'Toen ik het eerste deel van mijn manuscript weer oppakte, viel het nogal tegen' ,,Ik denk dat er veel opgelegde normen en clichés over familiebanden bestaan, en fa milie te serieus wordt genomen. Omdat je toevallig uit dezelfde genenpoel komt, zou je veel met elkaar te maken moeten hebben en contact nastreven - ik vraag me af of dat een gegeven is, of meer een idee.'' ,,Mijn ouders zijn gescheiden, waardoor vroeg in mijn leven een nieuw gezin ont stond. Ik merkte snel dat die banden los bleken te staan van de bloedbanden. Wel of niet aan elkaar verwant: er zat gevoelsmatig geen verschil tussen mijn moeder en stief vader. Het voelde allebei even echt. Mensen vonden dat ik op mijn stiefvader leek. En dat mijn stiefbroer en mijn biologische broer erg op elkaar leken. Voor anderen waren wij één geheel. Familiegevoel heeft meer te maken met gedrag dan met genen. Dat idee vind je terug in mijn boek.'' „Hoofdpersoon Ludwig komt bij toeval steeds terecht in zo'n prestatiegerichte omgeving. Buiten zijn wil om komt hij tel kens onder druk te staan. En hij trekt het zich aan. Dat herken ik niet van mezelf, maar ik denk wel dat het vaak gebeurt. Ik denk dat burn-outs ontstaan doordat men sen zichzelf vaak in een ratrace manoeuvre ren, al dan niet bewust. Het is moeilijk daar uit te stappen. Ik had een zwager die ervoor koos daar niet aan mee te doen. Zijn vrouw, mijn schoonzus, verdiende het geld en hij was een gelukkige huisman. Ik vond het bewon derenswaardig dat hij het niet nodig had zijn persoonlijkheid op te tuigen met pres taties. Als ik mijn egien prestaties zou weg strepen, ben ik benieuwd wat er van me zou overblijven.'' ,,Mijn vriendin Jet is tijdens het schrijven een levensdraad naar de werkelijkheid ge weest. Het klopt: hoe langer je opgesloten Otmars zonen. Om het op peil te krijgen, had ik meer tijd nodig.'' Otmars zonen gaat over familiebanden en samengestelde families. Wat maakt families zo interessant om te onderzoe ken? Heeft u voor de familiedynamiek geput uit uw eigen leven? U beschrijft het spanningsveld dat de prestatiemaatschappij binnen een gezin teweegbrengt. U weet onderlinge relaties minutieus vast te leggen. Hoe doet u dat als u altijd binnen zit? ZATERDAG 9 MAART 2019 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 121