen van luchtvervuiling. Zwerfafval, vuilnisbelten en de hoeveelheid plasticsoep in de oce anen kunnen slinken als plastic niet meer wordt geproduceerd uit aardolie. Wat niet betekent dat ze verdwijnen: plastic uit biomassa is (nog) niet altijd afbreekbaar. Of ons landschap mooier wordt, hangt ook af van politieke keuzes: hoeveel windmolens en zonne- parken gaan we plaatsen en waar? In een broeikasgasvrije toe komst hebben we in ons land straks dus schonere luchten en een bijna Zuid-Europees klimaat. Dat klinkt nog best aangenaam. Met een kans van één op twintig jaar wordt de mogelijkheid dat we nog eens een Elfstedentocht mee maken weliswaar nóg kleiner. Maar als de Tocht der Tochten komt, is-ie wel extra bijzonder. Verantwoording Opwarming aarde vanaf 1880 Temperatuurverschil GO ZATERDAG 9 MAART 2019 Voor deze productie spraken we met klimaatonderzoekers Geert Jan van Oldenborgh van het KNMI, Bart Strengers van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL), Appy Sluijs, hoogleraar Paleoceanography (Univer siteit Utrecht), aardwetenschapper Ko van Huissteden (Vrije Universiteit), econoom Rick van der Ploeg (University of Oxford), onderzoeker en pu blicist Rens van Tilburg (Universiteit Utrecht) en Paul Peeters, Lector Duurzaam Toerisme en Transport (Breda University of Applied Sciences). Daarnaast raadpleegden we tal van (nationale en internationale) rappor ten, wetenschappelijke onderzoeken en artikelen. Voor een volledig over zicht, zie de bronvermelding bij dit artikel op pzc.nl/klimaat Dankzij de analyse van ijslagen, groeiringen in bomen en koralen en de samenstelling van bodemlagen kunnen wetenschappers vaststellen hoe warm het vroeger op aarde was. De gemiddelde temperatuur in de periode 1951-1980 is het nulpunt. 1990 2000 2010 1990

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59