O t?5 dij jLTm, 24 MEDIA CULTUUI Een liedje schrijven? Dat hadden Suzan Freek nog nooit gedaan. Hun eerste poging Als het avond is werd een enorm succes. Het verhaal van een Achterhoeks duo dat wars is van sterallures. ANGELA KIJKT TV INTERVIEW SUZAN FREEK Ik weet niet voor wie de Provinciale Staten verkiezingen erger zijn: voor de programma makers, de kijkers of uiteindelijk voor de poli tiek zelf. Het begint al met het reclamespotje van het in allerlei toonhoogtes hummende koor waarmee wij burgers opgeroepen worden om toch vooral te gaan stemmen op 20 maart. 'Elke stem telt', zo luidt ongeveer de punchline. Poëtisch hoor, maar het is wel van het niveau 'dag Dikkie Dik'. Natuurlijk weet ik dat ik hoor te gaan stemmen en ik neem dat recht ook serieus. Maar op wie, voor wat precies en wat die provin cies nou eigenlijk doen - daar helpt het spotje niks aan. Het enige dat ik denk als ik het zie: de overheid vindt het blijkbaar zelf ook zo verduveld lastig om uit te leggen dat ze er niet eens meer aan begonnen zijn. Daarom maar het RTL Verkiezingsdebat geke ken, met de lijsttrekkers van de acht grootste partijen. Wie weet gaf dat wat richting. Ik moet zeggen, RTL had echt zijn best gedaan om het levendig te maken. Er waren zoemers waarmee opponenten elkaar konden uitdagen tot korte een-op-eenconfrontaties, stellingen die door 'gewone' mensen waren aangedragen en politici die met ingestudeerde oneliners hun best deden de camera's te trekken. Daardoor had het nog het meeste weg van een aflevering van De Lama's. Al wonnen die ooit de Televizier Ring en zie ik dat bij Frits Wester nog niet gebeuren. Werd ik er uiteindelijk iets wijzer van? Totaal niet. Want ook hier viel het woord provincie en kel als de datum van 20 maart werd genoemd. Het ging louter over de grote nationale thema's als migratie, de tekorten in zorg en onderwijs en Zwarte Piet. En ik snap de worsteling van makers en deelnemers. Want wat boeit een kijker in Gro ningen de aanleg van, bijvoorbeeld, een weg in Limburg? Maar de keerzijde is dat nu de bood schap wordt uitgedragen dat provincies met hun regionale thema's eigenlijk bijzaak zijn en het louter draait om de stemverhoudingen straks in de Eerste Kamer. Het beeld dat bij mij als kijker ontstaat, is dat elk provinciehuis wordt bevolkt door een vrolijk hummend koortje dat enkel dient als stemvee voor Den Haag. Lekker motiverend als je num mer zoveel bent op de lijst van VVD, PvdA, U26 Gemeenten of Code Oranje en nog in regenjack de deuren langs moet. Of als je als burger te hoop loopt tegen een provinciaal besluit. Misschien toch maar dit weekend wat verkie zingsprogramma's lezen. Quote van de dag Ikvoel menu prima, maar ik j kanookvolgende ht y maand op K apegapen liggen zaterdag 9 maart 2019 Nieuw album Acda Netflix- serie over Thaise grot e waren zelf zo ongeveer de laat- sten die geloof hadden in Suzan Freek: Suzan Stortelder en Freek Rikkerink. Suzan uit Zieu- went, Freek uit Harreveld, in de Achterhoek. Geen plaatsen waarbij je automatisch denkt aan glitter, glamour of klater goud. Ze 'pielden maar wat' in filmpjes op Facebook, waarin ze bekende nummers een eigen draai ga ven. Beetje lullen, beetje muziek maken. Al waren er best veel mensen die op Facebook live meekeken en -luisterden, dat kon toch verder niks zijn? Dach ten ze zelf. ,,Mooi is-ie hè?'' Suzan (26) straalt in de woonkeuken van hun knusse wo ning in Weesp, toch vraagt ze het met enige schroom. In haar handen houdt ze de gouden plaat die ze vorige week kregen voor zes miljoen streams (vroe ger was dat 40.000 verkochte singles) van Als het avond is. Het nummer kwam uit in november, werd opgepikt door Radio 2 (Het kreeg het predicaat Topsong, nummer van de week) en staat inmiddels al veertien weken in de Top 40. Sinds vorige week zelfs op plek 3 en op Spotify is het intussen al vaker dan negen miljoen keer afgespeeld. De gouden plaat heeft Suzan spon taan van boven naar beneden gehaald. De vraag luidde waar ze deze onder scheiding, een week eerder ontvangen tijdens een radio-uitzending bij Qmusic, hadden opgehangen. ,,We moeten nog een plek zoeken'', verklaart Freek (25). Gewoon beneden aan de muur, die met het karakteristieke patroon van baksteen en half stuc werk ook figureerde in de videoclip? Dat vindt hij 'zo opschepperig' staan. Dat ze niet willen pronken met het succes van hun eerste zelfgeschreven nummer tekent het tweetal, dat al sinds de middelbare school bij el kaar is. Hij was 14, zij een jaar ouder. Ze ontmoet ten elkaar op het Marianum in Groenlo bij de mu zieklessen van leraar Frits Maters. Ze speelden alle bei in een eigen bandje, vonden elkaar leuk, maar draaiden daar nog omheen. ,,We deden een beetje Onze relatie komt op de eerste plek, we zijn niet bij elkaar voor de muziek stoer'', zegt Suzan. De ommekeer kwam toen Freek haar toevoegde op MSN, de chatdienst van toen. ,,Ik logde honderd keer in, zodat hij elke keer een signaaltje kreeg. Net zo lang totdat hij met me ging chatten.'' Eng Ze kregen verkering, zoals dat bij tieners heet. ,,Omdat we allebei muziek maakten, gingen we het samen akoestisch proberen'', zegt Freek, die gi taar speelt en zingt en in Tilburg een studie com merciële economie deed, gericht op muziek en evenementen. ,,Dat was eng, we konden ons niet meer verbergen achter onze bands'', vertelt Suzan, die bouwkunde studeerde in Delft en zich op freelancebasis vooral bezighoudt met de inrichting van kantoren. De muziek staat bij beiden op één, al sinds hun debuut, tien jaar terug. Dat eerste optreden diept Freek moeiteloos op uit zijn geheu gen, het was tevens het moment waarop de artiestennaam Suzan Freek ontstond. ,,Op het terras van Vakantiepark De Twee Bruggen in Winterswijk. We hebben drie keer een half uur gespeeld. Covers van Michael Jackson, Anouk en Ra coon.'' Suzan: ,,Jij werkte daar in de snackbar, wat een promotie was dat!'' De parkeigenaar wilde weten hoe zij ze moest aankondigen op de krijtborden. ,,Suzan Freek? Doe maar, zo heten we'', zegt Freek. ,,We hebben dat zo gelaten. We kunnen ons wel The Amazing Rockets noemen, maar dan komen w^' aanlopen. Dan denken de mensen: wanneer ko men de artiesten?'' De opmerking typeert de manier waarop Suzan Freek naar zichzelf kijken. Met grote verwonde ring over het succes en vooral ontwapenend nuch ter. Suzan: ,,We zijn allebei heel steady opgegroeid. De Achterhoek houdt je wel normaal. Mijn ouders vinden het allemaal ontzettend leuk om te horen, maar daarna doen we weer normaal en ruimen we bij wijze van spreken gewoon onze troep op. Freek en ik kunnen samen uren doorratelen over wat ons overkomt, maar soms moet het klaar zijn.'' Derge lijke momenten hebben in huis een naam: een Deba b> if, flkr Mb W I* ji —Zanger Bob Fosko van de Raggende Manne in de Volkskrant. Hij lijdt aan slokdarmkanker. GO MUZIEK Thomas Acda brengt een album uit met de muziek van zijn huidige tournee, Motel. De liedjes zijn al te koop in de theaters, vanaf 15 maart is het album overal verkrijgbaar. Motel is Acda's eerste solovoor stelling. -'■a/ t TELEVISIE Netflix gaat een miniserie maken over de specta culaire redding van twaalf voet ballertjes en hun coach uit een ondergelo pen grot in Thailand. De groep zat vorig jaar bijna twee weken vast. ■u Beete avond e c e e en da EEN HIT Alexander van Eenennaam 44 —Freek Rikkerink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24