MEDIA CULTUUR 25 m zaterdag 9 maart 2019 i y m t* 'Freek Suzan'-avondje. ,,Dan mag het niet over Suzan Freek gaan.'' ,,Wij hebben geen manager, al zijn er mensen die zich nu bij ons aanmelden'', vertelt Freek. ,,We doen alles zelf, zo heeft het tot nu toe steeds ge werkt.'' Suzan: ,,Geen manager hoeft ons concept in de gaten te houden, want het concept, dat zijn we zelf. Er is geen commercieel plan, we zijn geen act. Wij moeten alleen onszelf zijn, we weten wel hoe dat moet.'' Met die instelling werd een jaar geleden ook hun hit geboren. ,,We dachten: laten we eens wat pro beren'', zegt Freek. ,,Als het niks wordt, zeggen we het tegen niemand en gooien we het in de prullen bak.'' Met twee muzikale vrienden ging het duo 'chillen' op een grote zitbank. ,,Om half elf was er koffie, om elf uur begonnen we en toen we om vijf uur naar huis gingen, was Als het avond is af.'' Genieten Het thema van het lied - in de avonduren mis je een naaste met wie het contact stroever is gaan verlopen - is niet autobiografisch. Tussen Suzan Freek gaat het niet alleen muzikaal goed. Maar stel dat dat niet zo blijft? ,,Dat is soms best een enge ge dachte'', zegt Suzan. „Volgens mij moet je daar niet te veel over nadenken.'' Freek vult aan: ,,Onze rela tie komt op de eerste plek, we zijn niet bij elkaar vanwege de muziek.'' De vraag is wat er gaat komen wanneer Als het avond is uit beeld verdwijnt. Nieuwe liedjes zijn al in de maak, maar garanties op meer succes zijn er niet. Wordt het toch niet verleidelijk om er iemand uit de industrie bij te halen, iemand 'die er ver stand van heeft'? ,,Nee hoor, als dit het is en er niets meer komt, dan hebben we ervan genoten'', vindt Freek. ,,Wij hoeven niet per se artiest te zijn, of heel be kend. We hebben zeker ambitie, het is een droom om in de Ziggo Dome te staan, terwijl iedereen onze liedjes meezingt. Maar wij gaan niet mee doen aan een talentenjacht als The Voice", zegt Su zan. En, terwijl ze met haar handen afwerende ge baren maakt: ,,Ik vind ook niet dat ik mij kan ver gelijken met iemand als Glennis Grace. Echt niet. Welnee, we hebben een leuk liedje gemaakt en we nemen onszelf als artiesten nu serieuzer dan een jaar geleden. Maar niet té serieus.'' Wij hebben de Mol! Hij gaat nog voor de ontknoping, vanavond live op NPO 1, met de billen bloot. Sarah Chronis, Merel Westrik of Nielson: „Deze Mol kan glashard zijn." ,,Een Mol die lang ondergronds is gebleven. Die zich heeft inge graven en die verstopt als kandidaat zijn kansen voorbereidde. Een Mol die zichzelf als doel stelde om de pot zo laag mogelijk te houden. En die daar al liegend en draaiend in geslaagd is." ,,Alle Mollen leren van elkaar, maar geen seizoen of situatie is hetzelfde. Mollen zijn dol op stilletjes plannen verzinnen, maar het spel laat zich niet leiden. Dat betekent dat je ieder moment je tactiek moet kunnen aanpassen. Je moet flexibel zijn. Soms voelde ik mij niet alleen Mol, maar een kruising tussen een Mol en een kameleon." ,,Ik heb genoten van alle Mol len. Een favoriet heb ik niet. Iedere Mol zit in een compleet andere omgeving, een andere groep, het valt bijna niet te vergelijken. Ze de len allemaal de angst om ontdekt te worden. Ze kennen allemaal de adrenalinestoten op het moment dat het bijna mis gaat. Ze weten al lemaal hoe het is om constant alert te zijn en naast het spel een eigen agenda te hebben. Maar ze hebben allemaal de eigenschap om op de spannendste momenten ijswater door hun aderen te voelen gaan en kalm te blijven. Susan Visser, Kees Tol, Margriet van der Linden, ik heb veel series teruggezien en op nieuw genoten van ieders koel bloedigheid." „Er is op een gegeven mo ment geld, dat ik verduisterd had, in mijn kamer uit mijn broek geval len. Als daar iemand bij was ge weest, was ik op heterdaad betrapt." ,,Als een plannetje lukt, is dat zalig. Je mag het alleen nooit laten zien. Tijdens de vuurproef op het strand heb ik heerlijk gemold." ,,Het geweldige van Mol zijn is dat je én kandidaat mag spelen én Mol. Je moet de kandidaat blijven wegdrukken, maar we hadden zo'n geweldige groep met leuke mensen, dat was mijn valkuil. En deze Mol kan glashard zijn, maar houdt ook zeker van gezelligheid." ,,Alle opdrachten zijn spannend. Je kan nooit voorspellen wat andere kandidaten doen en die kunnen je ook onwijs in de weg zitten. Mijn plannen zijn twee keer zwaar ge frustreerd door andere kandidaten, zonder dat ze het door hadden. En soms heb je ideale omstandigheden gecreëerd en loopt het door botte pech toch nog in de soep. Eigenlijk vond ik alles spannend. Behalve de was ophangen. Daar heb ik alleen maar van genoten." 8 Er wordt online natuurlijk weer volop gespeculeerd. Ben je daar al een veelbe sproken hint tegengekomen die inderdaad naar jou als Mol leidt? ,,Ik heb zeker een paar hints gezien die naar mij leiden. Heerlijk om te le zen wat mensen allemaal vinden en ontdekken. Ik ben echt dankbaar dat ik deel mocht nemen aan een spel dat zo leeft en waar zoveel mensen zoveel plezier van hebben." ,,De constante spanning, het steeds alert en scherp zijn, is wel pittig. De zoektocht naar de Mol stopt geen moment in het spel. Je kijkt dus de hele tijd over je schou der. Dat kost wel energie. Net als het niet mogen vertellen dat je mee doet, en het, tot vanavond, mijn mond houden over mijn werkelijke rol. Maar dat weegt alle maal niet op tegen de unieke belevenis die mij een leven lang gaat bijblijven." ,Nee, daar ga ik mijn steentje niet aan bijdra gen." GO Suzan Freek: ,,We hoeven niet per se artiest te zijn, of heel bekend." foto marco okhuizen IK BEN DEM Gudo Tienhooven IWat voor soort Mol ben je? 2 Wat heb je geleerd van eer dere seizoenen en dus eer dere Mollen? 3 Heb je een favoriete oud- Mol? Wie en waarom? 4 Wanneer viel je bijna door de mand? Wat ging daar bijna mis? Drie mogelijke Mollen verschuilen zich in deze compo sitiefoto. ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS 5 Wanneer beleefde jij een groot moment van euforie en waarom? 6 Wat is je grootste valkuil als Mol? 7 Welke opdracht was voor jou het meest spannend en waarom? 9 Hoe moeilijk of makkelijk is het zijn van de Mol? I Kom op, geef ons _M_ nog één fatsoenlijke hint! ■jar Wie is de Mol?, vanavond 20.30 uur, NP01

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25