of een nostalgische campagne door Europa? a zijn laatste tien duels blijven vermaken, ook al wordt het een afscheid zonder prijs m rn I 19 zaterdag 9 maart 2019 ,,Nee, want het is de enige manier. Ik begrijp dat er minder mensen in de Kuip zaten zondag. De uitscha keling tegen Ajax is hard aangeko men en bovendien was het slecht weer. Ik vond het nog vol zitten, eerlijk gezegd. Dat chagrijn bij de spelers is ook logisch. Maar in een loopbaan verlies je meer dan dat je wint. Je moet na een teleurstelling weer ergens motivatie uit zien te halen." ,,We kunnen moeilijk zeggen: Feyenoord kan de beker niet meer winnen en geen kampioen meer worden, dus laten we het verder maar lopen. Dat hoort niet bij profvoetbal. Los daarvan zijn wij voetballer geworden omdat we het leuk vonden om te voetballen. Niet per se om een beker te win nen. Je moet nu niet nog tien wed strijden na een doelpunt van ons boos zijn. Dat is zinloos." ,,Maar ik deed het voorheen ook zo, hoor. Ik heb ook tegenslagen en blessureleed gehad. Ik was er twee keer vijf maanden uit. Dan zit je in de put, maar ik ben teruggekomen. Doorzetten tot je er weer staat. Op tijd naar bed, goed eten, gezond le ven. Alles om maximaal te kunnen presteren. Als je nog tien wedstrij den lekker speelt, ga je toch anders de zomer in. En je bent het ook verplicht naar de aanhang van Feyenoord. Die zaten tegen Em men anderhalf uur in de stro mende regen naar ons te kijken." „Dat hele proces. De aanloop, de bespiegelingen vooraf. De wed strijd zelf. De strijd. De dunne lijn tussen winnen en verliezen. Dat is iets wat ik zeker zal gaan missen." „De insteek is stoppen en die is niet veranderd. En dat gaat ook niet ver anderen. Denk ik." „Nee, ik twijfel niet Zeker niet. Die vraag of ik wil doorgaan, krijg ik alleen als ik goals maak. Niet als we verliezen. Ik ben duidelijk ge weest. Maar het is wel moeilijk. Want wat is nou het juiste mo ment om te stoppen? Als je kon kiezen, stopten we allemaal met een prijs in onze handen. Maar je kunt niet altijd kiezen. Bij mij is het een proces geweest." „Nee, dat niet. We hebben bij Fey enoord met Orkun Kökgi, Wou ter Burger, Jordy Wehrmann, Dylan Vente volop jongens die eraan komen. Die jongens moe ten hun kans gaan krijgen. Voor mij zit het erop, voor die gasten gaat het nu pas beginnen. Het is gewoon prima zo." „Die optie ligt er wel. Vanuit de club. Een schitterend gebaar van Martin van Geel (technisch direc teur, red.) en Feyenoord. Wanneer ik wil, komt er een afscheidswed- strijd. Maar ik moet er nog op te rugkomen bij Van Geel. Dat ga ik eerst doen, voor ik publiekelijk antwoord geef op die vraag. De volgorde is goed, vind ik. Ik moet er niet zelf om vragen, dat is mij te geforceerd en daar houd ik niet van." ,,Die wedstrijd van Wesley was heel erg geforceerd, vond ik. Dit is wat mij betreft de enige manier. De club biedt iets aan, dat is mooi. Maar ik moet er echt nog over na denken." ,,Als ik als diepste middenvelder sta opgesteld, heb ik altijd drie mensen voor me. Dan ben ik con stant aan het kijken wie waar staat. Ik zag Berghuis al eerder staan en wist dat die bal daarheen moest. Hij kwam lekker bij hem uit." ,,Ik ben tijdens een wedstrijd con stant aan het scannen. Dat is naarmate ik ouder ben gewor den echt toegenomen. Zeker als je middenvelder bent, is het cruciaal. Je moet in je hoofd foto's maken van wie waar staat. En alles verandert voortdu rend op het veld, tegenstanders staan ook niet stil. Daarom is het ook zo vermoeiend. Maar als je de situatie goed in je hoofd hebt, is er altijd de optie om de bal gelijk door te spelen." ,,Vaak zie je spelers de bal eerst aannemen. Dan gaat het hoofd even naar beneden en dan weer omhoog. Dan ben je twee secon den verder. En tegen echte toppers krijg je die tijd echt niet. Je moet de vaart er echt in houden, alleen dan verras je tegenstanders." „Absoluut. Zelfs als je niet goed kunt voetballen, krijg je dat onder de knie. Maar je moet jezelf wel dwingen om het te doen. Luka Modric is er goed in, maar Frank Lampard helemaal. Die hebben ze een keer gevolgd en die keek zo'n duizend keer om zich heen in een duel. Dat las ik en daar zag ik wel iets in. Toen ben ik ermee aan de slag gegaan. Zidane had ooit een wedstrijd bij Real Madrid en hij leed nul keer balverlies. Dat kan echt alleen maar als je voortdurend scant." .Techniek is ook belang rijk, dat klopt. Maar ook dat is te trainen. Spelers staan vaak dicht, dan kun je alleen terug. Je moet open staan om de op tie vooruitspelen te behou den. En als je dagelijks traint op hard inspelen van ballen naar elkaar over vijf, tien en vijftien meter en je zorgt datje bij een aanname in een vierkantje staat en de ballen daar niet uit laat ko men, dan groei je snel, hoor. Dat is allemaal te trainen. Aanname met links en daarna rechts, en dan met binnenkant voet terugspelen. Je kunt echt al les trainen. Dan heb je vroeg of laat geen extra balcontact meer nodig." derhand aardig cliché te worden. Kijk vooral eens naar die andere hunkering. Algemeen directeur Ed win van der Sar en directeur voet balzaken Marc Overmars werden vaak weggehoond als ze stelden dat Ajax weer mee wilden tellen in Eu ropa. Maar kijk nu eens. De sport kranten in heel Europa hebben Ajax op hun voorpagina's staan. Buitenlandse journalisten komen op sportcomplex De Toekomst langs om de oorsprong van het hui dige succes te duiden. Anders gesteld: er wordt weer met eerbied en respect gekeken naar Ajax. En in bredere zin: er wordt weer met eerbied en respect gekeken naar het Nederlandse voet bal in algemene zin. Er wordt weer rekening met 'ons' gehouden. DSt betekent die kwartfinaleplek in de Champions League. Die winst is misschien nog wel belangrijker dan een prijs. En toch, hoe mooi en historisch zo'n 4-1 zege bij Real ook is, eigen lijk is een spuuglelijke 1-0 tegen Fortuna morgen eigenlijk belang- tOm te rechtvaardigen dat het beleid dat je voert goed is, moet je als topclub zo nu en dan prijzen winnen rijker. Sportief gezien. En dat geldt straks ook voor de inhaalwedstrijd tegen PEC en voor de potjes tegen Excelsior en Willem II rond de Eu ropese kwartfinalekrakers in april. Geslaagd Want kampioen worden, voor het eerst sinds 2014, daar ligt de priori teit voor Ajax. Daar moet nog steeds alles voor wijken. Je kunt wel an dersom willen redeneren, dat het seizoen ook geslaagd is als Ajax de titel mist na een schitterende Euro pese campagne, maar juist de verlo ren Europa Leaguefinale van 2017 bewees dat het niet zo werkt. Om te rechtvaardigen dat het beleid dat je voert goed is, moet je als topclub zo nu en dan prijzen winnen. GO 'Je kunt je afscheid niet altijd kiezen' tegen Emmen. Steven Berghuis kon het niet opbrengen om te juichen na zijn fraaie 4-0. Maar jij blijft positief gestemd. Is dat lastig? Hoe doe jij dat? Maar jij bent bijna klaar. Het is logisch dat jij nog wilt genieten van de laatste wedstrijden uit jouw loopbaan. Wat ga je vooral missen als het straks voorbij is? Als mensen opperen dat je toch nog kunt doorgaan, kap je de discussie snel af. Is dat bewust? 'Denk ik'? Hoor ik toch twijfel? Ben je vooral bang om te moe ten concluderen dat je te lang bent doorgegaan? Je vertelde eerder dat je niet zat te azen op een afscheidswed- strijd. Niet zoals Wesley Sneijder stopte bij Oranje? Je maakt volop goals in 2019. Maar toch val je vooral op door de snelheid die je in het spel brengt, door openingen te zien die veel anderen niet zien. Die bal opeens naar Steven Berg huis in aanloop naar de 2-0 tegen Emmen. Je keek niet, maar wist dat hij daar moest staan. Hoe werkt dat precies? Van Persie werd aan het denken gezet na een wed strijd van Frank Lam- pard. „Die keek zo'n dui zend keer om zich heen in een duel. Dat las ik en daar zag ik wel iets in. Toen ben ik ermee aan de slag gegaan." FOTO PIM RAS Want dan verras je tegenstan ders? Is dat 'scannen' aan te leren? Jij hebt geen omkij ken naar jouw tech niek, de bal ligt altijd speelklaar. Dan gaat het toch automatisch sneller? De euforie was groot bij Ajax in Madrid (l), maar uiteindelijk willen zij óók met de schaal staan, zoals PSV vorig jaar (r). foto vi images/pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19