'Stien zei: goh, wat sneu, zullen we wisselen?' 'In Calgary krijg je een ring bij record' 22 Polling: rentree na 312 dagen Foutloos op eerste dag WK Minder doping in Nederland SCHAATSEN WERELDBEKERFINALE De razendsnelle Utah Olympic Oval in Salt Lake City is vandaag en morgen het decor van de wereldbekerfinale. Nieuwe toptijden lijken verzekerd. Hoe voelt het om een record te rijden, om de snelste van de hele wereld te zijn? Drie ervaringsdes kundigen blikken terug. net eindexamen gedaan van de middelbare school en zat in mijn eerste studiejaar. Iedereen ging ervan uit dat ik een wereldrecord zou rijden. Ja, ik ook. Ik richtte me namelijk op de sprint en Da vos was dé baan. Als de omstan digheden goed waren, wist je dat daar snel gereden kon worden. Ik weet nog goed dat ik tegen Stien Kaiser reed. En wel hierom: ik lootte de buitenbaan en zij zei vooraf: 'Goh, wat sneu, zullen we wisselen?' Binnen starten gold als prettiger dan in de buiten baan. Ik was nog wel zo slim om toen te denken: nee, ruilen kan niet, dat is niet toegestaan, straks telt de race niet mee. Een trainer van de Oost-Duitsers riep na onze finish heel enthousiast: 1.30,0! Er stond een rijtje klokkers langs de baan, destijds ging dat nog met de hand. Ze namen dan het gemiddelde van de klokkers en dat werd jouw tijd. Honderd sten werden nooit vermeld. Ik had het wereldrecord. En daarna? Daarna verandert er Ellie van den Brom (69) niets. Ja, als iemand eens vroeg wat ik als schaatser gewonnen had, was het makkelijk om te zeggen: ik heb ooit een wereldre cord gereden. Dan hoef je verder niets meer uit te leggen, niet met klasseringen te komen. Ik heb aan de Olympische Spelen mee gedaan, ik heb afstanden op een WK gewonnen, maar ik won nooit het klassement en destijds was er nog geen WK afstanden. Van de KNSB kreeg ik een oor konde, verder was er niets speci aals voor het record. Van Jaap Havekotte, van schaatsfabriek Vi king, kreeg ik een gouden peldje. Een schaatsje met een briljantje erop. Dat kreeg iedereen die een wereldrecord reed. Ik heb het nog steeds. Het staat als souvenir in de kast en is straks voor mijn kleindochter die nu 5 is. Ik ben nog best trots op dat record. Maar als ik nu die tijden zie, durf ik mijn tijd nauwelijks te noemen." Annamarie Thomas (47) ,,Peter Mueller, mijn coach destijds, dacht: het officiële seizoen is klaar, ik ga naar mijn boot. Maar voor veel schaatsers waren de Finals in Calgary vroeger een mooie afsluiting van het sei zoen. Destijds gaf de KNSB nog premies bij wereldrecords. Het was voor de tijd van al die commerciële ploegen, je verdiende nog niet veel. Dus naar Calgary - met goed ijs, lage luchtdruk en kans op wereldrecords - wilde je wel. Voordat ik vertrok was de WK afstanden in Thialf. Ik was ziek geweest, schaatste helemaal niet goed en had na af loop ook nog een klein feestje. Dat was gebruikelijk na de laat ste grote internationale schaats wedstrijd van het seizoen. Dus ik stapte uiteindelijk niet met heel veel overtuiging het vlieg tuig in. Maar eerder dat seizoen kwam ik al een keer tot op een honderdste van het wereldre cord. En ik reed in Calgary altijd goed. Ik weet nog dat ik kapot- ging. Hans Veldkamp stond voor mij op de kruising en gaf mijn doorkomsten door. Ik zat zo ver onder het wereldrecord, ik wist tijdens die race al dat ik er een ging rijden. Dan staat het ineens op dat grote oplichtende score bord, heel gaaf. Ik vind het bijzonder dat ik de laatste Nederlandse dame ben die een wereldrecord op die af stand reed. Ik heb ooit een schaatsclinic gegeven met Ireen Wüst, toen zei ze dat ze nog één doel heeft: dat wereldrecord. Als ik het iemand gun, is zij het. Zij is absoluut de grootste topspor ter die we hebben. Maar die hui dige recordtijd is snel. Ik ben er trots op, ik vind het bijzonder. Het telt voor mij net zo zwaar als wereldkampioen worden, misschien zelfs zwaar der. Maar stiekem zou ik liever een gouden medaille op de Spe len hebben, daar word je langer aan herinnerd. Dat ik in het Guinness Book of Records sta, vind ik grappig. Dat boek staat thuis in de kast. Om mijn vinger zit een ring, een van de drie die ik kreeg. In Cal gary geven ze een ring aan ie dereen die daar een wereldre cord rijdt. Zilver voor junioren, goud voor senioren. Naast de 1500 meter heb ik ook twee keer een wereldrecord puntentotaal gereden. Ik ga niet met drie de zelfde ringen om mijn vingers lopen, dus draag ik er één. De andere liggen in mijn sieraden- laatje, inclusief de belangrijkste: die van de 1500 meter. Aan een wereldrecord houd je alleen een herinnering over, geen titel of een medaille. Daarom extra leuk dat ze dit in Calgary doen." zaterdag 9 maart 2019 PC JUDO Kim Polling (28) staat aan de vooravond van haar terugkeer in het cir cuit. Ze stond een jaar langs de kant met een rug blessure. ,,Ik heb er 312 dagen op moeten wachten, geteld vanaf het moment dat ik erachter kwam dat ik een hernia had, maar zater dag (vandaag, red.) is het dan eindelijk zover: ik kan weer los op de wedstrijd- mat", schrijft Polling op haar Facebookpagina. Polling, viervoudig Euro pees kampioen (-70 kg), doet in Marokko mee aan de Grand Prix Marrakech. SHORTTRACK Suzanne Schulting (foto) heeft op de openingsdag van de WK shorttrack in Sofia geen fouten gemaakt. De Euro pees kampioene plaatste zich op alle afstanden voor de volgende ronde. Zonder problemen kwam de 21-ja- rige Schulting de heats van de 1500, 500 en 1000 meter door. De olympische kampioene op de 1000 meter veroverde begin dit jaar in Dordrecht de Euro pese titel. ,,Ik heb bij een WK nog nooit op het po dium gestaan, dus dat hoop ik sowieso te berei ken", aldus Schulting. ALGEMEEN De Dopingau- toriteit heeft afgelopen jaar vijftien dopingovertredin- gen aangetroffen in de Nederlandse sport. Dat zijn er acht minder dan in 2017. Dertien keer ging het om een positieve dopingtest. De andere twee gevallen waren een poging tot mani pulatie van een urinemon ster en afwijkende waar den in het biologisch pas poort van een sporter. Bijna alle overtredingen zijn door mannen gemaakt. In één geval ging het om een vrouw. De meeste overtre dingen vonden in de vecht sport plaats: drie stuks. In het biljarten waren twee positieve gevallen. In totaal zijn er afgelopen jaar 3145 controles uitgevoerd. Wereldrecords zijn Tekst: Lisette van der Geest ,,Het is inmiddels vijftig jaar ge leden, maar ik kan het me nog goed herinneren. Ik was 19, had Ellie van den Brom: ,,Ik kan het me nog wel herinneren." foto anp 1000 meter, 1.30,0, 9 februari 1969, Davos 1500 meter, 1.55,50, 20 maart 1999, Calgary Annamarie Thomas: ,,Ik ben er trots op." foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22