'De macht van het getal deed ertoe' Hoe zat het ook weer? De actiedag van klimaatspijbe laars op 7 februari zorgde voor reuring aan onze ontbijttafel. ,,Ga jij nog demonstreren van daag", vroeg mijn vrouw hoop vol aan jongste dochter. Ze is 17 en zit in 5-havo. In de toonzetting zat een lichte aansporing. ,,Ja, hup, de barricade op'', stookte ik het vuurtje op. „Jullie gaan toch ook niet", zei ze. Uitgeluld, wist ik. Voer met dochters geen discussies die begin nen met: ,,Toen ik jouw leeftijd had..." Toen ik iets ouder was dan zij, studeerde ik Nederlandse taal- en letterkunde in Groningen. Mijn leven draaide om mijn vriendin, lezen, hockeyen en lp's draaien. Literatuur en popmu ziek waren in een tijd zonder sociale media de bouwstenen waarmee je een persoonlijk profiel samenstelde, dat anderen in staat stelde jou in een hokje te plaatsen. Ik spiegelde mij graag aan Stewart Copeland, de drummer van The Police, en etaleerde mezelf als alternatieve kakker. Ik droeg een collegesjaal, liep op klompen en had de schurft aan Mulisch, Ajax en Amerika. Ik was idealist noch oproerkraaier. Bij grote maatschappelijke vraagstukken zocht ik de nuance. Ik voelde mij thuis in de politiek correcte luwte, links van het midden. Vleugje Kok, snufje Van Mierlo. Boring, zou mijn dochter zeggen. Op zaterdag 29 oktober 1983 ontwaakte ik voor het eerst van mijn leven als activist. Ik had weleens een petitie ondertekend tegen onder wijshervormingen en op een schrijfavond van Amnesty geprotesteerd tegen de opsluiting van politieke gevangenen. Maar dit voelde anders, groter. Ik vond dat die idiote kernwapenwedloop moest stoppen. En met mij meer dan een half miljoen gelijkgestemden die ook op weg waren naar het Malieveld. Ik heb de hele treinrit gestaan. Op het overvolle balkon werd gezongen en ge rookt. Voor de conducteur was er geen door komen aan. Mijn vriendin woonde destijds in Den Haag. Dat maakte mijn keuze om te demonstreren minder principieel. Ik kon het nuttige met het aange name verenigen. Zij was radicaler dan ik. PSP, die hoek. Zo van 'Why do we kill people who kill people to show that killing people is wrong'. Ze droeg een gebroken geweertje en gaf mij ook zo'n speldje cadeau. Ik heb het alleen die dag gedragen. Op mijn slobbertrui, die een klasgenoot in 5-vwo had gebreid tijdens maatschappijleer. Ik vond het een atypische demonstratie. Een gezellige, bijna kneuterige samenscholing van vreedzame mensen van alle gezindten. In mijn herinnering liepen er opvallend veel kinderen en oudere vrouwen mee. Ook militairen. Niemand in de stoet voelde een dreiging van een radicale tegenbeweging. Ik had ook niet de indruk dat er in Nederland veel mensen vóór kruisraketten waren. De thuisblijvers zagen die eerder als een noodzakelijk kwaad, omdat Nederland nu een maal gebonden was aan het Navo-dubbelbesluit. Mijn vriendin en ik lieten ons meevoeren in de massa. We droegen buttons met teksten als Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland of Beware, I've got Hollanditis. We luisterden naar Mient Jan Faber van het IKV, die ik eigenlijk veel te soft vond als Grote Roerganger. Er zijn weinig grote demonstraties die het gewenste effect bereiken. Maar dit leek er een uit het boekje. Een kantelpunt. Tot hier en niet verder. D e komst van de 48 kruisraketten werd uitgesteld. Niet veel later predikte de Russische president Gorbatsjov glasnost en perestrojka, in 1989 viel De Muur. Ik heb gevoeld dat de macht van het ge tal er soms toe doet en iets in gang kan zetten. En ik was erbij! Dat gevoel had ik ook op de klimaatspijbeldag. De opwarming van de aarde schreeuwt om een demonstratie. Het moet anders, nu! Dat activisti sche gevoel gun ik onze kinderen. Morgen rijdt er weer een trein. Dit keer niet naar Den Haag, maar naar Amsterdam. 18 Massa De demonstranten komen met ruim 3000 bussen, 54 extra treinen en eigen vervoer naar Den Haag. Nadat de Sovjet Unie SS-20 raket ten stationeerde, besloot de NAVO eind 1979 om 572 kruisvluchtwapens en Pershing II- raketten te plaat sen in vijf Europese landen, waaronder Nederland. Gelijktij dig zou worden on derhandeld met de Russen (het NAVO- dubbelbesluit). Het massale protest - in 1981 voerden ook al 420.000 mensen actie in Amsterdam - bracht uitstel. Het INF-verdrag beëin digde in 1987 de wapenwedloop. In Nederland zijn de kruisrakketten nooit geplaatst. Geen Nieuwe. Kernwapens IN EUROPA KOMITEE KRUISRAKETTEN NEE Rob Wissink (54), woont in Hengelo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 106