b Kunnen we de dijken niet beter verhogen? Kunnen we het tij sowieso nog wel keren? 7 vJ' i ZX^-'L V Dat zal óók moeten. Zelfs als we erin slagen de uitstoot van broei kasgassen snel in te perken, valt de in gang gezette klimaatverande ring niet meteen te stoppen. Dus moet de wereld zich hoe dan ook wapenen tegen de gevolgen van een extremer klimaat en hogere zeespiegel, bepleit het Klimaat- adaptatiecentrum dat onlangs is opgericht door voormalig VN-baas Ban Ki-Moon en Bill Gates, de on dernemer en weldoener. Dat vergt miljardeninvesterin gen, vooral in infrastructuur. Zo zijn de Deltawerken die onze kust beschermen waarschijnlijk tien tallen jaren eerder dan gepland aan vervanging toe vanwege de Nederland onder water zeespiegel die sneller stijgt dan verwacht, waarschuwde de nieuwe Deltacommissaris Peter Glas onlangs in deze krant. Het is volgens hem maar de vraag of de Rotterdamse haven een open ver binding met de zee kan houden. Glas pleit niet alleen voor ho gere dijken, Nederland moet ook serieus gaan nadenken over drij vende woningen, huizen op palen. Bedrijven moeten zuiniger leren omgaan met zoet water, boeren moeten bij hun collega's in Zuid Europa te rade gaan. En om onze voedselvoorziening veilig te stel len, zullen gewassen bestand moeten worden gemaakt tegen droogte en verzilting. 1 0,5 0 Het zal in elk geval knap lastig worden. In het verleden leidden mooie woorden over een beter mi lieu er niet toe dat de wereldwijde uitstoot van broeikasgassen struc tureel daalde, integendeel. We zit ten op recordhoogte. Traditioneel welvarende landen, zoals Neder land, vinden het al moeilijk ge noeg om hun eigen uitstoot stabiel te houden, laat staan terug te drin gen. We zijn een luxe leven ge wend: we vinden het normaal om te kopen en eten wat we willen, om de wereld over te vliegen. En dan is er nog het vraagstuk van de verdeling van de koek: heb ben opkomende economieën, die historisch veel minder hebben bij gedragen aan de opwarming van de aarde, in de toekomst recht op meer uitstoot? En is de gevestigde orde met al zijn miljardenbedrij ven bereid om daarvoor een stapje terug te zetten? Als we morgen per direct zouden stoppen met het uitstoten van broeikasgassen stijgt de tempera tuur nog met 0,1 tot 0,3 graden door, verwachten wetenschap pers. In landen als China en India, die bekend staan om hun ver vuilde lucht, zal een schonere in dustrie in eerste instantie leiden tot een stuk hogere temperaturen. De luchtvervuiling dempt daar namelijk de kracht van de zon. De opslag van CO2 zou een steuntje in de rug kunnen zijn om opwarming van de aarde tegen te gaan. Er wordt wereldwijd druk onderzoek gedaan naar deze 'tus senoplossing'. CO2 wordt hierbij afgevangen en opgeslagen onder land of de zeebodem. De vraag is echter of er genoeg ruimte kan worden gevonden voor de enorme hoeveelheden CO2 die moeten worden afgevangen om de tempe- ratuurdoelen te halen. GO ZATERDAG 9 MAART 2019 r„ ji 5*: Ons land is kwetsbaar voor overstromingen, zowel vanuit zee als vanuit de grote rivieren. Nu al zou een groot deel van Neder land onder water staan als dijken en duinen doorbreken. Maximale waterhoogte 5,5 BRON: LIWO/RWS/OVtRS IROOMIK.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55