Curlingmoeders bidden in Terneuzen 10 ZEELAND EXPOSITIE BIBLIOTHEEK TERNEUZEN Joke van Leeuwen (Den Haag, 1952) is een veelzijdig kunstenaar. Vooral bekend als schrijfster van jeugdboeken, maar iemand die voor mensen van alle leeftijden op allerlei manieren verhalen vertelt. Monnikenwerk Verhalen die je anders laten kijken naar de dingen om je heen. Het meeste van het beeldende werk van Joke van Leeuwen bestaat uit illu straties, omdat ze nu eenmaal in een boek staan en verbonden zijn met het geschreven verhaal. In ventieve beeld-tekstcombinaties zijn één aspect van haar werk. Maar ze maakt ook vrij werk en veel van haar illustraties kunnen net zo goed op zichzelf staan. De tentoonstelling in de biblio theek van Terneuzen is een speelse samenstelling van teke ningen, objecten en andere pre sentatievormen. Ik doel dan op de tien wit geschilderde, uit kring loopwinkels afkomstige kasten. Erop, erin en eraan zijn foto's, tek sten, tekeningen, boeken en uit eenlopende voorwerpen te zien die betrekking hebben op Van Leeuwen en haar werk. Eén van de meest intrigerende toont flarden van haar correspondentie met een politieke gevangenen uit Marokko. Zij verwerkte die ervaring in het boek Bezoekjaren (1998). Er is een poëziekast met gedichten, een prijzenkast en een kast met mut sen, die je op mag zetten om er in de spiegel een selfie mee te maken. De muts verwijst naar het theater - Van Leeuwen debuteerde als ca baretière - waarin je met een kleine ingreep iemand anders kunt zijn dan je in werkelijkheid bent. Wat weer verwijst naar de rollen die je kunt spelen, gedwon gen bent te spelen of speelt omdat je niet anders bent gewend. Mensen Waar de kasten elk een onderwerp belichten zijn de tekeningen ,,Een volstrekt subjectieve keuze van de makers van de expo." Een gemiste kans. De presentatie oogt romme lig en de thema's en de lijnen in het werk van Van Leeuwen zijn nu niet zichtbaar. Het draait in haar werk meestal om mensen. De vrij zinnige, non-conformistische pro tagonisten uit veel van haar boeken leggen licht en subtiel de mense lijke beperkingen en zwakheden bloot, die de wereld tot een plek maken waar het vaak schuurt of er ger. Een voorbeeld. Een tekening met honderden mensen in een theaterzaal die allemaal adorerend kijken naar een kennelijk belang rijk personage in de loge boven hen. Eén kind, kijkt de andere kant uit, naar het toneel waarop zich wellicht iets anders belangrijkers, afspeelt. De tekening kan in het boek Kukel, waarvoor hij gemaakt, is best een (iets) andere betekenis hebben. Maar de insteek sluit aan bij het zichtbaar maken van kud degedrag versus zelfstandig oorde len en handelen, een belangrijk thema in haar werk. Van Leeuwen tekent met strakke lijntjes natuur getrouw, sober en raak. Ook met kleur kan zij prima overweg, ge tuige de sfeervolle composities uit 1000 dingen achter deuren, een boek dat je meevoert door een fantas tisch museum. Haar steeds weer verrassende fantasie is één van de vele sterke punten in het oeuvre van de multigetalenteerde in Ant werpen wonende 'Nederbelg'. Gniffelend drink ik nog een kop cappuccino. Een regis teraccountant die priester is geworden, houdt op 14 maart in de RK Emmaüskerk in Terneuzen een bijeenkomst voor curlingmoeders. Dat lijkt mij ten minste dubbel raar. Hoezo zou iemand zijn glans rijke carrière opgeven voor het priesterschap? En wat weet een vrijgezelle man van de zorgen van moeders? Heeft hij er ooit van wakker gelegen? In de bedompte Westerschelde- tunnel schalt het 'mamS ohohoho' helder door mijn hoofd. In de film Bohemian Rhapsody kijkt Freddie Mercury bij het zingen tijdens Live Aid recht in de camera. Door de beeldwisseling lijkt het alsof hij zich tot zijn moeder richt die thuis voor de buis zit. Zij kijkt hem tot in zijn ziel, denk ik. Stel je toch voor dat je zoon 'in het echt' zou mel den dat hij een moord heeft ge pleegd, zijn leven heeft vergooid en 'dat het er niet toe doet, mama'. Ik denk aan mannen, zonen, die voor mindere vergrijpen opgeslo ten zijn in Torentijd. Pfff. In Terneuzen tref ik kapelaan Jo- chem van Velthoven in het paro chiecentrum. Veertig en vrolijk. Hij was van kindsbeen af aan al ac tief in de kerk in Dorst. Hij ging or gel spelen, koren begeleiden, diri geren en had daarbuiten ook een actief sociaal leven. Hij was lid van de fanfare, organiseerde jaarmarkt, kermis en dorpsfeest en speelde in de carnavalskapel. Na het vwo koos hij voor een studie accountancy en hij werkte bij PwC. ,,Ik had altijd wel een zekere voorkeur voor het menselijke aspect. In 2004 heb ik een brochure opgevraagd van de priesteropleiding bij Bovendonk." Onder het motto 'priester wor den vanuit je beroep' biedt Boven donk de mogelijkheid voor een carrièreswitch door de eerste jaren van de opleiding in de weekeinden aan te bieden. ,,Het heeft nog tot 2008 geduurd voor ik de opleiding ging volgen. Ik had op het 'vrijge zellenfeest' dat vrienden in een Italiaanse kookstudio voor mij or ganiseerden, niet kunnen beden ken dat ik een veelvoud zou terug krijgen voor wat ik losliet." In 2015 is Van Velthoven tot priester ge wijd, sinds oktober 2018 is hij als kapelaan verbonden aan de paro chies in Zeeuws-Vlaanderen en vanaf december woont hij in het centrum van Terneuzen. Zorgen ,,Moeders geven hun kinderen normen, waarden en vooral een hoop liefde, maar die kinderen le ven het leven wat voor ze is wegge legd. Voor ouders kan dat een be proeving zijn. Ze voeden op met de talenten en tekorten die ze hebben, zijn onzeker en kunnen niet alles in goede banen leiden. Tijdens de bijeenkomst op 14 maart zal Wies Mom informatie geven over het programma 'Biddende moeders', dat in 110 landen draait. Het idee is dat moeders in kleine groepen bij eenkomen en de zorgen om hun kinderen in gebed bij God bren gen. Zorgen die je met één hand bij God brengt, hoef je niet in de an dere weer mee naar huis nemen, dan gaan ze je verteren. God geeft kracht en mensen op je pad als tochtgenoten, die naar je luisteren en je bemoedigen. Bijeenkomsten van biddende moeders leren je vertrouwen in je kinderen te hou den, je zorgen te lSten en geven rust. Natuurlijk, ik ben geen ouder, maar ik heb wel een moeder en or ganiseer de bijeenkomst daarom graag." zaterdag 9 maart 2019 Joke van Leeuwen is multitalent Nico Out Recensie T/m 22/3. Bibliotheek Terneuzen, Oostkant 1. Openingsuren: biblio- theekzeeuwsvlaanderen.nl Uit De metro van Magnus. FOTO'S NICO OUT hoe plak je meubels legen het plafond Mutsenkast van Joke van Leeuwen. Zelfportretten van Joke van Leeu wen. Uit Heb jij me zusje gezien? José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Presentatie Biddende Moeders, 14 maart, aanvang 13.00 uur, RK Emmaüskerk Terneuzen. 1 deel berespuug Z delen slooteuater ldeel bindmiddel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38