Vooral docenten van basischool en universiteit willen naar Malieveld II 4 Kroon: wel alcohol, geen drugs Ikweet werkelijk niet wat ze bedoelt In het detentiecentrum in Rotterdam wordt het steeds gevaarlijker. De opgesloten mannen hebben er niets te winnen en kunnen nog maar één ding doen: het personeel het moeilijk maken. zaterdag 9 maart 2019 Oorlogsheld Marco Kroon had bij zijn uit de hand gelopen ar restatie tijdens carnaval in Den Bosch afgelopen zondag alco hol gedronken, maar gebruikte geen harddrugs. Dat is vast ko men te staan na een alcohol- en drugstest die standaard bij elke arrestant wordt afgenomen na een geweldsincident. Uit de blaastest bleek dat Kroon flink meer had gedronken dan twee biertjes (0,5 promille). Dat is een strafbare ondergrens voor automobilisten, maar feestvier ders te voet worden doorgaans niet beboet voor openbare dronkenschap. De drugstest gaf geen eerste indicatie dat hij harddrugs gebruikt zou heb ben. Kroon kwam deze begin week in opspraak nadat agen ten hem hadden betrapt op wildplassen. Hij zou daarbij een achterwaartse kopstoot hebben gegeven aan een agent. Nog niet eerder bekend was dat dit pas zou zijn gebeurd, nadat hij was geboeid, stellen getui gen. De agent liep vervolgens een flinke bloedneus op. De marechaussee doet onderzoek. Nederlandse skiër komt om in Tirol Een 50-jarige Nederlander is om het leven gekomen tijdens het skiën in Oostenrijk. Hij ver loor een ski, kwam ten val en gleed 70 meter verder, met zijn hoofd naar voren. Daarna viel hij over de rand van de piste en kwam in een bosgebied te lig gen. Na de val rende een van zijn zoons naar de man toe om hem te teanimeren, maar dat mocht niet meer baten. Gealar meerde reddingswerkers moesten constateren dat de man was overleden. Acht jaar cel voor cokedeal 'Astrid vertoont tekenen PTSS' Klachtenregen over Schiphol f je ontslaat me nu, of je staat I achter me.'' Dat zei Roger Pellemans (45), directeur van het detentiecentrum in Rotterdam, tegen zijn baas. Hij had zojuist een lockdown ingevoerd: alle uitgeproce deerde asielzoekers moesten in hun cel blijven, alle activiteiten werden geschrapt, sporten was niet toege staan. Een unicum. Want hoewel het detentiecentrum mensen opsluit, is het geen gevangenis. Mannen wach ten hier op uitzetting en dat moet zohumaan mogelijk. ,,Maar ik kon niet anders'', zegt Pellemans. ,,Het was niet meer veilig voor mijn perso neel.'' De snaar stond al veel te lang veel te strak gespannen in het detentie centrum naast Rotterdam-The Hague Airport, waar nu 330 van de 640 bed den bezet zijn. Pellemans legt uit: feè-dsa ,,Mijn medewerkers weten nooit of er een omhelzing komt of een klap. En de dreiging van een klap is misschien nog wel erger dan de klap zelf. Ik ken dat gevoel uit de tijd dat ik als militair werd uitgezonden. Tijdens patrouil les was ik voortdurend gespitst op een aanval, altijd maar in opperste staat van alertheid.'' Sinds twee jaar stijgt de spanning achter de hoge muren van de afgele gen inrichting. Er komen meer onge wenste vreemdelingen binnen, die gemiddeld 43 dagen blijven. De jonge mannen komen vooral uit 'veilige landen' zoals Albanië, Marokko en Algerije en maakten daarom nauwe lijks kans op een verblijfsvergunning. ,,Hun gedrag is anders. Ze zijn res pectloos, manipulatief. Ons tenue alleen al roept wrok op, we zijn de personificatie van het systeem dat ze vervloeken.'' Pellemans begrijpt die boosheid. ,,Besef goed: als je hier zit, is je situa tie uitzichtloos. In de gevangenis ver dien je vrijheden met goed gedrag. Maar in een detentiecentrum valt niks meer te winnen. Deze mannen Voor het eerst in de geschiedenis voert volgende week het hele on derwijs actie, op initiatief van de Algemene Onderwijsbond (AOb), FNV Onderwijs en On derzoek en de Federatie van On derwijsvakorganisaties (FvOv). Docenten sluiten het protest af met een staking en een manifes tatie op het Malieveld in Den Haag. Leraren, van die van basis scholen tot en met die van uni versiteiten, leggen het werk neer om te strijden voor betere salaris sen en vermindering van de werkdruk. Uit een peiling van de AOb on der zo'n vierduizend leden blijkt dat vooral basisschooldocenten in zijn voor een protest. Ongeveer de helft van de basisscholen sluit de deuren en een derde van de on dervraagde basisschoolleraren zegt vrijdag zeker naar het Malie veld te gaan. Ook op universitei ten leggen grote groepen docen- ten het werk neer. De Universiteit van Amsterdam (UvA) heeft zelfs bussen voor stakers geregeld. In het voortgezet onderwijs blijven zeker twintig scholen dicht, iets meer dan 5 procent. Op veel an dere scholen staken groepjes lera ren en sturen die een afvaardiging naar Den Haag. In het mbo en hbo lijkt de sta kingsbereidheid een stuk lager te zijn. Hoe dat komt, is onduidelijk, want ook in deze sectoren kam pen docenten volgens de bonden met een hoge werkdruk. Volgens de bonden betalen de meeste be sturen in het mbo geen salarissen door tijdens de staking. Dat kan een reden zijn om niet te staken. Als je de neus breekt van een medewerker, ga je te ver GO 'S-HERTOGENBOSCH Mark Rutte De Nederlandse premier volgt zijn Britse ambtgenoot Theresa May niet als ze zegt dat de impasse rond de brexit bijna is doorbroken. WILDSCHÖNAU Inwoners van het Indonesische eiland Bali hebben zich besmeurd met modder. De hindoestaanse traditie Mebuug- buugan is bedoeld om slechte karaktereigenschappen te neutraliseren. Een dag eerder vierde Bali nieuwjaar. foto afp DEN BOSCH Drugscrimineel John H. heeft gisteren van de rechtbank in Den Bosch acht jaar cel gekregen vanwege handel in cocaïne. H. werd in december 2017 samen met zeven andere ver dachten opgepakt toen hij in een hotel kamer in Schevenin- gen 50 kilo cocaïne wilde verkopen voor de Engelse markt. Zijn klanten waren echter undercover agenten. Er was zeven jaar geëist. AMSTERDAM Zus Astrid van Wil lem Holleeder heeft tekenen van een posttraumatisch stresssyndroom, zegt diens advocaat Janssen (foto). ,,Je geheugen raakt ver stoord en je geeft anderen de schuld.'' HAARLEMMERMEER Het aantal klachten over luchthaven Schiphol is vorig jaar scherp gestegen. In totaal kwamen er iets meer dan 121.000 meldingen binnen over hinder, zoals herrie van overvliegende vlieg tuigen, 40.000 meer dan een jaar eerder. Dat is het hoogste niveau sinds het Be- wonersaanspreek- punt Schiphol (BAS) in 2007 begon met het bijhouden van klachten. 'Je weet nooit of er een klap komt' Sander Sonnemans Jitske-Sophie Venema Rotterdam De onderwijsbonden verwach ten dat komende vrijdag dui zenden leraren, vooral basis school- en universitair docen ten, gaan staken. Onder mbo- en hbo-docenten is het en thousiasme om te gaan actie voeren klein. Ellen van Gaalen Den Haag MODDERBAD directeur -Roger Pellemans,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4