Ondine Vlissingen, dat zich God weet waar schuilhield t In het nieuws Uit het nieuws Amber loopt mee met klimaatmars Als strontvlieg in de optocht DEZE WEEK IN Z. 'We hebben maar één aarde' 'We hebben zó veel lol gehad' Verliefde zielen ronden alles naar boven af 15 ARTS ZIET TOENAME EENZAME DOOD 18 SINGLE 21 TRINETTE SUPERMOM TERUG BIJ BERNADETTE MOLUKS ROMBACH MONUMENT Die eerste dag, aan het strand van Vlissingen. Die imposante schepen op de Rede, zo dichtbij dat het leek of ik ze aan kon raken - magisch vond ik het. Vlissingen had direct mijn hart gestolen. Het station zinderde in de zon, met gloeiend gele bakstenen. O, wat hou ik van baksteen. Schok van her kenning toen de trein piepend tot stilstand kwam. Ook in Kampen, mijn toenmalige woonplaats, maakte het stoot- blok aan het eind van de spoorrails duidelijk: hier houdt al les op. Ook daar was de woelige Randstad ver weg, kon je zondags een kogel door de straat schieten, ook daar sloegen de golven tegen de kade. ligusterhaag, waar doorheen de felle kleuren schemerden van reusachtige, opgeslagen boeien. Verder was er alleen die lange weg naar Vlissingen, en dat was prima. De delicate, witte pluimpjes van de bloeiende liguster verspreid den een zoete, kruidige geur. Zon koesterde mijn huid. Ik was verliefd: op Vlissingen. Later, veel later, vertelde een vriend me over zyn eer ste kennismaking met het stadje. Samen met een maat deed hij de Tienertoer. Vlis singen was het einde van de wereld, constateerden ze. Er was een station, en daarom heen niks. Verbaasd keken ze om zich heen, haalden hun schouders op en stapten weer in de trein. Weg van Vlissingen, dat zich God weet waar schuilhield. verliefd. Verliefde zielen ronden alles naar boven af. De wind is niet guur, maar verfrissend. De stilte niet saai, maar ontspannend. De lege straten zijn niet doods, maar kalm en schoon. Het Zeeuwse land, met zijn weidse vergezichten, is niet leeg maar open. De verliefdheid wel. Soms trakteer ik mezelf op een uitje Randstad. Dan geniet ik van het multiculti geroe zemoes en ga op zoek naar gekke winkeltjes die in Zeeland failliet zouden gaan, want te veel niche om hier genoeg klanten te trekken. Dan zit ik op een terras en bekijk de bonte stoet voorbijgangers. En dan, als ik genoeg gekkigheid gezien en gedaan heb, keer ik terug naar Zeeland om weer adem te halen. Ik ontspan als de laatste Randstadfile achter me verdwijnt. Nog even, dan ben ik weer thuis. mindere kanten. Slecht openbaar vervoer. Weinig banen voor hoger opgeleiden. Die vreemde neiging om elke boom die eindelijk wat omvang krijgt om te hakken. Die trots op Zeeland, die soms akelig dicht in de buurt komt van chauvi nisme. En toch, toch hou ik van Zeeland. grappig. Wat ik hier mis, in de discussie over zijn columns, is een beetje zelfspot, een beetje humor, wat relativerings vermogen. in de file. En wij zitten heerlijk hier. Er is nü actie nodig. Daarvan wil studente Amber van der Heijden (21) uit Vlissingen politici en an dere mensen overtuigen. Ze loopt vrijdag mee met de Zeeuwse kli maatmars in Middelburg. ,,We hebben maar één aarde. We moe ten niet bezuinigen op het milieu en op duurzaamheid, want we kunnen dit later niet meer goed maken. Daar wil ik dik voor gaan." Ira von Harras, directeur van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf), nam het initiatief voor de klimaat mars, in navolging van de klimaat mars in Amsterdam, die morgen plaatsvindt. Amber voelde zich meteen aangesproken. ,,Voor som mige jongeren is het lastig om aan de klimaatmars in Amsterdam mee te doen, omdat ze dan ver moeten reizen. Zeeland lijkt vaak een vergrijsde provincie, maar met deze actie willen we laten zien dat hier ook jeugd aanwezig is en dat hier ook verandering plaatsvindt. Ik ga al mijn vrienden oproepen om mee te doen." Amber doet haar best om zo duurzaam mogelijk te leven. ,,Ik eet niet elke dag vlees, ik laat de kraan niet lopen en zet de verwar ming lager. Ik hoop dat andere mensen ook hun mindset veran deren. Maar de overheid moet voor de grootste verandering zorgen, door een CO2-belasting in te voe ren voor bedrijven. Dat zijn de grootste vervuilers." Jongeren én ouderen kunnen zich aansluiten bij de klimaatmars in Middelburg, op vrijdag 15 maart. Aanvang: 15.00 uur. Start: Abdij plein. Het was een carnavalsfeest als vanouds: bier, kostuums en veel gezelligheid. ,,Nu moeten we weer een jaar wachten", zegt Karin Voet (49) uit 's-Heerenhoek. ,,Maar we hebben weer zo veel verhalen: daar kunnen we nog weken mee vooruit." Het hoogtepunt van het week end? Dat was zonder twijfel de op tocht op zondag. Samen met haar vriendin Irma Pieters ging Voet verkleed als 'maeneschieter'. ,,Dat betekent strontvlieg op z'n Beve- lands", licht ze toe. De twee vrou wen droegen zwarte vliegenpak- ken, en op een karretje trokken ze een enorme bruine drol voort. ,,Die hadden we gemaakt van bruine fleecedekens. We snuffel- den aan mensen uit het publiek, en als we iemand vreemd vonden ruiken, dan vergeleken we hem of haar met iemand anders. We heb ben zó veel lol gehad. We hebben er zelfs de eerste prijs mee gewon nen." Op de andere dagen gingen de dames verkleed als 'twi pronte wuuven', met roze pruiken. ,,Maar zelfs toen herkenden de mensen ons nog van de optocht. Als we langsliepen haalden ze hun neus op. Heel erg leuk." De PZC-redactie interviewde Voet vorige week over haar uitga ven tijdens carnaval. De eerste prijs in de optocht leverden een fi nanciële meevaller van 45 euro op. ,,Maar daar gaat het natuurlijk niet om. Het gaat om de leut." De weg naar de stad voerde langs een hoge, diepgroene Nee, zij waren duidelijk niet De liefde ging niet over. Nee, verliefd ben ik niet meer - Zeeland heeft ook zijn Marcel van Roosmalen niet. Ach. Ik vind hem best Ja, Zeeland is leeg en stil. Nou en? Hij staat straks weer ZATERDAG 9 MAART 2019 GO Tunnelvisie KIEK! P 12-13 14 Saskia Noort: Harige oksel als statement 15 Zo doen zij dat: Brazilië gaat aan het gas 18 Comments likes: Hoe was het op sociale media? 22 Werk in de Hedwige: Nieuwe natuur komt eraan 23 Zo gezien: Kapelle moet Blauw Wonen omarmen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50