Het is toch vooral aan de industrie om in actie te komen? Kan China niet beter wat minder kolen stoken? 9 Dat is makkelijk gezegd. Je kan ook stellen dat bedrijven maken waar wij als consument om vra gen. Bij vraag 12 constateerden we dat een relatief beperkt deel van de broeikasuitstoot direct veroor zaakt wordt door consumenten. Een paar procent is het gevolg van het verwarmen van huizen, een groter deel komt door reisgedrag. Daarom, zeggen economen, kunnen de belangrijkste slagen worden gemaakt bij de industrie en in mindere mate de landbouw. Maar moet de industrie zélf over gaan op milieuvriendelijker pro duceren? Is de overheid aan zet? Pensioenfondsen? De consument? Allemaal een beetje, is het logi sche antwoord. Op de manier waarop Tata Steel in IJmuiden staal produceert, of Chemelot in Zuid-Limburg chemicaliën heb ben we weinig invloed. Die be drijven zullen zelf de handschoen moeten oppakken, eventueel on der druk van belastingmaatrege- len. Maar wat als pensioenfond sen hun miljarden vaker investe ren in vernieuwende technologie in plaats van in producenten van fossiele brandstoffen? En als de automobilisten massaal overstapt op elektrisch rijden? Shell móet dan wel een omslag maken. Zo is het ook in de veeteelt. Eet de consument minder vlees, dan zal de intensieve veehouderij van zelf een stapje terug doen. Goed voor de methaanuitstoot, maar ook voor tropische regenwouden in de Amazone, die kleiner wor den door oprukkende sojateelt. De vijf kolencentrales in Neder land zorgen voor 10 procent van de CO2-uitstoot. Maar kunnen we dat een bedrijf als RWE kwalijk nemen? Zelf stelt RWE van niet, omdat er nog niet genoeg alterna tieven zijn, mede door het ver sneld afbouwen van de aardgas winning. In 2030 wil het kabinet overigens een verbod op het ver branden van kolen instellen. Het is een schrikbarend percen tage: de Chinese steenkolenbe- drijven zijn sinds 1988 verant woordelijk voor bijna 15 procent van de wereldwijde uitstoot van broeikasgassen. In 2017 nam het land ruim de helft van de we reldwijde kolenconsumptie voor zijn rekening. De totale uitstoot van broeikas gassen van China is ruim 64 keer zo hoog als de Nederlandse. Je zou kunnen denken dat al die Nederlandse inspanningen, die vele miljarden kosten, daarom weinig zin hebben. Feitelijk zijn we ook een klein landje, met een relatief beperkte bijdrage. Maar het beeld dat wij veel aan klimaat doen en de rest van de wereld niet is onjuist, constateerden we bij de vorige vraag al. China wegzetten als een land dat enkel vervuilt, is ook niet hele maal terecht. De Chinezen stoten per hoofd van de bevolking nog altijd minder broeikasgassen uit dan wij. Het aandeel van groene energie is in het communistische land twee keer zo groot als hier. Sinds 2014 lijkt zelfs de schier onstilbare honger naar kolen in de volksrepubliek gestild. De Chi nese overheid probeert kolen in elektriciteitscentrales te vervan gen door het minder vervuilende aardgas. Er is bovendien geen land dat meer windmolens en zonnepane len heeft. Ruim een derde van de windenergie ter wereld wordt ge produceerd in China. 60 procent van de fabricage van zonnepane len is in Chinese handen. Uitstoot grote industrielanden GO ZATERDAG 9 MAART 2019 China stoot veel meer CO2 van fossiele brandstof uit... ...maar per hoofd van de bevolking is de VS koploper. Miljard ton CO2-uitstoot China Ton CO2-uitstoot per capita 25 Wereld 1970 1980 1990 2000 2010 2017 RUS China 1970 1980 1990 2000 2010 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57