3 4 Klimaatverandering is toch van alle tijden? Waarom zou de mens dan nu de oorzaak zijn? yi:£& 4 Zeker. Maar dat betekent nog niet dat het argument 'klimaatveran dering is een natuurlijk proces, dus mensen hebben er geen in vloed op' klopt. Van grote klimaat veranderingen in het verre verle den is bekend dat ze samenhangen met CO2. Bij de laatste grote ijstijd, zo'n 20.000 jaar geleden, zat bijvoor beeld nog niet de helft van de hui dige concentratie CO2 in de atmos feer. Een hevige opwarming 56 miljoen jaar geleden, rond de tijd dat de eerste aapachtige wezens rondliepen, werd waarschijnlijk veroorzaakt door een enorme bel van het sterke broeikasgas me thaan dat vrijkwam uit de zeebo dem. Daardoor steeg de gemid delde temperatuur op aarde zo'n 5 graden. Rond de polen was toen geen ijs te bekennen. Langs de Noordelijke IJszee groeiden palmen, zo bewij zen fossielen. De tropen werden zo warm, dat veel organismen het loodje legden. Die prehistorische warmte-uitbarsting had een na tuurlijke oorzaak. Waarschijnlijk gaven vulkaanuitbarstingen de eerste zet: de CO2 die daarbij vrij- kwam, zorgde voor een kleine op warming, waardoor methaanhy- draten in de zeebodem smolten. Uit die enorme ijskristallen ont snapte het methaan, wat de ver hitting verder aanjoeg. De huidige temperatuurstijging gaat veel sneller dan alle opwar mingen die in de geschiedenis van onze planeet door dergelijke na tuurlijke processen zijn veroor zaakt. De concentratie CO2 in de at mosfeer is de afgelopen eeuw al meer gestegen dan in de tiendui zend jaar waarin de aarde na de laatste ijstijd ontdooide. ,,Dat kli maatverandering van alle tijden is, zou de zorgen erover juist moeten vergroten'', zegt prehistorisch kli maatonderzoeker Appy Sluijs. ,,We hebben ervan geleerd dat telkens wanneer de CO2-concen- tratie omhoog gaat, de planeet er heel anders uit gaat zien. Zelfver- sterkende effecten zoals enorme hoeveelheden methaan die vrijko men uit de zeebodem en ontdooi ende permafrost (bodems die nu nooit helemaal ontdooien, red.), kunnen ervoor zorgen dat het le ven hier op aarde sterk verandert.'' CO2 en warmte O 0 o o 3 a> ■o 3 Aangetoond is dat de recente toename van CO2 in de atmosfeer grotendeels is veroorzaakt door verbranding van fossiele brand stoffen. Fossiele brandstoffen zo als steenkool, olie en aardgas ont staan uit planten waarin koolstof (C) is opgeslagen. Bij verbranding komt dit vrij als CO2. Door het type CO2 te meten, is aangetoond dat de extra CO2 in de lucht niet afkomstig is uit bijvoorbeeld ocea nen of vulkanen. De broeikasgas sen zijn hoofdzakelijk afkomstig van de fossiele brandstoffen die sinds de industriële revolutie in hoog tempo door onze fabrieken, automotoren en cv-ketels zijn ver brand. Ook door ontbossing komt CO2 vrij. De hoeveelheid methaan in de atmosfeer is sinds de achttiende eeuw eveneens flink toegenomen: met 150 procent. Methaan is na CO2 het belangrijkste broeikasgas. De extra uitstoot van methaan hangt ook samen met fossiele brandstoffen en met afvalverwer king, landbouw en veeteelt. Zo boeren koeien veel methaan op. Dat komt bij het verteren van gras vrij in hun pens en is als broeikas gas ongeveer 25 keer sterker dan CO2. v-'T" V ZATERDAG 9 MAART 2019 GO Het CO2-gehalte in de atmosfeer stijgt nu naar hoogten die in honderdduizenden jaren niet gezien zijn. Zal de temperatuur volgen? "400 -10 - "350 -300 "250 -200 -150 10 1 O ft) 3 <D 800.000 JAAR GELEDEN T1T 400.000 T11 0 BRON: HENLEY/ABRAM *1 PPM 0,0001 Y'l'O/ X' -- r. *1', a 1 t FOTO HOLLANDSE HOOGTE SIEBE SWART

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52