Waarom deze special? vragen over het klimaat Is het echt waar dat de aarde opwarmt? 2 Waar komt die opwarming door? 3 De scepsis over de opwarming van de aarde neemt in Nederland toe. Maar hoe zit het eigenlijk met onze kennis? Wij zetten de achttien prangendste vragen op een rijtje. En de antwoorden natuurlijk. Duizelt het u ook? Warmt de aarde nu op door toedoen van de mens of veranderde het klimaat altijd al? Wat zijn de gevolgen? Moeten we er iets tegen doen? En is dat aan het be drijfsleven of ook aan ons zelf? Maar heeft dat wel zin als ze in China... Het klimaat is hard op weg om in tegratie te vervangen als gesprekson derwerp dat de sfeer op familiefeest jes verpest. De verdeeldheid over het onderwerp neemt toe, zo bleek afge lopen week uit onderzoek. In de po litiek profileert Thierry Baudet zich met succes met een scherp afwij kend standpunt (,,Klimaatgekkig- heid, laten we alsjeblieft ophouden met die idioterie.") Zoals Geert Wil- ders dat eerder deed met migratie. Hoogste tijd om op een rijtje te zetten wat er nu precies over kli maatverandering bekend is. En wat niet. We hebben voor een zo helder mogelijke vorm gekozen, met vragen en antwoorden. Redactie PZC ANNEMIEKE VAN DONGEN EN CHRIS VAN MERSBERGEN Ja, daar bestaat geen twijfel over. Op de hele aarde is het sinds 1900 gemiddeld 1,0 graad warmer geworden. Die opwarming is niet gelijk verdeeld, blijkt uit metingen van duizenden weerstations op land en in zeewater. In Nederland is de gemiddelde temperatuur sindsdien 1,9 graad gestegen, in Si berië zelfs al 3 graden. Rond de tropen en boven de oceanen gaat de opwarming minder hard. Wat ook onomstotelijk is vastge steld: door die opwarming smelt het ijs rond de polen, vooral op Groenland. Zo is het oppervlak van de Noordelijke IJszee dat in de zomer bedekt is met ijs, sinds 1979 bijna gehalveerd. Ook weten we zeker dat de zee spiegel stijgt: sinds 1880 met 20 centimeter. Dat komt deels door het smeltwater van gletsjers en de ijskappen in de poolgebieden, deels doordat zeewater bij een ho gere temperatuur uitzet. Door broeikasgassen. De con centratie CO2 in de atmosfeer is sinds het begin van de industriële revolutie (1750) met 40 procent toegenomen. CO2 (koolstofdi oxide) en andere broeikasgassen zoals methaan, lachgas en water damp vormen een deken om de aarde. De zonnestraling die de aarde opvangt, wordt daardoor niet meteen terug het heelal in ge- kaatst, maar blijft deels onder die deken hangen. Dat broeikaseffect is niks nieuws. Aan de broeikasgassen die van na ture in onze atmosfeer zitten, dan ken we het dat deze planeet leef baar is. Zonder zou het gemiddeld 33 graden kouder zijn. Naarmate de concentratie CO2 in de atmos feer stijgt, wordt de deken dikker. En wordt het op aarde warmer. GO ZATERDAG 9 MAART 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51