I 'ïj&Sï aanse oma leren hoe je spaghetti maakt. Of mee met een boer uit de buurt als hij met zijn honden op truffeljacht gaat. Een dame in een dorp verderop geeft Italiaanse les." Trek in speenvarken? Dan treedt de be baarde slager en kok Fabricio aan - een fi guur die zo uit een Fellinifilm lijkt te zijn gestapt - en braadt met een biertje in de hand in vier uur tijd een varkentje gaar boven het spit. ,,Heb jij wel eens een lekker der speenvarken gegeten?'' vraagt Crijns. De luxe van Novanta zit hem niet in de faciliteiten. Die zijn tamelijk spartaans. Mijn slaapkamer oogt als een kloostercel, met in het midden een zielig eenpersoons bed dat me herinnert aan mijn eenzame jongensjaren. De verlichting komt van een kaal peertje aan het plafond, stopcontacten zijn nog niet aangesloten, geen deur maar een gordijn sluit mijn kamer af en de bad kamer met douche en toilet zou niet mis staan in een gemiddeld studentenhuis. Ik blijk te zijn ondergebracht in een perso- neelskamer; de echte gastenverblijven zijn luxer. Geen bereik Het dorp is gebouwd op een steile heuvel, het terrein is hobbelig en niet overal mak kelijk te belopen. De laatste kilometers van de toegangsweg zijn alleen te berijden met een fourwheeldrive; parkeren doe je onder aan de berg, waarna je met een jeep wordt weggebracht of opgehaald. Met je mobieltje heb je vaak amper bereik. Crijns ziet de beperkingen. Er gaat nog veel veranderen en verbeteren, belooft hij. ,,Hier ligt voor jaren werk: huizen opknap pen, daken repareren, riolering aanleggen. Het werk wordt bemoeilijkt, omdat niet altijd duidelijk is wie eigenaar is van een pand. De meeste eigenaren zijn erfgenamen die in de grote stad wonen en geen belang stelling hebben voor of zelfs geen weet van hun bezit. Uiteindelijk willen we zoveel mogelijk panden kopen en opknappen. Maar de sfeer van Novanta zal niet verande ren." De avond daalt neer over de vallei, een spektakel op zich. De Toscaanse avondlucht verkleurt ook nu weer van geel naar oranje naar roze, vermiljoen en paars. Vleermui zen beginnen hun jacht op insecten, de los lopende kippen zoeken hun nachtverblijf op, ontelbare sterren verschijnen aan de hemel. Crijns schenkt mijn glas nog maar eens vol met zo'n zijdezachte grappa. ,,Op Novanta en het goede leven. Salute." Uit Thuis Novanta is te boeken door groepen, gezin nen en alleenstaanden op basis van volpen- sion. In de voormalige boerenwoningen zijn studio's, suites en cottages gemaakt. Je kunt er ook overnach ten in een boomhut, een skylodge en op een hooizolder. Gasten boeken voor minimaal een week, behalve voor de hooizolder waar je een bed voor minimaal 25 euro per nacht kunt boeken. Een studio voor drie personen kost 795 euro per week. Novanta ligt tussen Florence en Arezzo. Vanaf de luchthaven van Florence is het twee uur rijden, vanaf Pisa drie uur. Meer informatie: novanta90.com. (Reisreportages kun nen deels zijn gespon sord. Sponsors hebben geen invloed op de tekst en de vormge ving). ZATERDAG 9 MAART 2019 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 129