Korpschef noemt ontmaskering mol 'klap in het gezicht' Klokkenluider Chelsea Manning terug in cel II NIEUWS 3 KINDERBOEK WILLIAM CORTVRIENDT zaterdag 9 maart 2019 Veel moeite deed Donovan A. niet om zijn rijkdom te verbergen. Kijk alleen maar naar zijn Instagram- foto's: Donovan die zijn nieuwe Mercedes inrijdt. Donovan in een cabriolet op een bospad. Donovan met een peperduur Breitling-hor- loge. Op die laatste foto reageert een politiecollega: „Hebben wij nog steeds dezelfde baas?'' Gisteren werd bekend dat Do novan A., adviseur van korpschef Erik Akerboom en werkzaam in het pand van de korpsleiding, ver dacht wordt van betrokkenheid bij criminele spookwoningen. Dinsdag vielen arrestatieteams binnen in dure huurwoningen. In de panden zijn drugs, wapens en 6,5 miljoen euro gevonden. Behalve medewerker op de af deling Facility Management bij de korpsstaf was Donovan A. ook politie-inspecteur. Hij kon bij zeer gevoelige informatie. Collega's beschrijven de Rijswijker (36) als een populaire jongen, goedgebekt en vriendelijk. De ontmaskering van een rotte appel zo dicht bij de politietop is een dreun voor de korpsleiding. Donovan A. is de derde politiemol die in korte tijd is gearresteerd. Dinsdag eiste het Openbaar Mi- nisterie 45 maanden cel tegen de Tielse Mehmet A., die als aspi rant-agent in Amsterdam duizen den keren informatie zou hebben doorgespeeld aan criminelen, on der wie leden van motorbendes. Maandag werd een medewerker van de Landelijke Eenheid opge pakt op verdenking van het door spelen van vertrouwelijke politie- informatie aan derden. ,,Deze in cidenten raken alle politiemensen die 24/7 klaarstaan voor de veilig heid van Nederland. Elk incident is een klap in hun gezicht", aldus korpschef Erik Akerboom. Neemt het probleem van lek kende politiemedewerkers toe? Uit integriteitscijfers van de poli tie blijkt dat niet. Vorig jaar onder Adviseur zou betrokken zijn bij spookwoningen zocht de politie 1543 integriteits- meldingen, een lichte daling ten opzichte van de 1616 in 2017. Hoe veel meldingen draaien om het lekken van informatie kon de po litie gisteren niet zeggen. In eer dere jaren ging het om zo'n vier honderd zaken per jaar. Maar cijfers zeggen niet alles. Volgens Jan Struijs, voorzitter van politievakbond NPB, is de georga niseerde criminaliteit steeds har der op zoek naar zwakke plekken in de politieorganisatie. ,,Loopt er een onderzoek tegen mij? Die in formatie is voor criminelen goud waard." Volgens Struijs schieten de politiesystemen tekort om de rotte appels eruit te vissen. WASHINGTON Chelsea Man ning, voormalig klokkenluider via WikiLeaks, is in de cel be land omdat ze deze week wei gerde een getuigenis af te leg gen voor een grand jury in de Amerikaanse staat Virginia. De federale rechter heeft haar gisteren in hechtenis laten ne men wegens minachting van het hof. Manning lekte in 2010, toen ze nog als Bradley door het le ven ging en analist was in het Amerikaanse leger, een schat aan geheime informatie die op de internetsite van Julian As- sange werd gepubliceerd. Manning werd in 2013 veroor deeld tot 35 jaar gevangenis straf, maar kwam in 2017 ver vroegd vrij dankzij president Barack Obama. Ze kreeg in januari een dag vaarding om voor de kamer van inbeschuldigingstelling te verschijnen, achter gesloten deuren. Waarover ze zou wor den verhoord is niet openbaar gemaakt. Mogelijk heeft het te maken met de 'verzegelde aan- klacht'die er in de VS ligt te gen Assange. ,,We - kinderboekenschrijfster Erna Sassen en ik - hebben heel lang geworsteld met hoe we dit verhaal moesten vertellen. Als je een boek schrijft met het vingertje omhoog, werkt dat alleen maar averechts. Daarom hebben we de rollen omgedraaid. Het verhaal gaat over de 8-jarige Maaike, die opa John voor haar ogen ziet weg kwijnen. Hij wordt te dik, krijgt gewrichtsklachten en kan nauwe lijks meer lopen, laat staan spelen. Zij denkt 'zo kan dit niet langer doorgaan, opa', en gaat op zoek naar een oplossing." Als ik naar mijn oude klassenfoto's kijk, is daarop niemand te dik ,,Vijftig jaar geleden waren we al lemaal zoals Maaike. Als ik naar mijn oude klassenfoto's kijk, is daarop niemand te dik." ,,Ouders geven het verkeerde voorbeeld. In de huidige tijd, waarin beide ouders werken, moet thuis alles vlug, vlug. Er is minder tijd voor het koken van een verse maaltijd. We weten inmiddels uit Australisch onderzoek dat de ver zadiging van eten veel langer duurt als je meer vers fruit en groente binnenkrijgt. Dan hebben kinderen twee uur na de lunch écht geen behoefte om te snac- ken." Sarcastisch: ,,Iets dat de voe dingsmiddelenindustrie 'een nieuw eetmoment' heeft ge noemd." Tja, krijg je kind maar eens aan de selderij... ,,Dat is ook moeilijk. Als er bij een kinderfeestje drie bordjes op tafel staan, met snoep, nootjes en selde rij, hoef ik je niet te vertellen welke opgaat. Dat is niet zo gek. Onze genen zijn zo afgesteld, dat we van zoet houden. Vroeger moest de mens zo veel mogelijk energie binnenkrijgen, omdat hij niet wist wanneer hij weer eten zou vinden. Maar de genen daar voor hadden nooit voorzien dat op elke straathoek een supermarkt zou komen. Er moet iets gebeuren, want zolang cola en snoepgoed de norm zijn, kun je kinderen op di eet zetten of ze de marathon laten lopen, maar zal dat niet helpen. Zo'n omslag hebben we ook ge zien bij roken. Dat begon met niet- rokers die zeiden 'joh, blaas jij die rook eens de andere kant op' en 'ga dat maar buiten doen'." ,,Nee hoor. Wie gezond oud wil worden, heeft meer nodig dan goede genen. Ik heb meer dan vijf duizend wetenschappelijke publi caties doorgespit naar het geheim, en het blijkt heel simpel: zorg dat je een rijk sociaal leven hebt, ver mijd de stress van het alleen zijn, blijf dingen ondernemen, wandel elke dag een half uur en eet altijd verse, volvette producten. Dat de den mijn ouders hun leven lang. Een week voordat mijn vader stierf - hij werd 97 - reed hij nog auto." ,,Nee helaas. Ik zie op televisie dat hij wat overgewicht heeft en moeilijk loopt." Hij lacht. ,,Als ik zijn lijfarts was, zou ik mijn boek weer eens afstoffen." Aan promotie voor zijn vorige bestseller Hoe word je 100 heeft William Cortvriendt (62) nooit iets hoeven doen. Eén opmerking van Humberto Tan tijdens een uitzen ding van RTL Late Night bleek ge noeg. De presentator merkte op dat 'de paus himself het boek op het nachtkastje had liggen. Die zelfde avond was het boek uitver kocht en lag de website van Bol.com plat. De Nederlandse arts - in het verleden onderzoeker bij farma- ciereus Johnson Johnson en eigenaar van een orthopedisch bedrijf - verwacht dat er nu meer tijd overheen zal gaan voor het boek is uitverkocht, want kinder boeken over gezond eten zijn doorgaans niet zo populair. Toch zette hij door. ,,Al jaren geleden zei mijn vrouw tegen me: 'jouw boeken worden vooral gelezen door mensen die al de helft van hun leven erop heb ben zitten. Je gaat pas écht verschil maken als je de jeugd bereikt.' Ze heeft gelijk. Reken maar na: een vijftiger met ouderdomsdiabetes leeft gemiddeld acht jaar korter. Moet je nagaan hoe de levensver wachting achteruitholt van kinde ren die op jonge leeftijd al kampen met een hoge bloeddruk en diabe tes. Zij leven twintig, dertig, mis schien wel veertig jaar korter. We weten het niet precies, want die trend is nu gaande. Maar we weten wel dat zij al rond hun 40ste te maken krijgen met hartaanvallen, beroertes en kanker." GO Opa helpt dikke jeugd om gezonder te leven Een klap in het gezicht van elke politiemedewerker. Zo noemt korpschef Erik Akerboom de affaires rond drie politiemollen die in korte tijd zijn ontmas kerd. Hoe groot is het integri- teitsprobleem van de politie? Koen Voskuil Rijswijk MDonovan A. kon bij zeer gevoelige in formatie. Arts William Cortvriendt schreef bestsellers voor dikke volwasse nen. Nu is de jeugd aan de beurt, met zijn nieuwste kinderboek De gezondste opa van Europa. Het schrijven bleek een flinke op gave. ,,Een opgeheven vingertje werkt averechts." Hanneke van Houwelingen kinderen, waarom schrijft u dan over een mollige opa? -William Cortvriendt, arts Maaike is wel heel braaf. Ze drinkt veel water en eet appel tjes. Bestaan die kinderen wel? Wat is er misgegaan? Toch heeft u gemakkelijk praten. U heeft goede genen. (Cort- vriendts moeder is vandaag 100 jaar geworden.) Heeft de paus eigenlijk iets op gestoken van uw boek? M William Cortvriendt las gis teren op een school in Blari- cum voor uit zijn nieuwe kin derboek. FOTO MARCO OKHUIZEN Blaricum Wat gaf de doorslag? Maar als het u gaat om te dikke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3