Wie zijn wereldwijd de grootste vervuilers? 13 Zijn wij het braafste jongetje van de klas? 8 De grote olie-, gas- en steenko- lenreuzen, veruit. Internationaal onderzoek uit 2017 wijst uit dat honderd (staats-)bedrijven ver antwoordelijk zijn voor 71 procent van de CO2-uitstoot sinds 1988, met als koplopers het Chinese staatssteenkolenbedrijf, Saudi Arabian Oil Company en het Rus sische Gazprom. Shell staat op plaats negen. In Nederland nemen tien be drijven ruim de helft van de uit stoot van de industrie voor hun rekening, becijferde de Neder landse Emissie Autoriteit in no vember uit. De bedrijven, onder meer RWE, Tata Steel, Chemelot en ook weer Shell, stoten zo'n drie keer zoveel uit als alle huishou dens bij elkaar. Bekijk je het per sector, dan wordt een kwart van de wereld wijde uitstoot veroorzaakt door opwekking van warmte en elek triciteit. Land- en bosbouw (24 procent) en industrie (21 pro cent) volgen op korte afstand, voor transport (14 procent). Ge bouwen - en dan vooral het ver warmen daarvan - nemen 6 pro cent voor hun rekening. Zo'n 64 procent van de totale uitstoot van broeikasgassen is CO2 die afkomstig is van verbranding van fossiele brandstoffen. 11 procent is het gevolg van bossen en andere gronden die sneuvelen ten koste van met name de land bouw, waardoor de natuur min der CO2 kan ópnemen. Methaan zorgt voor 16 procent van de totale uitstoot, lachgas is de derde boos doener met 6 procent. Dat valt vies tegen. Natuurlijk zijn er landen die het slechter doen. Per hoofd van de bevolking is de uitstoot van broeikasgassen in landen als Australië, Saoedi- Arabië en de Verenigde Staten tot wel twee keer zo hoog. Maar in de Europese Unie (EU) behoren we tot de kopgroep en stoten we rela tief meer uit dan omliggende lan den als Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. De Ne derlander stoot drie keer zoveel uit als de gemiddelde wereldbur ger en in vergelijking met som mige Afrikaanse landen zelfs hon derd keer zoveel. Dat heeft, naast het feit dat we in een welvarend land met een drukke economie leven, ook te maken met onze prestaties op het terrein van groene energie. Vrij wel alle westerse naties zijn Ne derland daarmee de baas. Slechts 6 procent van onze energievoor ziening komt in Nederland tot stand zónder fossiele brandstof fen. In de EU doen alleen Malta en Luxemburg het slechter. Duits land realiseert mede dankzij veel windmolens meer dan het dub bele, Scandinavische landen als Noorwegen, Zweden en IJsland zitten met hun waterkrachtcen trales zelfs boven de 50 procent. Nederland heeft wat betreft het gebruik van energiebronnen een vrij ouderwetse industrie. Critici waarschuwen dat dit een econo misch risico is, nu klimaat een be langrijker maatschappelijk issue wordt. Met een Klimaatakkoord, een Energieakkoord én een Kli- maatwet hoopt Nederland een in haalslag te maken. Door het Ener gieakkoord moet ons land in 2023 16 procent van zijn energie duur zaam opwekken. Het Klimaatak koord beoogt een reductie van broeikasgassen met 49 procent voor 2030. De Klimaatwet gaat uit van 95 procent uitstoot in 2050. Schone energie in Nederland ZATERDAG 9 MAART 2019 GO Energie uit biomassa levert het grootste deel van onze schone energie. VERBRUIK HERNIEUWBARE ENERGIE In van totale energieverbruik 6% OVERIG BIOMASSA De overheid wil de komende jaren sterk investeren in windenergie. WINDENERGIE Gerealiseerd en doelstellingen (gigawatt) 6 5 4 3 2 1 0 Doelstellingen Op land Op zee^./ 1990 1995 2000 2005 2010 2015 2000 2005 2010 2015 2020 FOTO WILLEM KOLVOORT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 56