Oppepper voor het fietspad Sluis-Hoeke Sociaal Terneuzen wil balies openhouden 7 JAARMARKT DORP DENKT OOK NA 135STE KEER NIET AAN STOPPEN Nauwelijks bekomen van carnaval maakt Sint Jansteen zich alweer op voor het volgende feest. De jaarmarkt, vandaag voor de 135ste keer op het Martje van Wardje.„Wegaan niet teveel veranderen", zegt voorzitter Nico van Putte. Lyceumstraat Hulst maandag tijdje dicht Frankrijk en Enge land verklaren ge zamenlijk Rusland de oorlog. In Wis consin ziet de Republikeinse Partij het levenslicht en het KNMI wordt opgericht Het ge beurt allemaal in 1854, het jaar dat de gemeenteraad van Sint Jans teen de 'Heeren Burgemeester en Wethouders der gemeenten in de provincie Zeeland' verzoeken op 'den eersten Dinsdag in de maand Maart' van het volgende jaar een jaarmarkt te mogen houden. Be zwaren kwamen er niet. En zo is heel Sint Jansteen nu -165 jaar la ter - nog altijd groot fan van het evenement dat vandaag voor de 135ste keer plaatsvindt, op het Martje van Wardje. De jaarmarkt 'op Steen' is een van de laatste in Zeeuws-Vlaande- ren. Die in Koewacht is traditio neel in mei, de andere jaarmarkten in de streek zijn allemaal verloren gegaan. Het Oost-Zeeuws- Het is nog altijd een groot festijn voorzitter stichting Jaarmarkt Sint Jansteen Vlaamse dorp peinst er niet over de traditie te stoppen. „Het is nog altijd een groot festijn", zegt Nico van Putte, voorzitter van de stich ting Jaarmarkt Sint Jansteen. Hij heeft een boel oude foto's opge zocht. Geen aalglad asfalt, maar kasseien op de straten. En de deel nemers aan de jaarmarkt dragen van die kenmerkende bolle petten uit de negentiende en begin twin tigste eeuw. „Helaas weet ik niet van wanneer de foto's zijn", zegt Van Putte, die voor het vierde jaar op rij de kartrekker van het evenement is. Paardenkeuring In al die jaren is hier en daar eens een flard ver anderd aan het con cept, meer niet. De grootste wijziging was in de jaren '90, toen het vooral nog om rundvee draaide. ,,Toen had je die uit braak van mond-en- klauwzeer. Omdat we geen risico's op besmet ting wilden lopen, heeft het bestuur van toen be sloten helemaal over te stap pen op paardenkeuringen. En dat is nog altijd de hoofd moot, samen met de pakweg honderd kraampjes." De jaarmarkt begint vandaag om 10.30 uur. Direct daarna is de kleinveeshow (tot 13.00 uur) en de kleinveekeuring (13.00-15.00 uur). Er zijn ver der pony- en paardenkeurin gen. Kinderen tot en met 13 jaar mogen hun paard (maximaal 148 centimeter hoog) versieren en zelf ver kleed komen voor de keuring. Ook kunnen bezoekers het gewicht van stier Bertus ra den. De winnaar krijgt een ham. Van Putte voegt op de valreep toch nog een verande ring toe. De jaarmarkt staat tra ditioneel het eerste weekend van maart gepland. „Maar toen was het carnaval. Dat kunnen we natuur lijk niet opzij duwen." HULST De Lyceumstraat in Hulst gaat maandag een tijdje op slot. De riolering is ter hoogte van huisnummer 15 kapot en dat euvel moet zo snel mogelijk her steld worden. Daarom gaat de straat tussen de Wilhelminalaan en de Tabakstraat dicht tussen 08.00 en 12.00 uur. De gemeente Hulst heeft met ZorgSaam een alternatieve route afgesproken voor de ambulances die bij de polikliniek moeten zijn. De Delta Netwerkgroep (DNWG) werkt momenteel al aan de kabels en leidingen ver derop in de Lyceumstraat, tussen de Tivoliweg en Wilhelmina- laan. TERNEUZEN Met een motie wil Sociaal Terneuzen voor el kaar krijgen dat de gemeente lijke publieksbalies in Axel en Sas van Gent openblijven. Sinds maandag is de balie dienstverlening terugge bracht. In Axel kan je alleen op afspraak op woensdag terecht, de balie in Sas van Gent is dicht. Paspoorten en rijbewij zen kunnen voortaan, van wege de veiligheid alleen op het stadhuis in Terneuzen af gehaald worden. Op Facebook legt de gemeente uit dat de dienstverlening is terugge bracht omdat het aantal be- zoeken de afgelopen tijd met tachtig procent is gedaald. Het stoort Sociaal Terneuzen fractieleider Jack D'Hooghe dat de gemeenteraad niet van tevoren om een mening is ge vraagd. Met een motie probeert Soci aal Terneuzen het collegebe- sluit terug te draaien en de ba lie in Axel ook op maandag en vrijdag, en die in Sas van Gent op dinsdag en donderdag open te houden. Tijdens de gemeenteraadsver gadering van 21 maart moet blijken of er een meerderheid voor de motie is. Frank Gijsel (Nieuw Gemeentebe lang) trok al eerder aan de bel over de erbarmelijke staat van de weg aan Belgische zijde. Eind 2017 wees hij het Sluise college op het fietspad tussen Sluis en Hoeke, dat vol put ten en scheuren zit. Dat is geen visitekaartje voor fiet sers in de streek en zorgt regelmatig voor valpartijen, constateerde hij. Sluis nam vervolgens contact op met de provincie West-Vlaande- ren, die vanaf de grens eigenaar is van de weg. Die beloofde begin 2018 reparatie, maar had er geen haast mee. Aan de oproep wordt nu gehoor gegeven. De fietspaden langs de Damse Vaart krijgen een laag nieuw asfalt. De Vlaamse Water weg, die de weg in beheer heeft, wil er deze maand mee beginnen en schat dat de werkzaamheden voor de zomer klaar zijn. Tijdens de wer ken wordt het fietspad langs de Damse Vaart-Oost tijdelijk afgeslo ten. De wegen op de Damse Vaart Zuid en het fietspad worden ook vernieuwd. zaterdag 9 maart 2019 VL Paarden staan voorop in St Jansteen Bob Maes Sint Jansteen Zaterdag 9 nvaa't 2019 aanvang 10u30 135* Jaarmarkt Sint Jansteen •Bt" Nico van Putte, .v Vandaag vindt de 135ste jaarmarkt in Sint Jansteen plaats. Jac Inghels, Nico van Putte en Fons Dobbelaer (vlnr) van de organisatie zijn er klaar voor. foto boaz timmermans Fietsen van Sluis naar Hoeke kan binnenkort weer over een egale weg. Putten en scheuren in het wegdek langs de Damse Vaart worden gerepareerd. Sophie Stockman Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 142