Wat merken we nu al van het broeikaseffect? Wat kunnen de gevolgen zijn van grote temperatuurstijging? 9 Kunnen we die gevaren nog afwenden? 6 Eén hete zomer of ronduit lente achtige februarimaand wijst nog niet meteen op een veranderend klimaat. Maar de langetermijn- statistieken zijn zonneklaar: er is sprake van een opwarmende trend. In Nederland is de gemid delde temperatuur afgelopen hon derd jaar al 1,9 graden gestegen - bijna dubbel zoveel als de gemid delde opwarming wereldwijd. Het aantal zomerse dagen per jaar nam hier met bijna twintig toe, het aantal vorstdagen met ongeveer hetzelfde aantal af. De hoeveel heid neerslag is met ruim 20 pro cent gestegen; hevige stortbuien komen veel vaker voor. Wereldwijd is de kans op droogte, hittegolven en overstro mingen toegenomen. Dat zorgt nu al voor schade aan ecosystemen, meer mislukte oogsten en gezond heidsproblemen. Voorspellen is natuurlijk altijd gevaarlijk. Maar mocht het ergste doemscenario van het IPCC - 6 graden opwarming - uitkomen, dan duidt alles er volgens interna tionale klimaatwetenschappers op dat het leven op grote delen van de aardbol erg onaangenaam, zo niet onmogelijk, wordt. Weerpatronen raken compleet ontregeld. De zee spiegel stijgt in een paar eeuwen 10 tot 12 meter. Wij Nederlanders kunnen daar misschien nog vrij lang tegen wor den beschermd met kostbare XXL-deltawerken. Maar geldt dat ook voor de honderden miljoenen mensen in dichtbevolkte kustge bieden in landen als Indonesië en Bangladesh? Subtropische gebie den en steppes zullen verwoestij nen. Grote delen van de wereldbe volking zullen kampen met water tekorten. In de tropen wordt de hitte ondraaglijk: wie zich bij tem peraturen van meer dan 40 graden en hoge luchtvochtigheid enigs zins inspant, kan binnen een paar uur sterven aan oververhitting. Bij een temperatuurstijging van meer dan 2 graden sterven koralen op grote schaal af. Bij verdere op warming sterven ook andere die ren en planten uit. In Zuid-Europa en andere gebieden richting de evenaar daalt de voedselproductie. Eten wordt duurder. Ondervoe ding, infectieziekten, diarree, hart en ademhalingsziekten nemen toe. Overstromingen en droogtes ma ken meer slachtoffers en leiden tot burgeroorlogen - met vluchtelin genstromen tot gevolg. Positieve gevolgen zijn er ook: zo kan in het hoge noorden meer voedsel worden verbouwd. En scheepsroutes worden korter door dat de Noordelijke IJszee ijsvrij wordt. Een grote zorg is wat er kan ge beuren als bepaalde keerpunten ('tipping points') worden overschre den. Boven een nog onbekende temperatuur kunnen Groenland en West-Antarctica zo snel smel ten dat het proces niet meer te stoppen is. Ook dreigen uit de smeltende permafrost enorme hoeveelheden methaan vrij te ko men, die opwarming kunnen ver snellen. Net als CO2 die vrijkomt als het Amazonewoud zou afster ven door droogte. Waar sneeuw en ijs smelten, blijven donkere aarde en zwart zeewater over die zon licht absorberen en niet reflecte ren. Ook dat effect kan de opwar ming aanjagen. Niemand weet pre cies bij welke temperaturen zulke processen optreden. Dat kan, volgens het IPCC. Maar dan moet de wereld nu wel heel snel in actie komen. Zonder kli maatbeleid kan de gemiddelde temperatuur in 2100 stijgen met 3 tot 6 graden ten opzichte van het pre-industriële niveau. Want de wereldbevolking, de welvaart en dus de verbranding van fossiele brandstoffen, groeien zonder in grijpen nog wel even door. Je hoort vaak dat de opwarming van de aarde beperkt moet worden tot '1,5 tot maximaal 2 graden'. 2 graden is de min of meer veilige bovengrens om de aarde zoals we haar kennen nog prettig leefbaar te houden, aldus de wetenschap. In middels is het ook een politiek compromis. Bijna alle landen heb ben zich drie jaar geleden aan dat doel gecommitteerd. Dat is vastge legd in het Klimaatakkoord van Pa rijs. ZATERDAG 9 MAART 2019 GO FOTO HOLLANDSE HOOGTE SIJMEN HENDRIKS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54