ACHTER DE SCHERMEN 9 De jongeren van de Vliethoeve hebben een lange geschiedenis van verkeerde keuzes. En ouders die moeite hebben met een stabiele opvoeding van hun zoon of dochter. Maar ook: ADHD, hyperactiviteit en slechte impulsbeheersing. Samantha de Witte-Malak helpt deze jongeren hun leven weer op de rit te krijgen. zaterdag 9 maart 2019 Welkom in de Vliet hoeve. De jeugd zorginstellingen van Juzt aan de Galgen- dijk tussen Kortgene en Geersdijk. Waar 27 pubers achter gesloten deuren leven. Verdeeld over drie groepen. Jongeren tussen de 13 en 18 jaar, uit heel Zuid-Nederland die door de kinderrechter zijn aan gewezen op een verblijf van ge middeld zes maanden in een ge sloten jeugdzorginstelling. Het zijn geen doorsnee jongeren Laat dat duidelijk zijn. „Jongeren die hier binnenkomen, slepen een aardige rugzak mee", zegt bege leidster Samantha de Witte-Ma- lak. Met diverse problemen. Van psychische stoornissen tot lichte vormen van autisme. Vaak zijn ze meerdere malen met hulpverle ning en de wet in aanraking geko men. En ziet de rechter geen an dere optie meer dan deze." Rust overheerst in de Vliet hoeve. Het merendeel van de jon geren is naar school. Die is intern, in een apart gebouw op het terrein van de instelling. Daar volgen ze reguliere lessen. Dagelijks tot kwart voor vier. In de Vliethoeve gaat alles op uur en tijd. ,,Struc- tuur opbouwen is heel belangrijk", zegt Samantha. ,,Veel jongeren hebben een verstoord dag-en- nachtritme. Dat willen we eerst stabiliseren." Eerder werkte de Vlissingse in de kinderopvang. ,,Net als kleine kinderen proberen deze jongeren je uit. Je moet constant alert zijn. Het is geen werk uit het boekje. Elke dag is anders. Dat vraagt best veel van je. En maakt het geen mo ment saai." De Vliethoeve is een gesloten instelling. De jongeren moeten hun vrijheden verdienen met goed gedrag. Wie het goed doet, mag onder begeleiding naar buiten. Of naar Kortgene voor een boodschap bij de supermarkt. Andersom kan ook. Wie de klas wordt uitge stuurd, krijgt een gele kaart. Moet terug naar de kamer, een ruimte van twaalf vierkante meter met een bed, een kast en een wastafel. „Televisiekijken of op de Playsta tion is er dan niet bij", zegt Sa- mantha. Gaat iemand finaal door het lint, dan grijpt het personeel in. Dat ge beurt zo nu en dan. ,,De time-out is dan ons laatste redmiddel", zegt Samantha, terwijl ze een lege ruimte opentrekt. ,,Hier kunnen ze in een prikkelarme omgeving tien minuten afkoelen. Het komt ook voor dat jongeren vrijwillig de time-out in gaan. Uit zelfbescher ming. Of puur om even rust te krijgen." Samantha weet van de negatieve berichtgeving over haar werk. „Mensen begrijpen vaak onze werkwijze niet. Het is hier geen gevangenis. Gelukkig behalen we op de Vliethoeve ook succesverha len en krijgen we jongeren op het rechte pad." Het is hier geen gevangenis Timo van de Kasteele Samantha de Witte-Malak be geleidt de cliënten van jeugd zorginstelling De Vliethoeve bij Kortgene. FOTO'S MARCELLE DAVIDSE De time-outruimte van de Vliethoeve. Alle cliënten hebben een eigen kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37