'Ik faal ook. Ik heb nog leren schoenen. Maar ik vind het beter die af te dragen' ,,Geen wantrouwen! Kritiek! Ik verwacht van de media dat zij kritisch kijken naar de gevestigde orde. Het lijkt alsof daar minder ruimte voor is. Journalisten kijken vooral naar de poppetjes, niet naar het beleid van de machthebbers. Voor de persoon achter de minister is veel aandacht, voor de in houd van beleid minder. Dat mag wel wat meer gebeuren.'' ,,Er zijn altijd mensen die proberen de ongemakkelijke boodschap terzijde te schuiven door de boodschapper aan te vallen.'' ,,Nee, gemiddeld twee, drie keer per jaar. En ja: dat is soms naar de andere kant van de wereld, dus ik kan niet op de fiets.'' ,,Ik probeer binnen Europa te blijven. Privé vlieg ik gemiddeld minder dan één keer per jaar. Ik volg mijn geweten en probeer zo duurzaam mogelijk te leven.'' ,,Bij chocolade moet ik goed oppassen dat-ie niet van slavernij afkomstig is. Dat is ontzettend lastig. Ik faal ook.'' Wanneer dan? ,,Moet ik weer biechten hier. Ik heb nog leren schoenen. Maar ik vind het beter die af te dragen.'' ,,Nee, helemaal niet. Ik pretendeer niets.'' ,,Als je groente en fruit net zo zwaar belast als vlees, terwijl mensen die weinig verdie- nen daar juist tekort aan hebben, dan ben je verkeerd bezig als overheid. Gezond eten moet bereikbaar worden voor veel meer mensen.'' ,,Ik leg die schuld niet bij de consument. Wij politici moeten zorgen dat het betaal baar wordt. Dat het volume van gezonde producten die schoon geproduceerd wor den zo groot wordt, dat de prijs daalt.'' ,,Ik rijd hybride, niet elektrisch." ,,Omdat dat nog behoorlijk duur is.'' Precies! ,,Maar daarom moet dat betaalbaar worden!'' ,,Wat weet u daar nou van? U kunt niet in mijn portemonnee kijken. Maar ik hoop oprecht dat het mainstream wordt.'' ,,Wat is dwingend? Ouders die hun kinde ren vlees voorschotelen, dwingen ze om vlees te eten. Het is een dilemma. Wat zou mijn kind zelf willen? Zou het dieren wil len eten? Ik heb ervoor gekozen het niet te doen, maar later kunnen ze zelf kiezen. Ik merk aan Annika dat ze blij is dat ik dat zo heb gedaan. Ze heeft nog nooit vlees gege ten en wil dat ook niet.'' ,,Nee, o nee. Ze ziet het zelfs niet voor zich. Mijn jongste, Amélie, is bijna 7 jaar. Die zegt: ik vind het eigenlijk zielig als je vlees moet eten. Ze at weleens snoepspekjes. Ik zou dat niet doen, want daar zit varkens- of rundergelatine in. Nu zegt Amélie dat ze dat ook niet meer wil. Je krijgt er gaatjes van, wist ze me te vertellen. Zo'n type is het. Maar het is een dondersteen hoor, ik wil haar niet als een heilige neerzetten. Als ouder moet je gewoon maar doen waar je zelf in gelooft. En dan hopen dat ze ooit een goed geïnformeerde keuze maken.'' ,,Nou, mijn ouders gaven me vlees.'' ,,Nee, ze maakten gewoon die keuze. Wel of geen vlees eten is een keuze. Ik weet zeker dat ze het goed hadden gevonden als ik géén vlees meer wilde eten. Maar die keuze heb ik pas op m'n 23ste gemaakt. Mijn ouders zijn nu zelf vegetariër, al heel lang. Zij worden geïnspireerd door hun kinderen.'' ,,Ik probeer consequent te zijn, maar ik faal vaak. Ik ben wel een eerlijke moeder. Ik durf fouten toe te geven. De eerste vier jaar na de oprichting van de partij was ik echt een workaholic. Toen combineerde ik het op poten zetten van de partij nog met een vraag tegen u kan worden gebruikt? Uit uw nieuwe boek blijkt een soort wantrouwen naar de media. De inhoudelijke kritiek op u is: ze pre dikt beter klimaatbeleid, maar zelf neemt ze het vliegtuig om andere dierenpartijen te helpen oprichten. Want u vliegt helemaal niet veel? En als u op vakantie gaat? Zijn er verleidingen waarvoor u zwicht? Dat is het? Een paar leren schoenen? U lijkt behoorlijk perfect. Is het voor u niet makkelijker om bio en vegan te kiezen dan voor veel andere mensen? Voor de meesten zijn die pro ducten gewoon te duur. Maar tot dat is bereikt, krijgt de armere consument de schuld dat hij de wereld vervuilt. Voor gewone mensen is dat nog ver weg. Net als een elektrische auto. Waarom niet? U kunt vast wel een elektrische auto betalen? Uw dochters voedt u op als vegetariërs. Bent u een dwingende moeder? Ze rebelleert niet? Stiekem naar de McDonald's? Uw ouders lieten u daarin vrij. U maakte de keuze zelf. Dus dat was onvrij? Wat voor moeder bent u zelf? 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 100