Zegt het iets over mij dat ik die koekjes terug wilde van die zwerver? Ons huis vult zich met prullaria, want mijn vriend kan niets weggooien JOOST MAG 'T WETEN Raar niet, onverstandig wel. Ik hoorde ooit Mark van Bommel, trainer van PSV, zeggen dat zijn team een aantal wapens had. Techniek, scorend vermogen, snelheid voor de counter, dat soort zaken. Verslaafden, en uw tandeloze zwerver is zeker een van hen, hebben maar twee wapens. Het eerste is dat ze de schaamte voorbij zijn. Zo steken ze dingen in hun zak, ondanks een verzoek dat niet te doen. Hun tweede wapen is de leugen. Het is vaak het enige dat hen rest om drank, drugs of casino te financieren. Iedereen die kort of lang met verslaafden verkeert, bevindt zich dan ook in een rijk waar de nette opvoeding van vader en moeder niet meer telt. En waar ergernis over ongepast gedrag begrijpelijk zinloos is. Er is nog een reden dat ik uw zwerver niet hard val. Ik interviewde ooit de directeur verslaafdenzorg van de stad Groningen. 'Kunt u iets vertellen over verslaafden wat de meeste mensen niet weten', vroeg ik. Zijn antwoord vergeet ik nooit: 'U hebt geen idee hoe snel iemand van een bestaan met gezin, woning en een baan kan veranderen in een dakloze'. U en ik bevinden ons aan de goede kant van een dunne scheids lijn. Laten we dat in ons achter hoofd houden. Weet u hoe ik mijn kleinzoon duidelijk maak dat hij net zo goed moet voetballen als Lionel Messi? Weet u hoe ik mijn dochters duidelijk maak dat ze binnen de kortste keren schatrijk moeten worden? Oneerlijke vergelijkingen? Absoluut niet, me vrouw. U suggereert dat er thuis een probleempje is dat met een paar handige tips kan worden opgelost. Helaas, dat is niet zo. We hebben hier te maken met een ernstige ziekte. Aan u schrijft iemand die al 47 jaar leeft met een partner van wie hij pas iets mag weggooien nadat het in drievoud bij haar is aangevraagd. En die dan meestal te horen krijgt dat die tas, ze heeft er inmid dels 35, ze zijn geteld, zo goed kleurt bij een jurk die ze nu even niet kan vinden, maar die zich zeker verborgen houdt in een van de vele zakken met kleding die al jaren in de kelder liggen. Ik leef in Huize Bomvol. Goede raad van vriendinnen als 'gooi alles weg wat je twee jaar lang niet hebt gebruikt' is aan dovemans deur geklopt. De bewaarziekte is een verslaving waaraan de psychiatrie goudgeld ver dient. Mijn raad? Leg u erbij neer of schaf een andere vriend aan. Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (76) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. De dak- en thuisloze voor de supermarkt antwoordde op mijn vraag wat hij wilde hebben dat hij een Fanta wilde, en ook dat hij honger had. Ik kocht notenkoekjes voor hem. Toen hij die in ontvangst nam, opende hij zijn mond. Hij had geen tanden. Ik wilde de koekjes dus terug, voor mijn kinderen, maar hij stak ze in zijn zak. Is het raar dat ik me daaraan ergerde? Mijn vriend is niet zo goed in opruimen. Ons huis wordt steeds voller en vult zich met tickets en andere herinneringen aan evenementen die 'bijzonder waren om bij te zijn'. Leuk natuurlijk, maar hij kan niets weggooien. Hoe maak ik mijn vriend duidelijk dat niet alles hoeft te worden bewaard? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@persgroep.nl ZATERDAG 9 MAART 2019 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 131