Slagveld onder personeel Intertoys DE WEEK VAN PHLIPPEN Zorgen om kansen op baan voor oudere werknemers 14 1^ ag de Nederlandse staat ondernemertje spelen van ons geld om de infrastruc tuur van Schiphol veilig te stellen? Het is de vraag die ons deze week bezighield. Maar hoe zouden we die vraag beantwoorden als we ons rea liseren dat de Chinese staat op het punt staat voet aan land te krijgen in Europa met het grootste infra structuurplan ooit in de geschie denis? De Italiaanse regering wil op 22 maart een document tekenen waarin het steun verleent aan Chi nese 'Belt and Road'-initiatief en waarin uitgesproken wordt daar voor ook met de Chinezen samen te werken. In de praktijk leidt het tekenen van zo'n document tot grote investeringen en leningen uit China, gericht op het aanleggen van cruciale infrastructuur. Want wie de infrastructuur in handen heeft, die heeft de macht. In Europa wordt dit gezien als een paard van Troje, omdat Europese leiders de dag ervoor, op 21 maart, juist samen willen afspreken hoe om te gaan met China's investeringsdrang. China's branie in Europa laat zien hoeveel zelfvertrouwen het inmid dels heeft. Ook in het handels conflict met Amerika begint het er voor de Chinezen steeds gunstiger uit te zien. Met dank aan de gebrek kige impulsbeheersing van Trump, bij wie de kans groot is dat hij zich met een kluit soja in het riet laat sturen. zal de Chinese president Xi Jinping naar verwachting worden uitgeno digd in Trumps resort om een over eenkomst te tekenen die het einde van het handelsconflict moet inlui den. Een conflict dat de economi sche wereld al meer dan een jaar in zijn greep houdt. Voor Trump draaide dat conflict altijd om het handelstekort: Amerikanen kopen meer uit China dan Chinezen uit Amerika kopen. In de ogen van Trump en zijn achterban is dit een teken dat buitenlanders de Ameri kanen financieel leegzuigen. Helaas voor Trump laten de nieuwe cijfers van deze week zien dat het handelstekort groter is geworden. En dat ondanks het over en weer dwarsbomen van elkaars handel door tarieven te leggen op prijzen van de waar van de ander. Met de verkiezingen in aantocht kan Trump dit nieuws niet gebrui ken, hij heeft snel een succesver haal nodig. En dat succesverhaal geeft Xi Jinping hem maar al te graag. ,,Hier ,Trump, heb je een order van zo'n 10 miljoen ton soja bonen", bood Xi aan. ,,Staat goed naar je achterban in de Midwest." China's branie laat zien hoeveel zelfvertrouwen ze inmiddels hebben Als Trump het aanbod grijpt, is China de grote winnaar. De Chi nese overheid hoeft dan nauwelijks toe te geven op waar het echt om draait in dit handelsconflict: de technologie. Nog een paar jaar ongestoord technologie overheve len en China is klaar om de wereld markt te domineren. Als Trump zijn impulsen niet kan beheersen is die race gelopen en kan de rode loper wereldwijd uit voor China. Basic-Fit Unibail- Rodamco Accell Arcelor Mittal Intertoys zag de omzet de laatste jaren sterk dalen. foto robin utrecht De kogel is door de kerk: na bijna een maand bieden en loven, neemt de Portugese investeringsmaatschappij Green Swan het grootste deel van speelgoedketen Intertoys over. Van de circa 300 winkels gaan er 91 voorgoed dicht. Voor het personeel zijn de cijfers precies omgekeerd: een derde mag door, twee derde van het personeel moet op zoek naar een andere werkge ver. Hoeveel van de circa honderd franchisers doorgaan onder de naam Intertoys, is niet bekend. De vakbonden FNV en CNV wisten gisteren niet goed wat ze aan moesten met het overnamenieuws. Ze zeiden blij te zijn met het feit dat een deel van het Intertoyspersoneel aan het werk kan blijven. Green Swan krijgt van de bonden als relatief onbekende speler het voordeel van de twijfel. Overna mes van andere speelgoedwinkels in Europa stemmen in elk geval hoopvol, aldus CNV-bestuurder Martijn den Heijer: ,,Ze zijn gericht bezig met de speelgoedsector. Je ziet dat ze Europa aan het veroveren zijn, maar we zullen ze op hun daden moeten beoordelen.'' Volgens Nico Meijer van FNV is het voor Green Swan zaak de fysieke win kels beter aan te laten sluiten op de on- lineverkoop. ,,Er is nu een winkelbe stand overgenomen, maar het wordt nog een hele strijd om de klanten weer binnen te halen'', meent Meijer. Intertoyswoordvoerder David Brille- slijper noemt de overname door Green Swan een 'grote opluchting'. Zo'n 500 tot 750 fulltime banen zijn zeker. Green Swan wil meer dan 200 winkels openhouden, maar of dat aan tal ook gehaald wordt, is afhankelijk van onderhandelingen met verhuur ders en franchisenemers. In totaal heeft Intertoys 286 eigen vestigingen. De speelgoedwinkel vroeg vorige maand het faillissement aan. De totale omzet van speelgoed winkels is in de afgelopen tien jaar met de helft gedaald. Vandaag wordt bekendgemaakt welke 91 Intertoys- winkels meteen afvallen. Deze gaan half mei dicht. In die winkels begin meteen de opheffingsuitverkoop. Het distributiecentrum van Intertoys in Volendam gaat ook dicht. Imperium De afgelopen tijd waren er speculaties over vier overnamekandidaten: de franchisers, Green Swan en twee in vesteringsmaatschappijen. Green Swan had de beste papieren. De inves teringsmaatschappij bouwde de afge lopen jaren gestaag aan een Europees speelgoedimperium. Vorig jaar kocht het bedrijf de Spaanse en Portugese activiteiten van de failliete Amerikaanse winkelketen Toys 'R' Us. Van de Blokker Holding werd Maxi Toys overgenomen en vorige week werden daar de Belgische activiteiten van Bart Smit aan toege voegd. Het in 1976 opgerichte Intertoys ging eind februari failliet. De laatste eigenaar, het Engelse Alteri, kocht In- tertoys in het najaar van 2017 van de Blokker Holding. 77777T>e @sandraphlippen Als Trump hapt, wordt China de baas Nog voor het einde van de maand m Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het Economisch Bureau van ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. O zaterdag 9 maart 2019 GO De fitness keten was de grootste stijger in de SmallCap. Het vastgoed concern sloot de beursweek af als grootste stijger in de AEX. De fietsenfabri- kant moest iets inleveren op de beurs na publica tie van de jaarcij fers. De staalmaker behoorde tot de grootste dalers bij de hoofdfond sen op het Dam rak. a> E o Intertoys is gered van de onder gang, maar de prijs die ervoor be taald wordt, is hoog: van de 3200 personeelsleden komen er 2000 op straat te staan. Economieredactie Amsterdam Na het faillissement van Intertoys is de ar beidsovereenkomst van alle 3200 mede werkers opgezegd. De contracten eindi gen 31 maart of 4 april. Het personeel ontvangt een faillisse mentsuitkering. Uitke ringsinstantie UWV zorgt ervoor dat zij zes weken lang hun loon doorbetaald krij gen. Het UWV ziet kansen op de arbeidsmarkt voor het personeel, met 200.000 ver wachte vacatures. „Mensen - met name jongeren - die kunnen verkopen, klantgericht zijn, sociaal vaardig én flexibel zijn zeer ge wild", onderstreept UWV-arbeidsmarkt- deskundige Rob Wit jes. CNV-bestuurder Martijn den Heijer maakt zich zorgen over oudere werkne mers: ,,Er zijn in de detailhandel veel reor ganisaties en faillisse menten geweest. Denk aan Miss Etam en Blokker. Block en It's gingen failliet en natuurlijk V&D, waar alleen al 10.000 men sen hun baan verloren. Een kwart van hen had na een jaar nog geen nieuw werk." fp fiJ&i'ju-ja bïs&rs$fs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14