De luxe zit hem niet in de faciliteiten Het kerkje van Borgo di Gello heeft nog wel een doopvont, maar geen dak en ramen meer. Gelovigen evenmin: hun knoken kun je zien als je een luik in de kerkvloer optilt. Duizend jaar woonden, werkten, leefden en stierven ze in hun kleine, van de wereld verlaten gemeenschap op een helling van een van de Toscaanse Casentino-heuvels, grofweg tussen Florence en Arezzo. Nu behoren de overblijfselen tot het erfgoed van Novanta, zoals de vier jonge Hollandse ondernemers het resort noemen dat ze hier exploiteren. ,,Novanta betekent negentig in het Itali aans", zegt Amsterdammer Leonard Crijns (30), een van die vier. „Vijfjaar geleden liepen we tegen dit dorpje aan, dat ruim een halve eeuw geleden door zijn inwoners is verlaten en al die tijd hebben de gebou wen leeggestaan. De eigenaar, een 83-jarige grootgrondbezitter uit Rome, had er geen belangstelling voor en wilde het ons wel verhuren. We wilden er in de zomermaan den negentig dagen lang een pop-up hotel van maken. Iets eenmaligs, gewoon voor de aardigheid. Maar het was meteen zo'n succes en er kwamen zoveel aanvragen, dat we ermee zijn doorgegaan." Herberg Zestien gebouwen telt Novanta, dat dateert uit 1019. Grofgebouwde, donkere boeren huizen, waarvan sommige ruïnes zijn die nooit meer zullen verrijzen omdat ze te ver heen zijn (zoals de oude herberg). Een aan tal is al onder handen genomen en in ge bruik als gastenverblijf, sommige moeten nog worden opgeknapt. Er is een dorps pleintje, met een monument uit 1943 voor slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog (er is in deze buurt zwaar gevochten) en er is een klein zwembad. In de voormalige woning van het dorpshoofd zijn een moderne, goed geoutilleerde keuken en bar gehuisvest. Novanta biedt een bescheiden activitei tenprogramma (boogschieten, een escape- room, wandelen en lunchen in de omge ving), verder is er weinig te doen. Behalve genieten van een fabelachtige uitzicht over de Toscaanse heuvels, de adembenemende kleuren van de lucht als de avond valt en de lampjes in het verderop gelegen dorpje Bibienna een voor een gaan branden, de overweldigend natuur, de stilte en het gezelschap waarin je verkeert. Novanta is gericht op ontmoeting. Met je familie en vrienden of met andere gasten. Crijns: ,,We doen veel bruiloften en par tijen. Daar is dit een ideale locatie voor: in relatieve afzondering in een schitterende omgeving samen mooie dagen doorbren gen. Maar ook voor gezinnen die eens iets anders willen is dit een heel fijne plek." Het is niet verplicht, maar behoort wel tot de mores van Novanta: gasten en perso neel - veelal jonge mensen uit de hele we reld die hier een paar weken of maanden komen werken - maken er samen iets moois van. Ze koken en eten liefst samen, bijvoorbeeld. ,,Wat we 's avonds willen eten bespreken we 's ochtends met elkaar bij het ontbijt." Het eten gebeurt bijna altijd buiten, aan lange tafels onder lage bomen, met uitzicht op de vallei. Op de tafels flessen wijn en olijfolie, karaffen water, veldboeketten en olielampjes en kaarsen in potjes die een magische sfeer scheppen als ze 's avonds worden aangestoken. Bewoners van dorpjes uit de buurt hel pen mee en verzorgen cursussen, work shops of activiteiten voor en met de gasten. Crijns: ,,In het begin vroegen omwonenden zich af: wat komen die Hollanders hier in vredesnaam doen? Maar nu vinden ze het leuk. Je kunt hier bijvoorbeeld van een Itali- 40 Reizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 128