'De politie heeft me nog opgepakt' ,,Wat ik me vooral herin ner van die dag waren de rillingen die door me heen gingen toen ik d e kracht voelde van het massale geweldloze verzet. Ik hoopte zó dat de bijeenkomst vreedzaam zou verlopen, en zo ging het ook. De meeste demonstranten waren met bussen naar Den Haag gereisd. Rond het Malieveld stond alles muurvast. Gek genoeg weet ik zelf niet meer hoe ik er ben gekomen. Mijn ouders woonden in de buurt van Den Haag, dus het zou ook kunnen dat ik vanaf hun huis de fiets heb gepakt. Vergeet niet dat het alweer 35 jaar geleden is. Ik zat in de jaren 80 in het Vredesplat- form Utrecht-Zuid in Lunetten, de wijk waar ik woonde. In de opmars naar de demonstratie hing ik overal posters op van het Komittee Kruisraketten Nee, met dat mannetje dat tegen een raket aanschopt. Ze waren ontworpen door Opland. Ik stu deerde destijds fysiotherapie en hing ze ook in het gebouw van de opleiding op, maar de directeur haalde ze eigenhandig weg. Voor illegaal posters plakken in mijn woonwijk ben ik zelfs een keer opgepakt. Zo belandde ik korte tijd in een politiecel. Ik liep ook mee tijdens de vredesdemon stratie in 1981 in Amsterdam. En ik was een nacht bij de bezetting van Woensdrecht, waar de kruisraketten met kernkoppen zouden worden geplaatst. In 1985 werden 3,7 miljoen handtekeningen van Nederlan ders aangeboden aan premier Lubbers. Ik herinner me dat ik een beetje met hem had te doen, omdat hij niet aan het woord kon komen. Wat was ik opgelucht toen in 1987 Gorbatsjov en Reagan het INF-verdrag slo ten en dat de kruisraketten in Woensdrecht van de baan waren. Nu moeten we eigenlijk weer in actie komen: het INF-verdrag uit 1987 is immers in februari door Trump en Poetin opgeschort." Jeroen Kreule Virusziekte Een Amerikaanse historicus bedenkt voor het groeiende Nederlandse verzet de naam 'Hollanditis'. Onverwacht Prinses Irene spreekt de menigte toe. Dat baart in het buitenland meer opzien dan het aantal demonstranten. Marieke Lampe (57), woont in Houten. ZATERDAG 9 MAART 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 109