voer c(le T^ee. 'Freek wordt alleen boos als ik over mijn grenzen ga' o| scootnnokizl j 00K A(dén BV DE LIEFDE HtrAtn We e oe| Hoewel ze ernstig ziek is, voelt Roos (55) zich een gezegend mens. Voor haar man Freek (61) blijft ze altijd haar best doen. ,,Ik ken er genoeg: vrouwen die zichzelf laten verslonzen als ze eenmaal getrouwd zijn. Die in een huispak en met dikke sokken op de bank zitten, 'want ze hebben toch al een man'. Dat zul je mij niet zien doen. Ik hou ervan me leuk te kleden, mooi ondergoed te dragen en een beetje mijn best te doen. Ook na 38 jaar is het belangrijk om het elkaar naar de zin te maken. Nu hebben Freek en ik het geluk dat we er nooit veel moeite voor hoeven doen om het leuk te hebben in bed. Als we lekker tegen elkaar aan liggen en beginnen te zoenen, is het al raak. Een enkele keer staat mijn hoofd er niet naar, maar als Freek wil vrijen, zal ik nooit 'nee' zeggen. Dan maak ik gewoon zin, en wordt het toch fijn. Of het duurt maar tien minuten - waarom zou ik daar moeilijk over doen? Ik denk: als je geen seks meer wilt met je man, is het geen echte liefde. Al de eerste keer dat ik hem kuste, wist ik dat Freek voor mij de ware is. We kregen verkering, gingen samenwonen en toen werd bij mij MS geconstateerd. 'Weet je zeker dat je met me verder wilt?' vroeg ik hem. Maar Freek voelde geen twijfel. Hoe slecht het in de jaren daarna soms ook met me ging, hij is altijd mijn steun en toeverlaat geweest. Hij heeft geleerd mij te katheteriseren, sjouwt met mijn rolstoel en scootmobiel, zet steeds weer de schou ders eronder. Als ik zo duizelig ben dat ik in bed moet blijven, gaat hij ook de deur niet uit. Elke dag ben ik in gevecht met dat rottige lijf, omdat ik voor hem zo normaal wil zijn, maar samen een eind fietsen of wandelen zit er niet in. Ik voel me schuldig dat ik Freek zo beperk, dat ik altijd zo snel moe ben, maar dat vindt hij onzin. Als hij er al last van heeft, laat hij dat in elk geval nooit merken. Hij wordt alleen boos als ik over mijn grenzen ga, maar dat is uit liefde. We hadden al een nauwe band, maar door de komst van onze dochter is die nog sterker geworden. Dankzij haar is mijn leven zoveel completer. En om te compen seren wat Freek allemaal voor mij doet, zorg ik zo goed mogelijk voor mijn gezin. Ik regel alles in huis, doe de boodschappen, zorg dat 's avonds voor Freek een prakkie klaarstaat. Hij hoeft niet eens zijn eigen sokken en onderbroeken te kopen. Misschien bemoe der ik hem te veel, maar ik wil het gevoel hebben dat ik mijn bijdrage lever. Mijn man en kind zijn alles voor me; ik heb ons als drie zwanen in vogelvlucht op mijn been laten tatoeëren. Die afbeelding wil ik op de rouwkaart hebben als ik er straks niet meer ben. Wanneer dat is, weten we niet. De prognose was dat ik 50 jaar zou worden, dus daar ben ik al overheen. Ik leef en voel me een gezegend mens met mijn gouwe gozer en onze prachtige dochter. Om dat te vieren zijn we op mijn 50ste ver jaardag met z'n drieën naar de Azoren ge gaan, want mijn liefste wens was een walvis zien. We gingen op een boottocht om ze te spotten, en ja hoor, daar was er één. Het was zo'n mooi moment, ik moest ervan huilen. En dat moet ik nu weer.'' TEKST PAM VAN DER VEEN ILLUSTRATIE STUDIO SKI De echte naam van Roos is bij de redactie bekend. Wil je ook praten over je relatie? magazine@persgroep.nl ZATERDAG 9 MAART 2019 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 119