Over de invloed van de mens op het klimaat is toch veel twijfel? CO2 zorgt toch juist voor een groenere aarde? V 5 .V mm t i Er zijn wetenschappers, politici en denktanks die stellen dat de mens geen aantoonbare invloed heeft op klimaatverandering. Prominente sceptici in Nederland zijn bijvoorbeeld klimaatjourna list Marcel Crok, econoom Hans Labohm en politicus Thierry Bau- det. Daarnaast valt in het publieke de bat een netwerk van zo'n dertig gepensioneerde ingenieurs op, die zich via brieven, pamfletten en conservatieve media als De Tele graaf, Elsevier en website Climate- gate.nl zeer kritisch uitlaten over het klimaatbeleid. Onder hen zijn bètaweten schappers als Guus Berkhout (emeritus hoogleraar geofysica en oud-bestuurslid van de TU Delft) Kees de Groot (geochemicus en oud-bestuurslid bij Shell), Karel Wakker (oud-rector TU Delft) en Rutger van Santen (oud-rector TU Eindhoven). Hun boodschap, kort samengevat: geef geen geld uit aan peperdure klimaatmaatregelen, want er is nog te veel onzekerheid over de oorzaken en gevolgen van klimaatverandering. Hebben zij een punt? Het IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change), het kli maatonderdeel van de Verenigde Naties dat onderzoek van duizen den wetenschappers uit de hele wereld samenvat, houdt officieel nog een kleine slag om de arm. Volgens het IPCC is het 'extreem waarschijnlijk' dat menselijke broeikasgassen de dominante fac tor in de opwarming van de aarde zijn. Extreem waarschijnlijk is niet hetzelfde als 100 procent zeker. Bij nationale onderzoeksinstitu ten als het KNMI en het Planbu reau voor de Leefomgeving (PBL) wordt door geen wetenschapper meer betwijfeld dat de mens ver antwoordelijk is voor de huidige klimaatverandering. Alle andere mogelijke factoren zijn afgelopen decennia uitgebreid onderzocht, verklaart klimaatonderzoeker Geert-Jan van Oldenburgh van het KNMI. ,,Voor wetenschappers is er geen grotere uitdaging dan een gat slaan in een bestaande theorie. Als je een nog onbekende oorzaak voor klimaatverandering vindt, sta je meteen in het toonaangevende wetenschappelijke tijdschrift Na ture. Alle mogelijke oorzaken - veranderende sterkte van de zon, oceaanstromingen, schommelin gen van de aardbaan, vulkaanuit barstingen - zijn dus afgepeld. Tel kens blijft maar één oorzaak over eind: de door mensen veroor zaakte CO2. Geloof me: er is geen verborgen x-factor in klimaatver andering.'' Zeker 90 procent van de weten schappers wereldwijd is het daar over eens, blijkt uit metastudies. Onder de wetenschappers die het klimaat als vakgebied hebben, ligt dat percentage hoger dan onder wetenschappers die zich er zijde lings mee bezighouden. Dat betekent niet dat onder kli maatwetenschappers geen onze kerheid bestaat. Integendeel. Hóe gevoelig het klimaat precies is voor CO2, is bijvoorbeeld nog de vraag. In modellen die voorspellen hoe sterk de aarde opwarmt, zit dan ook een behoorlijk grote onzeker heidsmarge. Klopt. Een kwart tot de helft van het aardoppervlak is de afgelopen 35 jaar groener geworden, blijkt uit onder meer satellietbeelden van de Amerikaanse ruimtevaartorga nisatie Nasa. Die vergroening is aanzienlijk: de extra blaadjes aan planten en bomen bedekken een gebied twee keer zo groot als de VS. Dat komt deels door de ver hoogde concentratie CO2 in de at mosfeer. Om te groeien halen planten immers CO2 uit de lucht, die ze omzetten in voedingsstof fen en zuurstof - zoals u zich mis schien herinnert van de les biolo gie over fotosynthese. Door de opwarming zijn groei seizoenen bovendien langer ge worden, vooral in het hoge noor den. Op toendra's groeien bijvoor- beeld meer struiken. Daarnaast hebben de aanplant van nieuwe bossen, bemesting en efficiëntere landbouwmethodes gezorgd voor meer bladgroen. On geveer een kwart van de 10 miljard ton CO2 die de mens per jaar in de atmosfeer brengt, wordt tijdelijk opgeslagen in planten (en daarbij nog eens een kwart in de ocea nen). Andere effecten van klimaatver andering doen dat positieve effect deels teniet. Bij bosbranden en droogtes - die vaker voorkomen door klimaatverandering - komen juist veel broeikasgassen vrij. Zo deed de droge zomer van 2003 in Nederland de CO2-opname door bossen van vier jaar teniet, doordat bomen massaal hun blaadjes lie ten vallen. GO ZATERDAG 9 MAART 2019 v Jt' r'ïtjt'. A y. t'S'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53