4 In de aanloop naar de verkiezingen interviewt de PZC de Zeeuwse lijsttrekkers. Vandaag deel 8: Ger van Unen van de SP. zaterdag 9 maart 2019 Als grootste oppositie partij liet de SP de af gelopen periode re gelmatig 'nee' horen. Zo stemde de partij elk jaar consequent tegen de be groting. ,,Het is niet zo raar dat we niet altijd joepie roepen" zegt Ger van Unen. ,,Dit was een heel rechts college. De PvdA zat er dan wel in, maar had heel weinig in de melk te brokkelen. We stemmen niet tegen om het tegenstemmen, maar doen dat altijd met redenen omkleed. We beoordelen alle voorstellen. Bij goede ideeën stemmen we voor, bij slechte te gen." ,,Nou, neem het hele verhaal rond Thermphos. Eerst ontkende het college dat de vervuiling ons pro bleem was. Toen eenmaal was aangetoond dat we wettelijk ver plicht waren om het op te ruimen, stonden we ineens voor het blok. En we hadden er geen geld voor gereserveerd. Uiteindelijk betalen we ook nog 27 miljoen euro meer dan waartoe we verplicht wa ren. Dat is voor een provincie als Zeeland heel veel geld. Het heeft een heel zware wissel getrokken, waardoor we bijna niets meer kunnen doen." ,,Een van de zaken waar ik me zeer aan erger is dat men weigert na te denken over wat we hebben ge leerd. We hebben nog een Dow, we hebben nog een Yara. Als die morgen ook omvallen, zijn we echt failliet. Wanneer de provincie de handhaver is, zou je van een be drijf een reservefonds moeten ei sen voor het opruimen, zodat niet de overheid - lees: de inwoners van Zeeland - opdraait voor de kosten." ,,In vergelijking met de vorige pe riode is er een veel betere samen werking gegroeid tussen het col lege en de Staten, inclusief de op positiepartijen. Dat is gekomen na het rapport over de Sloeweg- kwestie. De motie van de SP om een onderzoekscommissie in te stellen, heeft grote veranderingen teweeggebracht. We zijn heel diep gegaan in dat onderzoek. Het ge voel van 'dit nooit meer' leefde Statenbreed." ,,We hebben ook nog een paar on derzoeken gedaan, bijvoorbeeld naar de kustbebouwing. Het col- lege praatte daarover alleen met de 'stakeholders', de belanghebben den. Wij zeiden: jullie slaan de in woners over. Daarom zijn we zelf met mensen in gesprek gegaan. Daar kwam uit dat 95 procent vindt dat er al genoeg aan de kust is gebouwd. Die uitkomst zagen wij ook terug in de Kustvisie die er uiteindelijk is gekomen." ,,Het gaat om 47 pro jecten. Daar is de SP heel erg in teleur gesteld. Wat ons be treft gaat het nieuwe college zo snel moge lijk aan de slag om dat te repare ren. We hebben de Kustvisie goedgekeurd, maar ook toen had den wij kanttekeningen. Dit is een goed voorbeeld van waar deze ver kiezingen over gaan, namelijk de vraag wie het in Zeeland voor het zeggen heeft. Zijn dat de mensen, of is dat het geld? Mag iedereen ge nieten van die ongerepte kust of geven we die aan een paar project ontwikkelaars die daar snel geld willen verdienen? Wij kiezen voor de mensen. De vraag wie het hier voor het zeggen heeft, is op alle grote thema's van toepassing." ,,De energietransitie. Iedereen moet eraan meebetalen. En wie profiteren ervan? Een paar grote wind molenjongens! Daar gaat alle subsidie naartoe. Dat is niet manier waarop je de energietransitie voor elkaar gaat krijgen. Dat lukt alleen als ie dereen kan mee doen. Ook de men sen die niet even 1000 euro op de plank hebben liggen om in een paar zon nepanelen te stoppen." ,,In Friesland heb je daar gigan tisch mooie voorbeelden van. Neem het dorp Garijp, met 700 ge zinnen. Die zijn allemaal lid van een coöperatie. Een zonnepark op een oude vuilnisbelt wekt voor 1700 gezinnen stroom op. Daar- mee betalen ze hun investeringen terug en hebben ze elk jaar winst te verdelen. Het dorp bepaalt wat er met dat geld gebeurt. Het kan dus gewoon wel en de provincie heeft hierbij een voortrekkersrol." Jullie noemen als grootste uit daging voor de komende vier jaar het verbeteren van de leef baarheid van Zeeland. Is het daar zo slecht mee gesteld? ,,Er is een kaalslag gaande in heel Nederland. Dat komt door drie achtereenvolgende kabinetten- Rutte. In dunbevolkte gebieden ben je daar als eerste de dupe van. De economie trekt aan en mensen hebben de keuze tussen banen. Wanneer willen mensen hier ko men werken? Als er scholen in de buurt zijn, als de zorg op orde is, als er goed openbaar vervoer is, als er voorzieningen zijn en als er iets te doen is. Het is in deze tijd niet de rol van de overheid om bedrij ven te stimuleren, maar om de randvoorwaarden in orde te heb ben." ,,Dat zijn politieke keuzes. Het geld is er. De afgelopen periode er is heel veel geld naar wegen ge- gaan. Wat ons betreft moeten de wegen wel veilig zijn, maar kan het verder best een tandje min der." ,,Vorige keer hadden we bijna 5 ze tels. Het zou mooi zijn als we die nu wel halen. Maar ik heb geen glazen bol." ,,Wat onze fractie betreft wel. We zijn een partij waar je heel goed af spraken mee kunt maken. We zeg gen wat we doen en we doen wat we zeggen." PASPOORT GO 'Wij kiezen voor de mensen' Ger van Unen: ,,We stemmen niet tegen om het tegenstemmen, maar doen dat altijd met redenen omkleed." foto lex de meester Rolf Bosboom Middelburg Waren er zoveel slechte ideeën? Hoe gaan we dit voorkomen in de toekomst? Ondanks dit soort kwesties gaf u het college een 6 als eindcijfer. Dus jullie zijn niet helemaal on tevreden? Is die motie hét punt waarop jul lie afgelopen vier jaar het ver schil hebben gemaakt? Ondanks die Kustvi- sie kan nog een groot aantal projec ten worden ge bouwd. Hebben jul lie achteraf spijt dat jullie ermee hebben ingestemd? Noemt u nog eens een thema. Hoe gaat u dat regelen? Het gaat wel om kostbare zaken. Hoe gaat u dat betalen? U bent nu de vierde partij, met vier zetels. Waar mikt u op bij deze verkiezingen? De SP zit in de helft van de pro vincies in het college. Gaat dat er hier ook ooit van komen? Ger van Unen (59) woont in Baalhoek. Zij is al 33 jaar samen met dezelfde man. Samen hebben ze 1 volwas sen dochter. Van Unen is altijd als verkoopster werkzaam ge weest. j Kijk op de site bij /video y 7 vragen aan Anita Pijpelink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32